پنج شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۲۳ مهر ۹۰ | ۰۸:۵۹
اجرای سیاستهای آپارتایدی آل سعود

تبعیض علیه ۲ میلیون شیعه در عربستان

سیاست تبعیض آمیز رژیم آل سعود علیه مخالفان مسئله ای است که این روزها بین المللی شده و حتی رسانه های غربی در گزارشهایی آن را مشابه سیاستهای رژیم آپارتاید علیه سیاهان آفریقای جنوبی می دانند.


ادامه سیاستهای سرکوبگرانه رژیم سعودی علیه مخالفان به ویژه شیعیان ساکن مناطق شرقی این شبه جزیره مسئله ای است که این روزها بر خلاف تمایل این رژیم و قدرتهای فرامنطقه ای به موضوع مورد توجه رسانه ها تبدیل شده است.

البته سرکوب بی رحمانه تظاهرات اخیر مردم عربستان در توجه رسانه های آگاه و بی طرف به مسئله تبعیض قومیتی و نژادی در عربستان بی تاثیر نبوده است.

در همین رابطه روزنامه ایندیپندنت اخیرا در گزارشی نوشت : “تبعیض در عربستان سعودی مشابه تبعیض علیه سیاهان آفریقای جنوبی است”.  در ادامه این گزارش با اشاره به درگیریهای اخیر در شرق عربستان با تظاهرات کنندگان آمده است : نظامیان سعودی اخیرا از مناطق ناآرام شیعه نشین عقب نشینی کردند تا از هر گونه درگیری مجدد با معترضان شیعه جلوگیری شود.

این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت : شیعیان 10 درصد از ساکنان عربستان را تشکیل می دهند که جمعیت آنان را به دو میلیون نفر از کل جمعیت 23 میلیونی عربستان می رساند. ایندیپندنت تاکید کرد: شیعیان سعودی در دهه های اخیر قربانی تبعیض و سوء برخورد از سوی مقامات شده اند به صورتی که این سیاستها به سیاستهای رژیم آپارتاید علیه سیاهان در آفریقای جنوبی می ماند. در ادامه این گزارش به نقل از فعالان حقوق بشری در عربستان آمده است : هر حادثه کوچکی در این مناطق می تواند آتش ناآرامی در منطقه را شعله ور کند.

خاطر نشان می شود نظامیان عربستان سعودی و نیروهای امنیتی این کشور اخیرا شهرک شیعه نشین العوامیه که شاهد ناآرامیها و اعتراضاتی علیه سیاستهای آل سعود بود را محاصره کرده بودند. مقامات سعودی در مواضعی به طور تلویحی برخی کشورهای منطقه را به دامن زدن به این اعتراضات متهم کردند و بار دیگر از توجه به خواست اصلی شیعیان که در رفع تبعیض علیه آنان است بی توجهی کردند.

پس از اعتراضات اخیر که در جریان آن 14 نفر زخمی شدند، رهبران دینی شیعه با تاکید بر حمایت از مردم بار دیگر از سیاستهای رژیم سعودی انتقاد کردند. رهبران شیعه از سران عربستان به دلیل اینکه همچنان با شیعیان این کشور به عنوان شهروند درجه دوم برخورد می شود، انتقاد می کنند.

خاطر نشان می شود وزارت کشور عربستان در جریان ناآرامیهای اخیر از سیاست “مشت آهنین” در برخورد با تظاهرات مسالمت آمیز مردمی خبر داده بود که با واکنش محافل حقوق بشری روبرو شد. گزارشها نشان می دهد رژیم آل سعود تنها در ماههای فوریه و مارس گذشته که اعتراضات در این کشور کلید خورد بیش از 100 نفر را در منطقه شرقیه (استانهای شرق عربستان که اغلب شیعه نشین هستند) بازداشت کرده است که از سرنوشت بسیاری از آنان خبری در دست نیست.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: