جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۷ مهر ۹۰ | ۱۹:۲۳

کمک‌های مشروط آمریکا به مصر «باج خواهی» سیاسی است

دبیرکل حزب آزادی و عدالت مصر سخنان اخیر وزیر خارجه آمریکا درباره مشروط کردن کمک‌های آمریکا به مصر را باج‌خواهی سیاسی خواند.


“محمد سعد الکتاتنی”، دبیرکل حزب آزادی و عدالت مصر که بازوی سیاسی جماعت اخوان المسلمون به شمار می‌آید، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره به تبیین دیدگاه‌ها و مواضع این جماعت در قبال حوادث جاری در مصر و منطقه پرداخت.

مصر به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی‌دهد

وی در ابتدا با اشاره به سخنان اخیر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا درباره قطع کمک‌های آمریکا به مصر و مشروط کردن این کمک‌ها گفت که این سخنان به منزله باج‌خواهی سیاسی است و مصر به هیچ کس اجازه نخواهد داد که در امور داخلی‌اش دخالت یا شرطی را بر آن تحمیل کند.

الکتاتنی افزود: ما هیچ شرطی را از خارج نمی‌پذیریم و مصر کشور آزاد و دموکراتی است که تصمیمات خود را از طریق ملت و قانون اساسی خود می‌گیرد و هر دولتی که در آینده قدرت را در مصر بدست خواهد گرفت، باید به قانون اساسی مصر ملتزم و متعهد باشد.

الکتاتنی در ادامه گفت: بسیاری از شرط و شروط‌هایی که کلینتون از آن سخن می‌گوید، در واقع همان خواسته‌های ملت و احزاب مصری است، همه در مصر بر برگزاری انتخابات آزاد و حمایت از حقوق شهروندان و آزادی مطبوعات و رسانه‌ها و بسیاری دیگر از خواسته‌ها اتفاق نظر دارند، اما نه به شیوه‌ای که کلینتون از آن سخن می گوید و سخنان وی مبنی بر این‌که دموکراسی مصر ممکن است همین یکبار باشد و دیگر حادث نشود، شک و تردید‌های بسیاری ایجاد می‌کند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته بود که طرحی به مجلس سنای آمریکا ارائه شده که واشنگتن درصدد تعلیق ارائه کمک‌های سالیانه به مصر است. این کمک‌ها قرار است در سال 2012 به  1.3 میلیارد دلار برسد، اما ارائه آنها منوط به گزارش ارائه شده توسط وزیر خارجه آمریکا از اوضاع جاری در مصر است که باید در آن مواردی چون اقدام مصر به برگزاری انتخابات دموکراتیک و حمایت از آزادی مطبوعات و بیان و تجمع و تظاهرات اشاره شده باشد.

دبیرکل حزب آزادی و عدالت با دور از انتظار خواندن قطع کمک‌های آمریکا به مصر گفت: تصور نمی‌کنم آمریکا دست به چنین کاری بزند، چون دارای منافع بسیاری در مصر و منطقه است و پیش از آن منافع خود را از طریق رژیم مبارک و هم اکنون شورای عالی نظامی حاکم بر مصر حفظ می‌کند.

5 خواسته مورد نظر حزب آزادی و عدالت

الکتاتنی درباره تحولات داخلی مصر نیز گفت: احزاب و تشکل‌های سیاسی طی نشست خود با شورای عالی نظامی مصر تمام مسائل و قضایای مربوط را بررسی کردند و نیروها و تشکل‌ها خواسته‌های خود را به شورای عالی نظامی مطرح کردند و شورا نیز قول تامل و بررسی این خواسته‌ها را داد، اما تاکنون پاسخ نهایی در این‌باره داده نشده است.

الکتاتنی در ادامه گفت: حزب آزادی و عدالت 5 خواسته را مطرح کرد که در لغو ماده 5 قانون اساسی ، لغو حالت فوق العاده ، اجرای قانون برکناری سیاسی ، تعیین زمان انتخابات ریاست جمهوری ، تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی و تعیین موعد تشکیل آن نمود پیدا می‌کند.

وی افزود: شورای عالی نظامی با صدور فرمانی ماده 5 قانون اساسی را لغو کرد، اما مابقی خواسته‌ها همچنان بدون پاسخ باقی مانده‌اند.

ارتش مصر به اسرائیل اجازه دخالت نظامی را نمی دهد

دبیرکل حزب آزادی و عدالت مصر درباره وجود تهدیداتی از قبیل احتمال دخالت نظامی اسرائیل در صحرای سینا گفت: تصور نمی‌کنم اسرائیل دست به چنین ریسک بزرگی بزند و ارتش مصر هرگز اجازه چنین اقدامی را به اسرائیل نمی‌دهد.

پیش از این منابع صهیونیستی گزارش داده بودند هم اکنون مناقشه‌هایی در اسرائیل درباره دست زدن به اقدام نظامی در صحرای سینا مطرح است.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: