چهارشنبه 12 اکتبر 11 | 11:49

پیام رهبر انقلاب به اجلاس سراسری نماز

به برکت نماز ، فضای مسجد نورانی و عطر آگین می شود و سخن حق و آموزش دین و اخلاق و سیاست در آن بیش از هر جایی دیگر بر دل و جان می نشیند و به زندگی فرد و جامعه سمت و سوی خدایی می دهد.


پیام رهبر معظم انقلاب به بیستمین اجلاس سراسری نماز در بوشهر در مراسم افتتاحیه توسط حجت الاسلام و المسلمین قرائتی قرائت شد.

متن این پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انسان به سرشت و طبیعت خود مشتاق و نیازمند نیایش و خشوع در برابر خداوند است که آفریننده همه نیکی ها و زیبایی هاست و نماز برآورنده این نیاز است.

ادیان الهی با تشریع نماز ، کام تشنه فطرت انسان را سیراب می کنند و او را از سرگشتگی و گمراهی در فرونشاندن این عطش طبیعی نجات می بخشند.

تکرار نماز در هر روز و شب ، فرصت و نعمتی است که آدمی را از غرقه شدن در غفلت می رهاند به او مجال حضور دل آگاهانه در برابر خدا می بخشد ، جان او را صیقل می دهد و گوهر باطن او را درخشان می سازد.

ذکر و نماز و نیایش آن گاه که با سامان زندگی اجتماعی به هم می آمیزد ، معجزه اسلام را در آرایش منظومه احکام عبادی آن آشکار می سازد.

مسجد مظهری از این هم آمیختگی است ، نماز در مسجد و با جماعت مومنان ، همگانی نشستن بر گرد سفره میهمانی خداوند است و این خود بارش رحمت الهی را انبوه تر و دلنشین تر می سازد.

به برکت نماز ، فضای مسجد نورانی و عطر آگین می شود و سخن حق و آموزش دین و اخلاق و سیاست در آن بیش از هر جایی دیگر بر دل و جان می نشیند و به زندگی فرد و جامعه سمت و سوی خدایی می دهد.

مسجد را با این نگاه باید نگریست، روح مسجد کالبد زندگی را پر نشاط و پر انگیزه می سازد در هر جا سامان زندگی است ، مسجد مرکز و کانون اصلی است در بنای شهر و روستا در مدرسه و دانشگاه در مراکز جمعیتی از بازارهای کسب و کار تا فرودگاه ها و جاده ها و پایانه های سفری و تا آسایشگاه ها و بیمارستان ها و بوستان ها و گردشگاه ها در همه و همه باید مسجد را همچون قطب و محور بنا نهاد.

مسجد در همه جا باید پاکیزه زیبا و آرام بخش باشد ، مدیریت محتوایی و معنوی مسجد که بر دوش روحانی مسجد است باید خردمندانه و مسئولانه و حتی عاشقانه باشد.

حوزه های علمیه برای آماده سازی روحانیانی در این طراز وظیفه ای ذاتی و طبیعی دارند.

اگر مسجد کیفیت شایسته خود را بیابد هزینه های مادی و معنوی بسیاری از دوش جامعه و مردم و مسئولان برداشته خواهد شد.

به امید آن روز و با سلام بر حضرت بقیه الله ارواحنا فداه.

والسلام علیکم و رحمه الله

سید علی خامنه ای

19 مهر 1390

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: