پنج شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۱۶ مهر ۹۰ | ۰۸:۳۰

گسترش اعتراضات امريکا به واشنگتن دی‌سی

اعتراض‌ها در واشنگتن دي‌سي ادامه دارد و معترضان در فريدام پلازا نزديک کاخ سفيد و ساختمان کنگره براي حرکت اعتراضي “اشغال فريدام پلازا” اجتماع کرده‌اند.


اين اعتراض‌ها بخشي از جنبش گسترده‌تر به شمار مي‌آيد که شهرهاي مهم امريکا از جمله شهرهاي نيويورک، کلورادو، کاليفرنيا و آريزونا را فرا گرفته است.

معترضان در واشنگتن دي سي همچون اعتراض‌هاي کنوني در نيويورک که به جنبش “اشغال وال استريت” شهرت دارد، عليه تاثير گذاري شرکت‌ها بر دولت امريکا و سوء استفاده‌هاي اين شرکت‌ها که موجب افزايش نابرابري‌هاي اجتماعي، نارضايتي سياسي و شکاف در آمدي شده است، اجتماع کرده‌اند.

چيزي که معترضان را با يکديگر متحد مي‌کند، اين مسأله است که منافع شرکت‌ها در امريکا به قيمت از بين رفتن شهروندان قشر متوسط جامعه اين کشور تمام شده است.

بسياري از معترضان پلاکاردهايي حمل مي­کردند که روي آن‌ها نوشته شده بود، 99 درصد جامعه مردم عادي و يک درصد افراد جامعه ثروتمند هستند.

يکي از معترضان به پرس تي‌وي گفت: “مشکل اصلي حرص و طمع شرکت‌هاست، ما اقتصادي مي‌خواهيم که بر نيازهاي انساني تمرکز داشته باشد، سياست‌مداراني مي‌خواهيم که نماينده ما و نه نماينده افراد ثروتمند جامعه باشند.”

بسياري از مردم امريکا از صرف تريليون‌ها دلار براي جنگ در افغانستان و عراق و بي‌توجهي به مشکلات مردم عصباني هستند.

يکي ديگر از معترضان گفت: “ما امروز اين جا جمع شده‌ايم تا به استفاده از پول‌هايمان در جنگ و بودجه نظامي پايان دهيم؛ اختصاص بودجه سه تريليون دلاري براي جنگ در حالي که يک سوم مردم در پايتخت (واشنگتن دي‌سي) در فقر زندگي مي‌کنند، احمقانه است. ما بايد جلوي صرف هزينه براي اين اشغال‌گري‌ها را که شرايط را بهتر نکرده است، بگيريم.”

تظاهرکنندگان امريکايي مي‌گويند، تا زماني که خواسته‌هايشان محقق نشود، به اعتراضات ادامه مي‌دهند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: