سه‌شنبه 11 اکتبر 11 | 18:49

عزم مردم‌ امريکا برای ‌ادامه اعتراضات

تظاهرکنندگان مخالف بنگاه‌هاي تجاري در پايتخت امريکا سوگند ياد کرده‌اند براي مدت زمان نامحدودي در ميدان آزادي واشنگتن در برابر کاخ سفيد تحصن مي‌کنند.


خبرگزاري فرانسه روز دوشنبه (18 مهر، 10 اکتبر) گزارش داد، ماريا آلوين، از فعالان راست‌گراي امريکا اعلام کرد که مجوز تظاهرکنندگان براي برگزاري تظاهرات، روز يک‌شنبه به پايان رسيد. با اين حال، به تظاهرکنندگان اجازه داده شده است تا عصر روز دوشنبه چادرهاي خود را جمع و ميدان را ترک کنند.

در همين حال، آلوين اين گردهمايي را نوعي “تصرف” خواند و گفت، تظاهرکنندگان به خوبي کنترل منطقه را در دست خود گرفته‌اند.

يک سخنگوي پليس واشنگتن گفت، روشن نيست که واکنش پليس در صورت تصميم معترضان براي ماندن در ميدان آزادي چه خواهد بود.

اين اعتراضات بخشي از جنبش “تصرف دي‌سي” است که در پي تظاهرات مردم امريکا موسوم به “وال استريت را تصرف کنيد” در اعتراض به شيوع فساد در سطوح بالا، فقر و نابرابري اجتماعي در اين کشور، از اواسط ماه سپتامبر در نيويورک آغاز شد و اکنون به بيش از 1000 شهر امريکا گسترش يافته است.

بر پايه اعلام تارنماي رسمي اين جنبش (occupytogether.org)، موج اعتراضات اخير به هزار و 196 شهر در سراسر امريکا گسترش يافته است.

افزون بر آن، اين جنبش، وال استريت را مسئول مشکلات اقتصادي بسياري از مردم امريکا مي‌داند و همواره پايان جنگ در افغانستان و عراق را خواستار شده است.

بر پايه گزارشي که به تازگي از سوي روزنامه نيويورک تايمز منتشر شده است، ميانگين درآمد خانوارهاي امريکايي پس از رکود به کمتر از درآمد آن‌ها در هنگام رکود اقتصادي رسيده است.

در اين گزارش کاهش درآمد خانوارهاي امريکايي به عنوان “کاهش قابل توجه استاندارد زندگي در امريکا” تفسير شده است.

در گزارش روزنامه نيويورک تايمز آمده است که يافته‌هاي جديد مي‌تواند به آگاهي از دلايل افزايش بي‌اعتمادي موجود در ميان شهروندان امريکايي نسبت به نظام سياسي و سياست‌هاي اقتصادي مقامات اين کشور کمک کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: