سه‌شنبه 18 اکتبر 11 | 16:10

گرامیداشت نخستين ماه جنبش وال استريت

هواداران جنبش “وال استريت را تصرف کنيد” که به اوج رسيده و بسياري از مخافان منفعت‌طلبي شرکت‌هاي بزرگ را در سراسر دنيا جذب کرده است، روز دوشنبه نخستين ماه ظهور اين جنبش را گرامي داشته‌اند.


تظاهرات مردم امريکا موسوم به “وال استريت را تصرف کنيد” از 26 شهريور (17 دسامبر) در نيويورک و در اعتراض به “طمع شرکت‌هاي بزرگ” و گسترش فساد در سطوح بالا، فقر و نابرابري اجتماعي در امريکا و نيز جنگ اين کشور در خاورميانه، بحران مالي و پاداش بالا براي مديران وال استريت آغاز شد .

اين جنبش پس از برپاکردن چادر از سوي 150 نفر در پارک زاکوتي پا به عرصه وجود گذاشت.

اين مبارزه‌ اکنون به شهرهاي بزرگ امريکا از جمله سياتل، لس آنجلس، دالاس و بوستون و صدها اجتماع مردمي سراسر اين کشور گسترش يافته و هر روزه امريکايي‌هاي بيشتري به اين جنبش مي‌پيوندند.

اگر چه همه طبقات اجتماعي امريکا در اين اعتراضات شرکت کرده‌اند، به گفته سازمان‌دهندگان اين جنبش، “تنها چيز مشترک بين همه ما اين است که ما 99 درصد هستيم که بيش از اين حرص و طمع و فساد يک درصد جامعه را تحميل نمي‌کنيم.”

اين در حالي است که پليس امريکا تا کنون نزديک به 2000 هزار نفر را در برخي شهرهاي اين کشور از جمله نيويورک و واشنگتن بازداشت کرده است. همچنين پليس براي پراکندن معترضان از افشانه فلفل و باتوم استفاده مي‌کند.

با اين حال، تظاهرکنندگان همواره تاکيد کرده‌اند تا زمان تحقق کامل مطالباتشان به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

اين جنبش روز شنبه (23 مهر، 15 اکتبر) به ديگر نقاط جهان گسترش يافت و 951 شهر از 83 کشور اروپايي، امريکاي شمالي، آسيا و نيز آفريقا شاهد تظاهرات اعتراض‌آميز مردمي بوده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: