شنبه 08 اکتبر 11 | 19:08

شعر رسا رسانه‌ای‌ست که یک نفره اداره می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شعر اگر رسا باشد امروزه خود رسانه‌ای است فراتر از قرارگرفتن در گیشه. زیرا رازنامه‌ است و نه روزنامه و شاعر دائرمدار آن! رسانه‌ای که یک نفر اداره‌اش می‌کند و مفاخره‌آمیز است و شورانگیز.


آیین افتتاحیه دومین همایش شاعران ایران و جهان با حضور سیدمحمدحسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سیدمحمدی حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه این همایش می‌تواند ثمرات بسیاری برای شاعران ایران و جهان داشته باشد گفت: ‌حکایت چنان است که ریزه‌خواری سفره بیگانگان در زمان خان‌سالاری دو پهلوی، آنچنان به مذاق تنوع‌طلبان متجدد خوش آمد که غذای سالم خود را به بهانه کهنگی در انبار نهادند و دروازه دهان را بر هرچه برچسب خوردنی داشت گشادند.

وی ادامه داد: ‌ذائقه‌ها می‌رفت عوض شود چونان که بسیاری در عالم دچار همین تغییر ذائقه شدند تا آنکه انقلاب اسلامی خانی بگسترد که اگر مائده آسمانی‌اش بخوانید، گزافه نیست! لیکن ترک عادت موجبات ناهمگونی را فراهم آورد. نظام اسلامی در جهت تغذیه ناب، از ارائه هرآنچه در چنته داشت فرو نگذاشت اما شکایت از که کنم خانگی است غمازم.

وزیر فرهنگ و ارشاد تصریح کرد: حال که ابر و باد و مه و خورشید و فلک همراهند باز هم جماعتی فرصت خواهند، جماعی بیراهند، جماعتی بی‌پناهاند و البته جماعتی بیگناهند. کاروان نهضت ترجمه جویا گذشت به رباط شعر نیافته و یا افتاده و ساده از کنارش گذر کرده است.

حسینی گفت: روزگاری جو دیگران را گندم خری می‌کردیم و حال گندمان را به سیلو برده‌ایم. شاید چون با خوشه است امید داریم در ۱۰۰ سال آینده آن را عرضه کنیم. لیکن عرضه می‌دارم: اگر عُرضه عَرضه است اینک هم ارز آورد است و عرض آورد! جهان تشنه عدالت بسیار خریداری حرف‌های حق ماست! شعر پارسی هم که پاسداری را در جوهره دارد و ذلفی با حق گره زده است خریدارش از زمین و زمان می‌بارد. اگر آسمانمان بارانی باشد.

وی تصریح کرد: شعر اگر رسا باشد امروزه خود رسانه‌ای است فرا‌تر از قرارگرفتن در گیشه. زیرا رازنامه‌ است و نه روزنامه و شاعر دائرمدار آن! رسانه‌ای که یک نفر اداره‌اش می‌کند و مفاخره‌آمیز است و شورانگیز.

حسینی در ادامه سخنان خود با تأکید براینکه شاعران سفیران غیرمقیمند بیان کرد: اگر کتاب‌ها جهانی شود هر شاعری سفارتخانه‌ در جای جای جهان خواهد داشت آنگاه راحت می‌توان سفیر آکرودیته فرهنگی شد و آیین و دین این ملت را که توحید، عدالت، مهربانی، صلح و دوستی و آزادگی است با زبانی که می‌دانم و می‌دانی به گوش عالمیان رساند. ادبیات ما در طول تاریخ منشاء تحولات سیاسی اجتماعی فراوانی گشته است، حتی اگر نمک‌نمکدان شکستند و یا بشکنند کیست که بتواند تأثیر انقلاب اسلامی را در بیداری جهان اسلام و به حق بر بیداری مردم حق‌طلب در تمام جهان کتمان نمایند؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به نقش استکبار جهانی تصریح کرد: ‌ آنچه در روزگاری تحت عنوان دهکده جهانی برگ برنده استکبار تلقی می‌شد امروز خطری برتی کدخدایی آنان است. دیگر کدخدایان دائمی تشته‌خوار را نه تنها مردم دنیا که حتی مردمان خودشان نیز قبول ندارند. بشنوید و بنگرید شعار آثار اعتراضاتی را که در این روز‌ها در وال‌استرتیت، نیویورک و مراکز مهم آمریکا طنین‌انداز و دگرگون‌ساز است ما به چیزی فرا‌تر از یک دولت جدید نیاز داریم. ما شیوه‌ای تازه برای زندگی می‌خواهیم.

حسینی افزود: آرای فرهنگ می‌تواند چونان دومینو عمل کند مهره‌ها چیده شده است شما شاعران باید ضربه‌ها را بزنید و بازی را آغاز نمایید برای فتحی که خونش را قبلاً داده‌ایم و جان‌ها بر سر ب‌هایش نهاده‌ایم.

وزیر ارشاد با اشاره به این همایش و با تکیه بر اینکه زمین‌های آن ضربه‌زدن‌ها را همایش می‌تواند فراهم آورد، اظهار داشت: زمینه استمرار سالانه این همایش بسیار گسترده‌تر از آنچه تاکنون بوده است فراهم خواهد شد تا با مردم و فرهنگ‌های اصیل دنیا که جمعی از شاعران حاضر نمایندگانی شایسته ایشانند ارتباطی عمیق‌تر و گسترده‌تر صورت پذیرد. بی‌حضور شما، اندیشه شاعران سلف می‌تواند تحریف شود.

وی گفت: شما ویراستاران بازتاب و میراث‌داران آفتاب عزت نامداران این سرزمیند هرچند که خود اخلاقی خورشید خامه‌اید و پرسرمایه.

وزیر ارشادر در پایان گفت: به همت شما عزیزان در تعامل با گرامی‌شاعران می‌ه‌مان شعر و ادب ایران اسلامی اگر در گفت‌وگو‌ها انتقال شفاهی می‌یابد شایسته است سر بر آستان کتاب بسابد تا فرهنگ و هنر مطلوب این زادبوم مردمان شریف خوب، مکتوب به دست جهانیان برسد. از گردانندگان و گردآمده‌گان این همایش ارزشی به ‌‌نهایت سپاسپگزارم و امیدارم شاهد اجرای منویات ناب رهبر معظم انقلاب در این عرصه تأثیرگذار باشیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: