شنبه 01 اکتبر 11 | 09:05

اسلام‎هراسی، در تناقض با آزادی غربی

کشورهاي غربي، به­ويژه امريکا، به رغم طرح شعارهايي درباره آزادي بيان و مذهب، روندي رو به رشد را در راه مبارزه با اسلام و گسترش اسلام­هراسي آغاز کرده­اند.


باراک اوباما پس از انتخاب به عنوان رئيس جمهوري امريکا در سال 2009، به مصر سفر کرد و در سخنراني در دانشگاه الازهر اين کشور، درباره تغيير رويکرد واشنگتن در قبال مسلمانان و بهبود روابط غرب با کشورهاي اسلامي تاکيد کرد.

با اين حال گروه‌هاي مسلمان و مدافع حقوق شهروندي، با برگزاري کنفرانسي در مقابل ساختمان پليس فدرال امريکا در واشنگتن دي سي، از افزايش گزارش‌ها در زمينه اسلام­هراسي در اداره پليس فدرال امريکا، به شدت ابراز نگراني کرده‌اند.

گزارش‌هاي اخير، فاش کرده است که اداره پليس فدرال، عواملي را که بيشتر آن‌ها پيشينه اظهارنظر در زمينه اسلام­هراسي داشتند، براي آن چه که آموزش برنامه?هاي ضد تروريستي ناميده مي­شود، استخدام کرده ‌است.

يکي از محورهايي که در جلسات برنامه آموزشي پليس فدرال آموزش داده مي‌شود، اين است که القاعده تهديد امنيتي تلقي نمي‌شود، بلکه اسلام خود به تنهايي تهديد به شمار مي­آيد.

از سوي ديگر، گزارش آسوشيتدپرس که اخيرا منتشر شده، حاکي از آن است که اداره پليس نيويورک به بهانه دستگيري تروريست‌ها، اقدام به جاسوسي از مسلمانان در مساجد، رستوران‌ها و گروه‌هاي اجتماعي کرده است.

آسوشيتدپرس به تازگي موفق شده است به صدها صفحه از اسناد محرمانه پليس نيويورک دست پيدا کند که گوياي جاسوسي نيروهاي اين اداره از مسلمانان در 250 مسجد در نيويورک و همچنين ديگر مراکز محل تجمع مسلمانان است.

بر اساس اين اسناد، افسران لباس شخصي و خبرچينان در قالب يک گروه مخفي موسوم به “واحد اطلاعات جمعيتي جوامع مسلمانان” اقدام به جمع‌آوري روزانه اطلاعات از مسلمانان مي­کنند.

پليس نيويورک همچنين به جاسوسي از بيش از هفت انجمن دانشجويي مسلمانان که
در اين اسناد از آن‌ها به عنوان “گروه دانشجويي با تمرکز بر مسائل اسلامي و فعاليت‌هاي مذهبي و سياسي” ياد شده، اقدام کرده است.

حتي شاهد آن هستيم که پليس امريکا زنان محجبه را در پايان ماه مبارک رمضان در پارکي در منطقه “وستچستر” نيويورک بازداشت مي­کند.

اين زنان مي‌گويند در حالي که داشتند با ماموران پارک صحبت مي‌کردند، با پليس تماس گرفته شده و پليس با توسل به زور آن?ها را دستگير کرده است.

اگر به چند ماه پيش بازگرديم ملاحظه مي­کنيم که کشيش تندروي امريکايي اقدام به آتش زدن کتاب مقدس مسلمانان، قرآن کريم، در فلوريداي امريکا مي­کند اما مقامات واشنگتن در قبال اين مسئله سکوت اختيار مي­کنند.

اگر به اروپا نظر کنيم، مشاهده مي­کنيم که در کشورهايي نظير فرانسه و بلژيک استفاده از روبند اسلامي (برقع) براي زنان مسلمان ممنوع مي­شود، با ساخت مناره مساجد مخالفت شده، قانون­گذار ضداسلامي در هلند اظهاراتي تند را عليه مسلمانان ايراد مي­کند، کاريکتاتورهايي موهن از پيامبر اسلام (ص) در دانمارک منتشر مي­شود، صدور مجوز براي مراکز مذهبي در اسپانيا لغو شده و پخش اذان از مساجد منطقه سالت شهر بارسلون اسپانيا ممنوع مي­شود.

در حقيقت غرب با روي آوردن به سياست اسلام­هراسي، سعي دارد تا فضاي جوامع غربي را تغيير داده و مانع فعاليت گروه­هاي اسلامي شوند، تا از اين طريق بتوانند با موج گسترده اسلام آوردن مردم به ويژه جوانان در کشورهاي غربي مقابله كنند.

گفتني است، هم اكنون مسلمانان امريكا تقريبا در هيچ ارگان سياسي، دولتي و يا تبليغاتي در رده بالايي حضور ندارند. حضور مسلمانان در شغل­هاي حساس دولتي و رسانه­اي بسيار اندک است.

کيت اليسون اولين نماينده مسلمان در کنگره امريکاست. آندره کارسون از ايالت اينديانا دومين مسلماني است که به کنگره امريکا راه يافته است. گروه‌هاي مسلمان تقريبا هيچ حضور فعالي در سياست­گذاري واشنگتن ندارند و اجازه حضور فعال در جامعه امريکا به آن­ها داده نمي­شود.

اين در حالي است که بسياري از دستگاه­هاي مهم دولتي امريکا از جمله کاخ سفيد، کنگره و پنتاگون همه ساله ميزبان مراسم افطار به احترام اعضا، کارمندان و سربازان مسلمان خود هستند.

اين­ها همگي نشان از دوگانگي سياست­هاي غرب در قبال اسلام و مسلمانان دارد، سياست­هايي که در ظاهر از آزادي مذاهب و فعاليت­هاي مذهبي سخن به ميان مي­آورند اما در عمل شاهد رويداد مسائلي ديگر هستيم.

امريکا پس از حادثه يازده سپتامبر که هنوز هم ترديدهايي درباره اين كه به واقع چه گروه يا افرادي آن را انجام داده­اند وجود دارد، سياست­هايي جديد را عليه مسلمانان آغاز كرد و تبليغات منفي گسترده­اي عليه اسلام و مسلمانان به راه انداخت که هم اکنون پس از گذشت حدود 10 سال از اين واقعه، شاهد نمايان شدن نتايج اين تبليغات که هزينه­هاي گزافي به دنبال داشت، هستيم.

هم اکنون بسياري از مسلمانان در جوامع غربي از جمله امريکا مورد تبعيض و تعرض قرار مي­گيرند که اين مسئله با گسترش اسلام­هراسي در سال­هاي گذشته، روند فزاينده­اي به خود گرفته است.

نتايج نظرسنجي­ها حاکي از آن است که بيشتر مسلمانان امريکايي با توجه به رفتار ماموران امنيتي و يا پليس، بر اين باورند که به آن‌ها در اين کشور، به چشم يک مظنون نگاه مي­شود.
اين گونه به نظر مي­آيد که مشکل غرب با اسلام و مسلمانان، عقايد و مناسک مذهبي نيست، از اين رو، پروژه­اي که در غرب به ويژه امريکا از آن به عنوان اسلام­هراسي ياد مي­شود، در حقيقت هراس از رشد اسلام در ميان مردم کشورهاي غربي به شمار مي­آيد.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: