شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۶ مهر ۹۰ | ۲۰:۱۱

فوت آمنه زنگنه؛ جنجال خبری با «حمام سیاسی»!

خبر فوت آمنه زنگنه فرصتی را فراهم آورد که بار دیگر رسانه‌های فتنه‌گر و ضدانقلاب را به دروغ‌سرایی و سیاه‌نمایی علیه کشورمان مشغول کند و تیتر یک خود را به پوشش این خبر اختصاص دهند و شایعات بسیاری را در این زمینه مطرح و با تحریک عواطف دانشجویان، فضای دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه صنعتی امیرکبیر را متشنج کنند.


به گزارش تریبون مستضعفین ۱۱ مهرماه خبری منتشر شد که آمنه زنگنه دانشجوی 26 ساله رشته پلیمر و رنگ در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خوابگاه این دانشگاه فوت کرده است.

خبر فوت این دانشجو فرصتی را فراهم آورد که بار دیگر رسانه‌های فتنه‌گر و ضدانقلاب را به دروغ‌سرایی و سیاه‌نمایی علیه کشورمان مشغول کند و تیتر یک خود را به پوشش این خبر اختصاص دهند و شایعات بسیاری را در این زمینه مطرح و با تحریک عواطف دانشجویان، فضای دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه صنعتی امیرکبیر را متشنج کنند.

علت فوت گاز گرفتگی در حمام

آمنه زنگنه که به دلیل استنشاق گاز اسید در حمام دچار گازگرفتگی و در حین استحمام بی‌هوش می‌شود پس از اطلاع از جسم بی‌جان وی در حمام به بیمارستان فیروزگر منتقل می‌شود اما متأسفانه تلاش پزشکان به نتیجه‌ای نرسیده و این دانشجو در ساعت 13:55 روز یکشنبه 11 مهرماه فوت می‌کند.

خانواده زنگنه: این حادثه سیاسی نیست/ با سهل‌انکاران برخورد شود

محمدجعفر زنگنه عموی مرحومه زنگنه با تأکید بر اینکه فوت برادرزاده‌اش که فرزند شهید نیز بوده است به هیچ عنوان سیاسی نیست گفته است: «خانواده زنگنه یک خانواده متدین و کاملاً وفادار به نظام اسلامی هستند و  این حادثه ناخواسته بوده و قطعاً قانون و دستگاه قضایی کشور برخورد لازم را با سهل‌انکاران خواهد داشت، همچنان که وزارت علوم نیز پیگیر ماجراست.»

در همین رابطه خانواده آمنه زنگنه نیز با صدور اطلاعیه‌ای ضمن اینکه خواستار برخورد قانونی با مسببین این حادثه شده‌اند، هرگونه اظهار نظر غیرکارشناسی و خلاف واقع را نیز رد کرده‌اند.

اطلاعیه دانشگاه امیرکبیر:‌ علت حادثه به زودی به اطلاع خواهد رسید

دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکنون دو اطلاعیه ( اطلاعیه اول + اطلاعیه دو ) منتشر کرده است که در اطلاعيه دوم از عموم دانشگاهیان از جمله دانشجویان درخواست شده است با حفظ آرامش و هوشیاری از دعوت در هرگونه اقدام برای برهم زدن نظم دانشگاه اعم از تعطیلی کلاسها و ایجاد تجمع خودداری نموده و دانشگاه را در حفظ آرامش و تداوم فعالیتهای آموزشی و پژوهشی یاری نمایند. در این اطلاعیه همچنین آمده است:‌ «پیگیری لازم برای بررسی علت حادثه و سایر ابعاد دیگر مربوط به حادثه با توجه به بعد قانونی کشف علت حادثه توسط نهادهای ذیربط و قانونی از جمله پزشکی قانونی در حال پیگیری است که به محض دریافت نتیجه گزارش به اطلاع عموم دانشگاهیان رسانده خواهد شد.»

استفاده از حمام کارمندان؟!

آنچه مشهود است اینکه روز حادثه، آمنه زنگنه از حمام اصلی خوابگاه استفاده نکرده است (یا نمی‌توانسته استفاده کند) و از حمامی استفاده کرده است که برای بازکردن لوله‌ی فاضلاب آن، از قبل اسید ریخته شده بوده و بر اثر استنشاق گاز حاصل از ریخته شده آب بر روی اسید، این دانشجو دچار حادثه شده است.

در همین رابطه دبير شورای صنفی دانشگاه اميركبير ضمن تأیید استفاده‌ی خانم زنگنه از حمام کارمندان گفته است: «امسال بسياری از دانشجويان در نمازخانه اسكان داده شدند و دانشجويانی كه در نمازخانه اسكان داده شده‌اند حمامی ندارند و از حمام كاركنان دانشگاه استفاده می‌كنند كه اين حمام هم خراب بود زيرا پيش از اين برروی درب حمام اطلاعيه خرابی نصب شده بوده كه پس از مدتی توسط خود دانشگاه اطلاعيه مذكور برداشته شد. دانشجوی مرحوم بی‌خبر از خرابي حمام در حالی وارد حمام شده بود كه مسئولان خوابگاه بدون اعلام عمومی برای بازشدن گرفتگی لوله‌ و چاهای فاضلاب‌ حمام‌ها، اسيد به داخل لوله‌ها ريخته‌ بودند كه وقتی آب روی آن ريخته شده گاز توليد كرده و موجب بی‌هوشی و گازگرفتگي دانشجو شده است.»

مقصران اصلی این حادثه؟

اینکه آیا آمنه زنگنه مجاز بوده است از حمام غیرمتعلق به دانشجویان استفاده کند یا خیر و آیا مسئولین خوابگاه موظف بودند استفاده از اسید در حمام کارمندان را نیز به دانشجویان اطلاع دهند جای بررسی و تأمل دارد اما قطعاً همانطور که در بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص ضایعه درگذشت آمنه زنگنه آمده است وضعیت رفاهی دانشجویی و علی‌الخصوص خوابگاه‌ها در اکثر دانشگاه‌ها آنگونه نیست که شرایط آرام و تحصیل بدون دغدغه دانشجویان را فراهم آورد و افزایش بی رویه دانشجویان توسط وزارت علوم، عدم کفایت این شرایط را تشدید نموده است. بدیهی است یک حرکت جهادی برای ارتقا شرایط امور رفاهی و صنفی دانشجویی باید مورد تأکید قرار گرفته و با جدیت پیگیری شود. در این راستا تامین بودجه کافی و مدیریت صحیح هزینه کرد این بودجه ها از طرف مدیریت دانشگاه و مسئولین وزارت علوم ضروری است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: