شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۸ مهر ۹۰ | ۱۱:۵۶

ا15قدام قضایی زندانیان شکنجه شده در گوانتانامو علیه جرج بوش

تعدادی از افرادی که پیش از این در زندان گوانتانامو زندانی بودند، از رئیس جمهور پیشین آمریکا به دلیل اقدام به شکنجه شکایت خواهند کرد.


 “ماروت کورناتس” آلمانی و 3 نفر دیگر از زندانیان پیشین گوانتانامو قصد دارند از “جرج‌بوش” رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به دلیل شکنجه شکایت کنند.

بر اساس این گزارش، “برنهارد دکه” وکیل کورناتس روز گذشته در شهر “برمن” آلمان با تائید این موضوع اعلام کرد که این مورد از شکایت امروز تسلیم دستگاه قضایی کانادا خواهد شد. دکه در نظر دارد به دلیل اقدام علیه کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل متحد و شکنجه زندانیان افغان در گوانتانامو از بوش شکایت کند.

کورناتس که تابعیت ترکی – آلمانی دارد در سال 2001 در سفر به پاکستان دستگیر شد و به مدت 5 سال در زندان گوانتانامو نگهداری شد.

عفو‌ بین الملل کانادا را به عنوان کشوری که کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل را پذیرفته است، در زمینه اقدام قضایی علیه وی مسئول می‏داند.

پیش از این شماری از سازمان‌های مدافع حقوق‌بشر از جمله سازمان عفوبین الملل از دستگاه قضایی کانادا خواسته بودند تا در جریان سفر بوش به این کشور وی را محاکمه کند.

سوئیس دیگر کشوری بود که گروه‏های مدافع حقوق‌بشر از آن خواستند تا در جریان سفر جرج بوش در فوریه گذشته علیه وی اقدام کند که به دنبال مطرح شدن این درخواست، بوش سفر خود به سوئیس را لغو کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: