سه‌شنبه 01 ژوئن 10 | 19:24

احیای تابلوی هنر انقلاب

اولین گردهمایی بزرگ اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه انقلاب اسلامی روز 15 خرداد سال جاری در شهر پیشوای ورامین برگزار می شود. قرار است در این همایش چهره های پیش کسوت فرهنگ و هنر انقلاب در کنار چهره های جوان حضور خواهند یافت تا هنر انقلاب را هویتی دوباره ببخشند. در همین راستا با احمد ذوعلم دبیر اجرایی این همایش درباره چند و چون برگزاری آن گفتگویی کوتاه انجام داده ایم


تریبون مستضعفین– اولین گردهمایی بزرگ اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه انقلاب اسلامی روز 15 خرداد سال جاری در شهر پیشوای ورامین برگزار می شود. قرار است در این همایش چهره های پیش کسوت فرهنگ و هنر انقلاب در کنار چهره های جوان حضور خواهند یافت تا هنر انقلاب را هویتی دوباره ببخشند. در همین راستا با دبیر اجرایی این همایش درباره چند و چون برگزاری آن گفتگویی کوتاه انجام داده ایم. که در زیر می خوانید:

* در اولین سوال باید بپرسیم هدف از برگزاری این همایش چیست؟

‫شاید برگزاری این همایش چند هدف اصلی را دنبال کند؛ ‫اول آشنایی نسل جدید هنرمندان انقلابی با یکدیگر است.‬ بسیاری از هنرمندان نسل جدید که با دغدغه ی آرمان های انقلاب و امام خمینی مشغول فعالیت هستند به دلایل مختلف شناختی از یکدیگر ندارند. ‫در واقع تاکنون کمتر محمل و محفلی برای آشنایی این هنرمندان جوان با هم فراهم شده است. این آشنایی البته برکات زیادی می تواند داشته باشد که در ادامه اگر لازم شد توضیح می دهم. مسئله ی بعدی که بی ارتباط با بحث اول نیست تداوم جریان هنری انقلاب است. ‫یعنی شاید عده ای گمان کنند به دلیل کمرنگ شدن دغدغه های انقلابی در آثار بعضی هنرمندان نسل اول انقلاب‬ ‫و یا به حاشیه رفتن بعضی از این هنرمندان‬ ‫دیگر صحبت کردن از هنر انقلابی صحبتی بیهوده است. در حالی‬ که اصالت هنر انقلاب‬ ‫به محتوای آن است. ‫حال اگر بعضی از هنرمندانی که روزی‬ ‫دغدغه های انقلابی داشتند‬ ‫دیگر توجهی به آن دغدغه ها نکنند‬ ‫تنها مسئله ای که بوجود می آید‬ ‫ریزش بعضی هنرمندان نسل اول است.‬ ‫یادم می آید رهبر انقلاب‬‫ در جایی در مورد بشارت ها ‫ی الهي می فرمودند ‫نباید فکر کرد اگر چهار نفر‬ ‫آدمی که سابقه ی انقلابی دارند از‬ ‫كاروان انقلاب جدا شدند انقلاب آسیب می بیند و غریب می شود‬. ‫و بعد ایشان فرمودند‬ ‫قطعا رویش های انقلاب بیش از ريزش هاي آن است.‬

* ‫چرا قالب همایش را انتخاب کردید؟ توی این یک روز قرار است چه اتفاقی بیفتد؟

‫ببینید این همایش در مدت بسیاری کوتاهی برنامه ریزی شد. ‫البته با توجه به حجم بالای برنامه ها در این چند روز‬ ‫و همچنین برگزاری این همایش در شهر ورامین‬ ‫اسقبال خوبی از جانب هنرمندان پیش کسوت و جوان از این همایش شد‬ه. ‫اتفاقی که قراراست در این یک روز بیفتد‬ ‫ارتباط و آشنایی هنرمندان با یکدیگر‬ ‫و نیز شکل گیری کمیسیون هایی در زمینه های مختلف هنری است‬. ‫در این کمیسیون ها هنرمندان‬ ‫به بحث پیرامون یک موضوع ‫در ارتباط با آن زمینه ی خاص هنری خواهند پرداخت‬ ‫و انشاءالله با شکل گیری این کمیسیون ها‬ ‫و برگزاری گردهمایی های این چنینی در آینده‬ ‫میان هنرمندان جوان انقلاب انسجامی شکل خواهد گرفت‬.

‫یعنی شما دنبال گره زدن نسل اول و سوم هنرمندان و اهالی رسانه انقلاب هستید؟ ‫و این اتفاق سرآغاز آن است؟‬

بله. ‫البته بیشتر به دنبال گره زدن نسل جدید هنرمندان با هم‬ ‫و استفاده از تجربیات نسل های گذشه هستیم‬. ‫این در حقیقت‬ ‫منجر به برپايي علمي خواهد شد‬ ‫که نشانگر هنرانقلاب است‬.

* حالا چرا ورامین؟ ‫چرا 15 خرداد؟‬

‫ورامین یکی از خاستگاه های اصلی قیام مردم ایران علیه رژیم طاغوت است. دلیل دیگری هم وجود دارد و آن برگزاری اين گردهمایی در خارج از پایتخت است‬. هم اكنون در بسياري از حوزه هاي فرهنگي و هنري تمرکزي در شهر تهران ايجاد شده است. که گردهمايي هاي اين چنيني مي تواند كمكي باشد به شناخت هنرمندان ساير نقاط كشور و كمرنگ شدن تمركز پايتخت. آثار هنرمندان شهرهاي ديگر كمتر ديده شده و در بسياري از موارد مهجور بوده اند. همین ورامین چهره های فرهنگی و ادبی شاخصی دارد که قرار است از حضور آنها هم استفاده کنیم.

* برای ارتباط گیری با شما چه راهی وجود دارد؟

ما فعلا یک وبلاگ ثبت کرده ایم برای این امر به وبلاگ «فرهنگ و هنر انقلاب»  که ان شا الله از طریق آن اطلاع رسانی خواهیم کرد. و راه ارتباطی فعلی ما با دیگران است. تا ان شا الله در آینده منسجم تر به فعالیت در این زمینه بپردازیم.

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.