شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۱ مهر ۹۰ | ۱۰:۵۱
جدیدترین تحولات لیبی

ضرب‌الاجل ‌٢روزه انقلابیون برای تخلیه سرت

انقلابیون لیبی به ساکنان شهر سرت، واقع در مرکز نوار ساحلی لیبی دو روز مهلت داده‌اند تا این شهر را ترک کنند،‌ این درحالی‌که درگیری‌های شدید همچنان در داخل شهر و اطراف آن ادامه دارد.


 انقلابیون لیبی که از محورهای مختلف شهر سرت، زادگاه قذافی را تحت کنترل دارند و در تدارک حمله نهایی به این شهر هستند، به اهالی سرت دو روز مهلت دادند، شهر را ترک کنند.

آخرین وضعیت سرت

این درحالی است که انقلابیون لیبی روز گدشته درگیری‌های خیابانی سخت و شدیدی را با بازمانده هواداران معمر قذافی در  شهر سرت آغاز کردند و هم‌چنان تلاش‌ می‌کنند،‌کنترل شهر بنی‌ولید در 170 کیلومتری جنوب شهر طرابلس بدست گیرند.
مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی در کنفرانسی خبری در بنغازی اعلام کرد: مهلتی که به اهالی سرت داده شده، از روز جمعه آغاز گردیده و این مساله احتمالا فرصتی خواهد بود تا اهالی شهر هرچه زودتر سرت را ترک کنند.‌
عبدالجلیل افزود: انقلابیون برای نبرد در سرت و بنی‌ولید با مشکل برنامه‌ریزی مواجه هستند، چون این شهرها در مناطق بیابانی قرار دارند و انقلابیون نه از مناطق بیابانی و نه از شیوه جنگیدن در این مناطق اطلاعات کافی ندارند.
رئیس شورای ملی انتقالی لیبی با این حال تاکید کرد: دو جبهه در شهر سرت به طور کامل تحت کنترل انقلابیون است و انقلابیون براساس یک طرح جامع و از پیش طراحی شده در این دو جبهه مشغول مبارزه هستند و پیروزی به زودی محقق خواهد شد.

تاکید مجدد عبدالجلیل در تقسیم پست‌های وزارتی

وی بار دیگر با اشاره به این‌که مبارزه معیار دستیابی‌ به پست‌های وزارتی در دولت جدید نیست، گفت: مبارزه معیار ما نیست، بلکه معیار ما ملی‌گرا بودن افراد است و چه بسا این معیار به برخی از شخصیت‌ها اجازه ندهد به پست‌هایی که می‌خواهند دست یابند.
رئیس شورای ملی انتقالی لیبی افزود: ابتدا باید بر ملی‌گرا بودن افراد تمرکز کرد و بعد شفاف عمل کردن وشایستگی آنها را مورد بررسی قرار داد، این در حالی است که انقلابیون حملات خود را علیه شهر ساحلی سرت برای تصرف شهر و شکستن مقاومت نیروهای طرفدار قذافی تشدید کرده‌اند.
این حملات با حمایت جنگنده‌های ناتو صورت می‌گیرد.درگیری‌ها بین انقلابیون ونیروهای قذافی در دو جبهه شرقی و غربی شهر سرت روز گذشته نیز ادامه داشت، فیلم گرفته شده توسط یکی از انقلابیون از داخل شهر سرت نیز حکایت از تبادل آتش شدید در خیابان‌های این شهر داشت، به‌گونه‌ای که تمام شهر را دود ناشی از مواد منفجره فراگرفته بود.

محاصره کامل شهر سرت

آسوشیتدپرس همچنین گزارش داد: درحالی‌که درگیری‌ها در حومه شهر بچشم می‌خورد، انقلابیون از همه طرف شهر سرت را محاصره کرده و تنها یک راه خروجی را برای خروج غیرنظامیان از شهر بازگذاشته‌اند. گزارش‌های خبری نیز تاکید می کنند، انقلابیون لیبی موفق شدند، مقر گردان الساعدی قذافی، پسر قذافی در شهر سرت تصرف کنند.

آخرین خبرها از بنی‌ولید

اما در بنی‌ولید فرمانده میدانی انقلابیون اعلام کرد: با این‌‌که انقلابیون بار دیگر به سمت شهر پیش‌روی کردند، اما چون خود را در برابر خانواده‌هایی دیدند که نیروهای قذافی آنها را به عنوان سپرانسانی استفاده می‌کنند تا انقلابیون را به عقب برانند،‌ وادار به عقب‌نشینی شدند.
این فرمانده انقلابیون افزود: نیروهای قذافی بی‌هدف و از همه جهت اقدام به شلیک موشک‌های گراد می‌کنند که در اثر آن دو نفر از انقلابیون کشته شدند، اما  ما نمی‌خواهیم جان غیرنظامیان را به خطر بیندازیم.
باوجودی‌که سه هفته از آغاز درگیری‌ها در بنی‌ولید در پی شکست مذاکره برای تسلیم بدون خونریزی شهر به انقلابیون می‌گذرد، با این حال انقلابیون با مقاومت شدید نیروهای قذافی روبه‌رو هستند که به گفته منابع پزشکی موجب کشته شدن بیش از 40 نفر از انقلابیون شده است.

هشدار نسبت به بروز فاجعه انسانی در سرت و بنی‌ولید

در حالی که درگیری‌ها در سرت و بنی‌ولید همچنان ادامه دارد، امدادرسانان  کمیته بین المللی صلیب سرخ موفق شدند، تجهیزات پزشکی را وارد این شهر کنند. چرا که نگرانی‌ها درباره بروز فاجعه انسانی در این شهر افزایش یافته است.
از جهت دیگر منابع پزشکی اعلام کردند: اوضاع انسانی در شهر سرت روزبه‌روز رو به وخامت می‌گذارد و اهالی شهر با کمبود آب آشامیدنی و برق روبه‌رو هستند. هشام خضروای، نماینده کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد: وضعیت ساکنان سرت بسیار بد است.
وی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: ساکنان تحت محاصره این شهر به علت عدم دسترسی به خدمات اساسی پزشکی می‌میرند.

موسی ابراهیم و رد ادعای دستگیری

اما موسی ابراهیم، سخنگوی نظام قذافی بعد از ظهر روز گذشته خبر دستگیری خود توسط انقلابیون را رد کرد. موسی ابراهیم در گفتگوی تلفنی با شبکه الرای که از سوریه پخش می‌شود، تاکید کرد: خبر دستگیری من کذب و دروغ است.
وی افزود: من با 23 نفر از طرفداران قذافی در نزدیکی جبهه سرت بودم و یک روز و نیم مورد حمله گروه‌های “چریکی ناتو” قرار داشتیم، اما به سلامت از این درگیری‌ها خارج و به جبهه دیگری منتقل شدیم.
ابراهیم متعهد شد که طرفدران قذافی تا آخر به مبارزه ادامه خواهند داد. پیش از این شورای نظامی مصراته وابسته به شورای ملی انتقالی لیبی خبر دستگیری موسی ابراهیم را اعلام کرده بود.

برچسب‌ها: ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: