شنبه ۰۹ مهر ۹۰ | ۱۰:۳۹

وال استريت؛ ويرانگر اقتصاد جهانی

شرکت­هاي خصوصي و بانک­داران وال استريت اقتصاد جهاني را به ورطه سقوط کشانده است.


مکس کايزر، در گفت­وگو با شبکه پرس تي­وي به اعتراضات اخير نيويورک توسط گروهي موسوم به “تسخير وال استريت” اشاره کرد و در انتقاد از نظام سرمايه­داري امريکا گفت: لازم است تلاشي سازماندهي­شده براي پايان دادن به تسلط آنان بر اقتصاد جهاني صورت گيرد.

جنبشي موسوم به “اشغال وال استريت” متشکل از هزاران امريکايي معترض به “حرص و فساد” سرمايه‎داران حاکم بر امريکا و سياست­هاي مالي واشنگتن، ضمن تجمع مقابل سازمان بورس امريکا در خيابان وال استريت، بر تسخير اين سازمان به عنوان ريشه مشکلات اقتصادي و بحران مالي اين کشور تاکيد کرده­اند.

کايزر در گفت و گو با پرس تي وي اين اعتراضات را بخشي از خيزش جهاني عليه فساد اشغال بانک­داران دانست و گفت: “نيويورک مرکز توليد سلاح­هاي کشتار مالي جمعي است.”

کايزر همچنين بر لزوم تلاش سازمان­يافته عموم امريکا براي “تغيير” در نظام مالي اين کشور تاکيد کرد.

وي در ادامه خاطر نشان کرد: ” ما بايد به خيزش اصيل امريکايي عليه اين تهديد اصيل دست يابيم … لازم است شاهد مشارکت بيشتر صنوف و مشارکت محلي در امريکا باشيم.”

اين روزنامه نگار اقتصادي همچنين “جمي ديمون”، رئيس بانک مرکزي امريکا در نيويورک را “يک تروريست مالي” و “اسکات واکر” فرماندار مديسون را “شخصي خطرناک” در اقتصاد امريکا دانست و از عموم امريکايي­ها خواست براي برکناري اين گونه مقامات از قدرت، فشار وارد کنند.

فعالان ضد صنوف سرمايه­داري از 17 سپتامبر با داير کردن کمپ در ناحيه اقتصادي منهتن، براي دستيابي به مطالبات خود تلاش مي­کنند.

فعالان در اين اعتراض، نفوذ سرمايه­داران و صنوف سرمايه­داري در سياست­هاي امريکا و نيز کمک سخاوتمندانه وال استريت به بانک­هاي سراسر اين کشور را محکوم کرده­اند.

بر اساس گزارش­هاي منتشر شده، “نظام سرمايه داري” ، “طرح نجات بانک‌ها”، “بحران وام مسکن” و “اعدام تروي ديويس”، سياه­پوست امريکايي که چندي پيش با حکم دادگاه قضايي امريکا اعدام شد، محور اعتراضات فعالان به شمار مي­آيند.

معترضان، هدف از اتراق شبانه‌روزي نزديک وال استريت را تلاش براي افزايش تعداد تظاهرات‌کنندگان و رسيدن به خواسته‌هايشان دانسته و گفته­اند در اين حرکت از تظاهرات مصر و اسپانيا الهام گرفته­اند.

اين درحالي است که نيروي پليس نيويورک روز دوشنبه در هشتمين روز اعتراضات، به منظور جلوگيري از گسترش تظاهرات مسالمت‌آميز معترضان، 80 فعال جوان معترض را دستگير کرد.

“پاتريک برونر”، سخنگوي اين جنبش اعتراض­آميز ضمن انتقاد از عملکرد پليس امريکا، برخورد آنان را نمونه بارز خشونت­طلبي دانسته و گفته است: تظاهرکنندگان به صورت مسالمت­آميز به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: