جمعه 14 اکتبر 11 | 12:00
مروری بر بازی جدید آمریکا برای منزوی کردن ایران؛

سود امریکا از اتهام‌زنی علیه ایران: «هیچ»

فرشته صادقی

بنظر می رسد اتهام توطئه ایران در امریکا که دقیقا از جانب هولدرو نه CIA مطرح شده و با کارتل های مواد مخدر مکزیک ارتباط می یابد حلقه دیگری از عملیات سریع و خشمگین و تلاش هولدر برای منحرف کردن اذهان عمومی از ناکامی های اوباما در آستانه انتخابات سال 2012 و همچنین خود هولدر و نهاد تحت امرش باشد.


تریبون مستضعفین – فرشته صادقی

قضیه مثل سناریو های هالیوود است.( رییس FBI رابرت مولر)

باید تحریم های جدید علیه ایران اعمال و انزوای جهانی این کشور را بیشتر کرد تا آنها به طریق دیپلماتیک تنبیه شوند.(هیلاری کلینتون )

آمریکایی هاباید بدانند که با اتهام زنی به جایی نمی رسند و این تلاشها آب در هاون کوبیدن است.( غضنفر رکن آبادی سفیر سابق ایران در دمشق)

هفته ای که گذشت اریک هولدر دادستان امریکا در نشستی خبری اعلام کرد FBI و ماموران مبارزه با مواد مخدر از طرح ایران برای استخدام اعضای کارتل مکزیکی زتا با هدف ترور «عادل الجبیر»‌ سفیر عربستان در واشنگتن پرده برداشته اند.

او گفت طبق اطلاعات یکی از جاسوس های FBI در تگزاس، «منصور ارباب سیار» ایرانی 56 ساله و دلال ماشین عامل اصلی استخدام گانگسترهای زتا برای این ترور ۱/۵ میلیون دلاری بوده و اعترافاتش نشان می دهد از سوی یکی از اقوامش که عضو سپاه قدس است راهنمایی می شده است. هولدر همچنین گفت عوامل این توطئه قصد انفجار سفارت های عربستان و اسراییل در واشنگتن و بوینس آیرس را داشته اند و نهایتا انگشت اتهام را به سوی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهان آن و حتی مقاماتی بالاتر گرفت.

اما واکنش ها نسبت به این خبر مطابق آنچه واشنگتن محاسبه کرده بود از آب درنیامد. نظر سنجی شبکه RT نشان می داد 65 درصد پاسخگویان فکر می کنند اتهام زنی های امریکا تلاش آن برای خراب کردن چهره ایران است. نظرات خوانندگان سایت های مختلف اینترنتی -خصوصا در پایگاه های روزنامه هایی چون نیویورک تایمز ، واشنگتن پست و سایت الجزیره و غیره نشان می دهند اکثر خوانندگان خبر را باور نکرده و بسیاری آن را یادآور دروغ گویی کالین پاول وزیر خارجه وقت امریکا در سال 2003 در سازمان ملل و در زمانی کوتاه پیش از حمله به عراق و اتفاقی مشابه آن دانسته اند.

یک مقاله نویس روزنامه انگلیسی ایندیپندت نوشت: «چنین کاری از سوی نیروهای اطلاعاتی ایران که بسیار ماهرانه و پیچیده عمل می کنند بعید است. ایران همیشه نشان داده از رویارویی مستقیم و تحریک دیگران پرهیز می کند» . سایت آسیا تایمز نیز نوشت: «حتی اگر بخواهیم باور کنیم ایران قصد ترور سفیر سعودی را داشته باید پرسید از این کار چه چیزی حاصل تهران می شود مگر خشمگین کردن امریکا وعربستان؟» حتی خوانندگان سایت روزنامه اسراییلی هاآرتز نیز در نظرهایشان نوشته اند تنها کسانی که این اتهامات را دربست قبول دارند و از حمله و اتهام زنی و فشار به ایران استقبال می کنند عربستان سعودی و اسراییل هستند پس خیلی منطقی تر است که دست هریک از آنها را پشت قضیه بدانند.

تمامی کارشناسان سیاسی مستقل دنیا –حتی اگر طرفدار ایران هم نباشند- نیز در چند روز گذشته به تمام رسانه ها و سایت ها گفته اند که اتهامات امریکا علیه ایران بی اساس و مضحک بوده و بار اثبات آن بر دوش امریکاست که مدعی شده در حال ارائه شواهد و مستندات به متحدانش برای بازکردن جبهه جدید بین المللی علیه ایران است.

اما در این میان یک نکته مغفول ماند: عملیات fast and furious

اریک هولدر دادستان امریکا در سال 2009 درگیر رسوایی مرتبط با کارتل های مواد مخدر مکزیک شد. طی عملیاتی که fast and furious نام داشت و تحت نظر اریک هولدر انجام شد مقادیری تفنگ و اسلحه به دلال های آریزونا داده شد مدتی بعد اسلحه ها بطور قاچاق از مکزیک سر درآورد جایی که قاچاقچیان با آنها افراد زیادی منجمله چند مامور امریکایی را کشتند. این موضوع باعث دردسر بزرگی شد و جمهوری خواهان دستاویزی برای حمله به اریک هولدر و نیز باراک اوباما پیدا کردند.

بنظر می رسد اتهام توطئه ایران در امریکا که دقیقا از جانب هولدر و نه CIA مطرح شده و با کارتل های مواد مخدر مکزیک ارتباط می یابد حلقه دیگری از عملیات سریع و خشمگین و تلاش هولدر برای منحرف کردن اذهان عمومی از ناکامی های اوباما در آستانه انتخابات سال 2012 و همچنین خود هولدر و نهاد تحت امرش باشد. کمااینکه دولت امریکا نیز از آن بعنوان دستاویزی استفاده می کند تا برروی اعتراضات داخلی خصوصا علیه وال استریت ، نارضایتی اقتصادی و انزوای بین المللی پس از انقلاب های عربی و بی آبرویی احتمالی بخاطر وتوی قضیه فلسطین در سازمان ملل، سرپوش بگذارد.

از آنجایی که واکنش های منفی و بی اعتمادی به صحت این خبر آنچنان که دولت مردان و دولت زنان! این کشور انتظار داشتند نتوانست جو دشمنی با ایران و بهانه جدید برای حمله را برانگیزد می توان فهمید ظاهرا امریکا نفوذ کلام گذشته خود را در بین دوست و دشمن از دست داده است.

از سویی دیگر واشنگتن باید فهمیده باشد با وضعیت اقتصادی نا به سامان امریکا و اروپایی ها، دو جنگ عراق و افغانستان و بودجه اضافی حمله ناتو به لیبی؛ ناآرامی های یمن و بقیه کشورهای عربی و جودشمنی در منطقه و حتی داخل خود امریکا علیه سیاست و رفتارهایش، این کشور برای اقناع و اجماع بین المللی با هدف راه انداختن جنگ علیه ایران کار سختی پیش رو دارد.

علاوه بر آن امریکا برای روشن کردن آتش جنگی جدید باید به سراغ تنها کشور دارنده و وام دهنده پول در دنیا یعنی «چین» برود و جوابی که خواهد شنید مطمئنا «نه» خواهد بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: