چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۷ مهر ۹۰ | ۲۰:۳۸

وعده دیکتاتور یمن برای کناره‌گیری از قدرت

بعد از ماه‌ها تظاهرات براي برکناري علي عبدالله صالح در يمن، وي اعلام کرده است در “روزهاي آتي” از قدرت کناره­گيري خواهد کرد.


عبدالله صالح روز شنبه در يک سخنراني تلويزيوني گفت: “من قدرت را رد مي‌کنم و در روزهاي آتي از قدرت دست خواهم کشيد.”

وي بدون اشاره به شخصي خاص افزود: ” اما افرادي چه نظامي و چه غيرنظامي که به وعده‌هاي خود پايبند هستند، قدرت را در دست خواهند گرفت.”

از آغاز تظاهرات و اعتراضات ضد دولتي در يمن از ماه ژانويه تا کنون، اين اولين بار است که صالح به کناره گيري مشتاقانه خود از قدرت اشاره مي‌کند.

در همين حال، صالح 69 ساله بار ديگر با امضاي طرح پيشنهادي شوراي همکاري خليج فارس که به موجب آن وي بايد در ازاي برخورداري از مصونيت قضايي از قدرت کناره گيري کند، مخالفت کرد.

علاوه بر اين، اعلام آمادگي صالح براي کناره گيري از قدرت يک روز بعد از اين که توکل کرمان فعال و روزنامه نگار يمني به عنوان اولين زن عرب جايزه صلح نوبل را دريافت کرد، صورت گرفت.

کرمان ضمن بيان اين­ که به مبارزات خود تا کناره گيري صالح از قدرت ادامه مي‌دهد، گفت: “من جايزه خود را به تمام آزادي­خواهان اعطا مي‌کنم. من اين را به تمام يمني‌هايي که ترجيح دادند با نشان دادن گل در مقابل گلوله انقلاب خود را به طور مسالمت­آميز رقم بزنند، تقديم مي‌کنم. اين براي زنان يمني، براي معترضان صلح جو در تونس، مصر و تمام جهان عرب است.”

گفتني است در اقدامات سرکوب­گرانه رژيم صالح عليه اعتراضات و تظاهرات ضد دولتي در يمن صدها نفر کشته و هزاران تن زخمي شده­اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: