پنج‌شنبه 06 اکتبر 11 | 19:15

گسترش جنبش «تسخير وال استريت»

همزمان با تبديل اعتراضات به نارضايتي عمومي گسترده، جنبش “تسخير وال استريت” را مي­توان آغاز جنبش مهم اجتماعي در امريکا دانست.


به عقيده منتقدان، اين امر در صورت توانايي اين جنبش در ايجاد يک دستور کار متمرکز و سازماندهي، محقق مي‌شود.

يکي از معترضان در گفت­وگو با پرس تي­وي گفت: “وقتي کسي در حال حريص شدن است … به اين فکر مي افتيد که آيا زمان مناسب براي يک انقلاب کوچک نرسيده ‌است؟”

به گفته تظاهرکنندگان، آن­ها عليه طمع شرکت‌ها که به تازگي شروع شده است، مبارزه مي‌کنند. قرار است تظاهراتي روز پنجشنبه (6 اکتبر، 14 مهر) در “فريدم پلازا” در واشنگتن برگزار شود.

لري بيرنز، “مدير شوراي امور نيم­کره” اعلام کرد، شهروندان متوسط تظاهرکنندگان را نماينده­ حفظ منافع خود مي­دانند، در حالي که درباره کنگره و رئيس جمهور اوباما چنين ديدگاهي ندارند.

بيرنز در گفت­وگو با پرس تي­­وي افزود:”افراد زيادي آن جا هستند که تاکنون در تظاهرات شرکت نکرده­اند و اکنون راهپيمايي مي­کنند، چرا که هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها به دنبال کار گشته‌اند ولي (کاري) پيدا نکرده‌اند.”

به گفته وي، معترضان پيام‌هايي رسا درباره اوضاع کشور به سياستمداران واشنگتن ارسال مي­کنند، “با نام بدي که وال استريت در اين کشور دارد و اين که دولت اوباما، اقدام زيادي در پيگرد قانوني اين افراد براي نقض قوانين انجام نداده است.”

جنبش تسخير وال استريت، 17 سپتامبر در منطقه تجاري شهر نيويورک با هدف اعتراض به برخي مسائل نظير جنگ‌هاي خاورميانه، بدهي دانشجويان و پاداش‌هاي زياد براي مجريان وال استريت، آغاز شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: