دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲۷ مهر ۹۰ | ۰۹:۵۳

فراخوان برگزاری اعتصاب‎عمومی درپرتغال

اتحاديه‌هاي مهم کارگري پرتغال در اعتراض به برنامه دولت براي اعمال تدابيررياضتي جديد، برگزاري اعتصاب سراسري در اين کشور را خواستار شده‌اند.


 اتحاديه عمومي725 هزارعضوي کارگران پرتغالي و همچنين اتحاديه 500 هزار عضوي عمومي اين کشور، با فراخوان براي برگزاري اعتصاب سراسري، اعلام کردند که تاريخ برگزاري اين اعتصاب را روز چهارشنبه، اعلام خواهند کرد.

دولت پرتغال، در تلاش براي حفظ بسته نجات 78 ميليارد دلاري، که قرار است از اتحاديه اروپا و صندوق بين‌المللي پول دريافت کند، علاوه بر افزايش ماليات، کاهش دست‌مزدها را نيز در دستور کار قرار داده ‌است.

پدرو پاسوس کوئلو نخست وزيرپرتغال، با تاکيد بر لزوم اعمال تدابير رياضتي در برنامه بودجه سال آينده اين کشور، از آن به عنوان ” ضرورتي ملي” نام برده‌ است.

درخواست براي برگزاري اين اعتصاب در حالي است که ليسبون قرار است عصر دوشنبه به وقت محلي، پيش‌نويس بودجه 2012 را به پارلمان ارائه‌ کند.

نخست‌وزير پرتغال افزود: “تدابيرپيشنهادي رياضتي ، افزايش ماليات بيشتر و کاهش دست‌مزدها در بخش دولتي را دربر مي‌گيرد.”

ده‌ها معترض پرتغالي، روزشنبه در اعتراض به سودجويي شرکت‌ها، در سراسر اين کشور تظاهرات کردند.

شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات، با سردادن شعار” ما 99 درصد هستيم” تلاش کردند تا اين حقيقت را برجسته کنند که با آن‌ها در مقايسه با يک درصد ديگر جامعه که بيشتر ثروت کشور را دراختيار دارند، تبعيض آميز برخورد مي‌شود.

در همين حال تظاهرات مشابهي نيز روز شنبه در951 شهر درسراسر 82 کشور واقع در اروپا، امريکاي شمالي،امريکاي لاتين، آسيا و آفريقا برگزار شد.

آخرين اعتصاب عمومي در پرتغال که اتحايه‌هاي کارگري از آن به عنوان بزرگ‌ترين اعتصاب ياد مي‌کنند، نوامبر سال گذشته ميلادي، برگزار شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: