شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۱ مهر ۹۰ | ۱۳:۱۷
یکی از ژنرال سودان جنوبی اذعان کرد

نقش ویژه تل‌آویو در تقویت شورشیان و تجزیه سودان

یکی از ژنرال سودان جنوبی نقش ویژه تل‌آویو در تقویت شورشیان و تجزیه سودان را مورد بررسی قرار داد.


جوزف لاقو ژنرال ساکن سودان جنوبی است که در گفتگوهایی که با رسانه‌های صهیونیستی داشته است، ابعاد حمایت این رژیم از شورش علیه دولت مرکزی در سودان را تشریح کرده است، لاقو در دهه شصت یک نظامی ارتش سودان بود که از ارتش فرار کرد، او گروهی از شورشیان شمالی را دور خود جمع کرد و آنها را به یک نیروی سازماندهی شده علیه دولت مرکزی در این کشور تبدیل کرد، او موسس فعال جنبش ملی و ارتش ملی سودان جنوبی است.
لاقو پیش از این در گفتگو با روزنامه صهیونیستی هاآرتص نقش اسرائیل در شورش سودان جنوبی علیه دولت مرکزی را تشریح کرد، او بعد از استقلال جنوب سودان از کشورهای خارجی که در این راه به سودان جنوبی کمک‌های مالی و تسلیحاتی کرده بودند، تشکر کرد، اما در آن گفتگو نامی از این کشورها نبرد.
او البته روز بعد صندوقچه اسرار دل خود را برای یک رونامه‌نگار  اسرائیلی دیگر با نام موتی کرشن‌باوم از شبکه 10 تلویزیون اسرائیل باز کرد، این خبرنگار اسرائیلی فیلمی مستند در مورد دولت جدید سودان جنوبی تهیه کرده بود.

خوش خدمتی ژنرال سودانی به اسرائیل

لاقو در این دیدار درباره سفر خود به اسرائیل در سال 1968 می‌گوید: به صورت عجیبی به اسرائیل رفتم، من بعد از جنگ 6 روزه در نامه‌ای به “لیوی اشکول” نخست‌وزیر اسرائیل پیروزی اسرائیل در جنگ را به وی تبریک گفتم، من ضمن تبریک این پیروزی، اسرائیل را ملت برگزیده خداوند نامیده و گفتم که هر دوی ما با اعراب سر جنگ داریم ، بنابراین از شما می‌خواهم که مرا حمایت کنید، چرا که می‌توانم مقدمات پیروزی شما را فراهم کنم، من از ورود نیروهای ارتش سودان به مصر برای مبارزه با شما در کنار مصری‌ها جلوگیری کردم.
بر اساس این مستند، نامه لاقو به دست اشکول رسید، اما او در آن روزها بیمار بود و اندکی بعد بر اثر همین بیماری جان خود را از دست داد، بعد از او گولدا مائیر نخست‌وزیر اسرائیل شد، این زن یهودی مدتی بعد به این نامه دست یافت و خواستار احضار فوری لاقو در اسرائیل شد، او می‌خواست هر طور شده لاقو را به اسرائیل بیاورد تا در مورد همکاری‌های بیشتر با وی صحبت کند.

انتقال عجیب لاقو به اسرائیل

این فیلم می‌افزاید که گولدا مائیر این را فرصت بزرگی می‌دانست که می‌تواند بذر تفرقه را در کشوری که با اسرائیل دشمن است، بپاشد، به همین علت از رئیس ستاد ارتش خواست تا فرصت را از دست ندهد، لاقو در مورد انتقال خود به اسرائیل توضیحات جالبی دارد که از میزان نفوذ سازمانهای جاسوسی اسرائیل در کشورهای اروپایی خبر می‌دهد. او می‌گوید: رفتن من به اسرائیل به تمام معنی شبیه به قاچاق بود، من ابتدا به ایتالیا سفر کردم، در آنجا گذرنامه جعلی برای من تهیه کرده بودند، کسی در این کشور بود که چهره‌اش بسیار شبیه به من بود، حتی رنگ چهره‌اش نیز مانند من بود، نمی‌دانم او را از کجا آورده بودند، من هفت روز در یک اتاق ماندم تا بتوانم مانند او امضا کنم، به این ترتیب بود که من به اسرائیل رفتم.

دیدار ژنرال خائن با گولدا مائیر

وی می‌افزاید: در اسرائیل با گولدا مائیر دیدار کردم، به او گفتم که مردان ما در پارلمان سودان در سال 1958 قانون تحریم اسرائیل را رد کردند، به همین علت ما دوست شما هستیم، من گفتم که دوستی ما با شما از آنجا آغاز شده است. گولدا مائیر مرا تشویق کرد و توانمندی‌های ما را تقویت کرد و به ما اجازه داد تا بتوانیم نیروهای نظامی خود را سازماندهی کنیم، من از اسرائیل به علت حمایتهایی که از من داشتند، تشکر می‌کنم.
افسران ارتش اسرائیل نیز که با لاقو دیدار کرده بود، او را فردی می‌دیدند که می‌توانند رویش حساب کنند، به همین علت به کابینه اسرائیل توصیه کردند که به درخواست‌های وی در ارسال تسلیحات و کمک به شورشیان در سودان پاسخ مثبت دهند.

آغاز قاچاق سلاح‌های اسرائیلی به سودان

لاقو میگوید: به سودان بازگشتم، منطقه‌ای را برای قرار دادن تسلیحات و تجهیزات ارسالی از سوی اسرائیل آماده کردم، بعد از یک هفته یک هیئت اسرائیلی آمد، آنها کارهایی که من انجام داده بودم را دیدند و در تلگرافی به اسرائیل اعلام کردند که لاقو کارش را خوب بلد است و ارسال سلاح عملی و ممکن است. بعد از آن بود که بارهای سلاح و مهمات اسرائیلی روانه جنوب سودان شد و در جاهای مسقفی که از پیش برای آن تهیه شده بود، مخفی شد،‌ از آن زمان بود که شورشیان جنوب سودان خود را برای بازیابی توان جنگی منظم آماده کردند.
لاقو در این مورد می‌افزاید: آنها آمدند و سلاح‌ها و مهمات را در انبار ها قرار دادند و هواپیماهای اسرائیلی برای سوخت‌گیری در راه بازگشت خود به کنیا رفتند.

کشتار مردم با سلاح‌های اسرائیلی

عملیات نظامی شورشیان پیش از آن با پیروزی‌های متعدد ارتش سودان به پایان می‌رسید، اما بعد از ارسال این تجهیزات، شورشیان موفق شدند پیروزی‌هایی را کسب کنند. لاقو تاکید می‌کند که این سلاح‌های اسرائیل بود که شورشیان جنوب سودان را از شکست‌های متوالی در برابر شمالی‌ها بازداشت، این سلاح‌ها اوضاع ما را سه ماه خوب کرد. در این زمان ارتش سودان دیگر نتوانست در جوبا باقی بماند، آنها می‌دانستند که اوضاع در زمینه توازن قدرت در میدان مبارزه تفاوت کرده و می‌دانستند که نیروهای نظامی ما قطعا از جایی کمک دریافت کرده‌اند.

ائتلاف اسرائیل با اتیوپی برای تغذیه شورشیان

از سوی دیگر اسرائیل در آن زمان ائتلافی را با دولت اتیوپی ایجاد کرده بوده و دو طرف ارائه کمک‌های مشترک به شورشیان جنوب سودان را در دستور کار داشتند، اتیوپی همچنین به اسرائیل اجازه داد تا پادگان‌های آموزشی را در خاک خود ایجاد کند تا افسران آن بتوانند به شورشیان جنوب و ارتش اتیوپی آموزش‌های نظامی ارائه دهند. جان آرانگ فرمانده سابق جنبش ملی کنونی در جنوب سودان و بسیاری دیگر از فرماندهان این جنبش و شخص سالواکیر از جمله افرادی بودند که در این پادگان‌ها آموزش‌های نظامی دیدند.

جاسوس‌های اسرائیل در سودان جنوبی

این گزارش در پایان تاکید کرد که اسرائیل الان ده‌ها سفیر به شکل بازرگان در جنوب سودان دارد که بیشتر آنها نیروهای امنیتی سابق اسرائیل هستند که در طول سالیان دراز ارتباط خوبی با مردم این منطقه و شخصیت‌های آن ایجاد کرده‌اند، رفائیل ایتان نایب رئیس سابق موساد یکی از این شخصیت‌ها است، او ارتباطات خوبی با مقامات سودان جنوبی دارد.
از سوی دیگر اسرائیل سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه آوارگان سودانی انجام داده و بیش از هزار نفر از آنها را به مناطق خود بازگردانده تا آنها به عنوان “سفیران حسن نیت” اسرائیل در دولت جدید سودان جنوبی مشغول کار شوند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: