سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۸ مهر ۹۰ | ۱۵:۴۸

اسرائيل در پی راه‌اندازی جنگ سوم لبنان

گزارش‌ها حاکي از اين است که رژيم اسرائيل قصد دارد با سوء استفاده از درگير بودن کشورهاي منطقه با خيزش‌هاي داخلي، سومين جنگ خود عليه لبنان را راه اندازي کند.


روزنامه الجمهوريه در گزارشي اختصاصي اعلام کرد: “جنبش مقاومت حزب الله لبنان در حالت آماده باش قرار دارد و در انتظار حمله اسرائيل به لبنان در هر لحظه‌اي است.”

بر پايه منابع اين روزنامه عرب زبان، رژيم اسرائيل وضعيت منطقه را فرصت مناسبي براي آغاز جنگ مي‌بيند.

گزارش‌هاي اخير در حالي منتشر مي‌شود که به دنبال دو انقلاب موفقيت آميز در کشورهاي تونس و مصر، کشورهاي ليبي، يمن، بحرين، اردن و عربستان سعودي نيز صحنه خيزش‌هاي مردمي هستند.

روزنامه الجمهوريه به نقل از منابع نزديک به حزب الله گزارش داد، جنبش مقاومت حزب الله خود را براي رودررويي با حملات رژيم اسرائيل، آماده مي‎کند.

بر پايه اين گزارش، رژيم اسرائيل در سال‌هاي 2000 و 2006 ميلادي به لبنان حمله کرد. در جنگ 33 روزه سال 2006، حدود 1200 لبناني که بيشتر آن‌ها غيرنظامي بودند، کشته شدند.

با وجود اين، در هر دو جنگ مزبور، نيروهاي حزب الله، نيروهاي اسرائيلي را شکست داده و تل آويو بدون اينکه به هيچ کدام از اهداف خود دست پيدا کند، ناچار به عقب کشيدن نيروهاي خود از قلمرو لبنان شد.

حزب الله اعلام کرده است که مي‌تواند اهدافي را در مرکز فلسطين اشغالي هدف قرار داده و کشتي‌هاي جنگي آن را پيش از اينکه وارد آب‌هاي تحت حاکميت لبنان شوند، مورد حمله قرار دهد.

شيخ نعيم قاسم معاون دبيرکل حزب الله در جولاي 2010 طي اظهاراتي اعلام کرد که اين جنبش مي‌داند در صورت حمله مجدد اسرائيل به لبنان، چه مکان‌هايي را مورد هدف قرار دهد.

وي تصريح کرد: “ما اکنون اهداف بزرگ و دقيقي از اسرائيل داريم و اسرائيل بهاي هر اقدامي را که انجام دهد، بايد بپردازد.”

روزنامه الجمهوريه همچنين نوشت که توانايي‌هاي حزب الله در نبرد زميني هم اکنون با اسرائيل برابر است و اين مهم جنبش مقاومت را قادر مي‌سازد از پرواز نيروهاي هوايي اسرائيل حتي در ارتفاعات بالا جلوگيري کند.

بر اساس گزارش‎هايي که از اويل سال جاري ميلادي تا کنون منتشر شده‎اند، رژيم اسرائيل توان نظامي خود را از زمان جنگ سال 2006 ميلادي با به کار گرفتن سلاح‌هاي جديد مانند سامانه ضد موشکي چند لايه و همچنين سامانه محافظت از تانک در زرادخانه خود، افزايش داده است.

بر پايه اين گزارش، اسناد برملا شده از مراودات ديپلمات‌هاي امريکايي در سال 2009 ميلادي که در وبسايت ويکي‌ليکس منتشر شد، نشان مي‌دهد که رژيم اسرائيل پيش بيني مي‌کند که جنگ بعدي دو ماه طول بکشد.

به نوشته روزنامه عرب زبان الجمهوريه، اعضاي حزب الله در تمرينات دوره‌اي شرکت کرده‌اند تا در صورت بروز جنگ احتمالي، حتي يک روز پس از وقوع آن، خود را آماده رويارويي با دشمن کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: