شنبه 08 اکتبر 11 | 11:02

قحطی شديد در کره شمالی

به دنبال بارش باران‌هاي شديد سيلابي در کره شمالي، اين کشور با قحطي شديدي روبرو شده است.


سيل شديد در ماه جولاي سال جاري ميلادي منجر به ويراني هزاران خانه و ده‌ها هزار هکتار از محصولات زراعي در استان هوانگهاي جنوبي که از پيش از کمبود مواد غذايي رنج مي‌برد، شده است.

اين در حالي است که استان هوانگهاي جنوبي از آن‎جا که يک سوم غلات کره شمالي در آن توليد مي‌شود، از اهميت بسزايي در اين کشور برخوردار است.

بر پايه اين گزارش، کره شمالي با وجود تحريم‌هاي بين‎المللي و قيمت بالاي مواد غذايي، در زمستان سخت سال جاري ميلادي نيز دو سوم محصولات گندم و سيب زميني اين کشور در استان هوانگهاي جنوبي را از دست داده است.

همچنين باران‌هاي سيلابي تابستاني، سيل و دو طوفان که به گفته دولت کره شمالي 80 درصد محصولات ذرت استان هوانگهاي را از بين برد، در اين کشور به وقوع پيوست.

مقامات شهر هائجو مرکز استان هوانگهاي جنوبي مي‌گويند، خسارات ناشي از سيل، 40 درصد از جمعيت شهر را از دسترسي به آب آشاميدني محروم کرده است.

اين امر باعث شده است سوء تغذيه در بين مردم منطقه مخصوصا کودکان کم سن و سال به شدت گسترش پيدا کند.

با وجود اين‎که کسي منکر وجود سوء تغذيه در اين شهر نيست، عده‌اي از کارشناسان مي‌گويند، بيشتر محصولات هوانگهاي جنوبي به دليل نزديکي به پيونگ‌يانگ پايتخت کره شمالي براي خوراک ارتش اين کشور استفاده مي‌شوند.

عده‌اي نيز بر اين باورند که به منظور مراسم صد سالگي زادروز کيم ايل سونگ، بنيانگذار کشور کره شمالي در سال آينده ميلادي، مواد غذايي در اين کشور ذخيره مي‌شوند.

امريکا و کره جنوبي دو کشور اصلي کمک کننده به کره شمالي به شمار مي‌رفتند اما در سال 2008 اين دو کشور کمک‌هاي خود را متوقف کردند.

همچنين “سئول” در هفته جاري از پيشنهاد خود مبني بر دادن کمک‌هاي ضروري به کره شمالي به دليل وقوع سيل در اين کشور عقب نشيني کرد.

يو وو ايک، وزير اتحاد کره جنوبي پنج شنبه ( 14 آذر، 6 اکتبر) خطاب به پارلمان اين کشور اظهار داشت، بحران غذايي در کره شمالي آن‎چنان جدي نيست.

برچسب‌ها: ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.