شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۸ مهر ۹۰ | ۰۸:۴۸

شیلی: بزرگترین جنبش اعتراضی پس از سرنگونی پینوشه

در روز جمعه هفته گذشته علی رغم شرکت نمایندگان دانشجویان در جلسه با مقامات دولتی نیروهای ضد شورش پلیس به تظاهرات مسالمت آمیز که از مقابل دانشگاه سانتیاگو آغاز شده بود حمله کردند و این اقدام پلیس باعث از بین رفتن اعتماد معترضین به مقامات دولتی شده است.یکی از رهبران دانشجویان با تاکید بر خواسته‌های معترضین گفت که تا تحقق اصلاحات اساسی در سیستم آموزشی و ایجاد یک نظام آموزشی عادلانه و دموکراتیک تظاهارت مسالمت آمیز ادامه خواهد داشت.


اعتراضات دانشجویی در شیلی با وجود جلسات بین نمایندگان معترضین و مقامات دولتی همچنان ادامه دارد.

در روزهای اخیر رهبران دانشجویان پس از ۵ ماه اعتصاب گسترده و ترک کلاسهای درس با مقامات دولتی به گفتگو نشسته‌اند. با این وجود آن‌ها تاکید کرده‌اند که معترضین در خیابان‌ها خواهند ماند و تا تحقق خواسته‌هایشان کوتاه نخواهند آمد.

یکی از رهبران دانشجویان با تاکید بر خواسته‌های معترضین گفت که تا تحقق اصلاحات اساسی در سیستم آموزشی و ایجاد یک نظام آموزشی عادلانه و دموکراتیک تظاهارت مسالمت آمیز ادامه خواهد داشت.

در روز جمعه هفته گذشته علی رغم شرکت نمایندگان دانشجویان در جلسه با مقامات دولتی نیروهای ضد شورش پلیس به تظاهرات مسالمت آمیز که از مقابل دانشگاه سانتیاگو آغاز شده بود حمله کردند و این اقدام پلیس باعث از بین رفتن اعتماد معترضین به مقامات دولتی شده است.

تظاهر کنندگان اعلام کردند که نیروهای پلیس با ماشینهای آب پاش و گاز اشکاور به تظاهرات مسالمت آمیز آن‌ها حمله ور شده‌اند و در تقابل با این اقدام دانشجویان با پرتاب سنگ به مقابله با آن‌ها پرداخته‌اند.

در چند هفته اخیر نیز عده‌ای از دانجشویان با اعتصاب غذا اعتراض خود را به وضعیت سیستم آموزشی این کشور نشان دادند که حال عده‌ای از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

تا کنون دولت در برابر خواسته‌های دانشجویان مقاومت کرده است و رئیس جمهور شیلی با رد در خواست آموزش رایگان خبر از افزایش کمک هزینه‌های تحصیلی و اصلاحات جزئی در سیستم آموزشی داده است.

دولت شیلی از دانشجویان خواسته که به کلاسهای درس باز گردند اما نمایندگان دانشجویان به شدت این درخواست دولت را رد کرده‌اند؛ در پی این اقدام معترضین «سباستین پینیرا» دانشجویان را تهدید به قطع کمک هزینه‌های تحصیلی و اخراج از دانشگاه کرده است.

اعتراض دانشجویان به وضعیت نا‌عادلانه سیستم آموزشی ماه هاست که کلاسهای درس دانشگاه‌ها ومدارس به حالت معلق در آورده و ده‌ها هزار نفر از دانشجویان و دانش آموزان با آمدن به خیابان‌ها اعتراض خود را به وضعیت آموزشی کشور اعلام کرده‌اند. پس از سرنگونی دیکتاتوری پینوشه این بزرگ‌ترین جنبش اعتراضی در تاریخ شیلی است.

در تظاهرات گسترده شنبه گذشته با برخورد نیروهای ضد شورش در خیابانهای سانتیاگو چهار نفرمجروح شده و ۱۱۴ نفر دستگیر شده‌اند.

طبق اعلام معترضین قرار بود این هفته جلسات جدیدی با مقامات دولتی برگزار شود که نماینده دانشجویان معترض با اشاره به ادامه برخوردهای خشونت آمیز علیه دانشجویان و محکوم کردن این اقدامات جلسات با دولت را بی‌فایده خواند و گفت که نمایندگان دانشجویان در این دور از جلسات شرکت نخواهند کرد.

در روزهای اخیر دانشجویان کلمبیایی نیز در اعتراض به تصمیم دولت برای ایجاد برخی اصلاحات در سیستم آموزشی که به گفته دانشجویان نا‌عادلانه و غیر منصفانه است دست به تظاهرات زده‌اند که توسط نیروهای ضد شورش سرکوب شده است.

مدلهای اقتصادی باقی مانده از زمان دیکتاتوری پینوشه فاصله طبقاتی را در این کشور گسترش داده و این مسئله باعث به وجود آمدن اعتراضات گسترده صنفی در این کشور شده است.

تا کنون چندین بار اتحادیه‌های دانشجویی و کارگری شیلی در هماهنگی با هم در اعتراض به سیاست‌های دولت به خیابان‌ها آمده‌اند و با وجود بر خورد‌های خشونت بار پلیس و تهدید به اخراج از کار و دانشگاه تا کنون این اعتراضات فروکش نکرده است.

طبق نظر سنجی‌های جدید در پی برخورد سکوبگرایانه دولت «پینیرا» محبوبیت این رئیس جمهور به صورت روز افزون در حال کاهش است به صورتی که وی به نامحبوب‌ترین رئیس جمهور پس از دوران دیکتاتوری پینوشه تبدیل گشته است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: