شنبه ۳۰ مهر ۹۰ | ۱۲:۰۰

قطعنامه دوپهلوی شورای امنیت سازمان ملل درباره یمن

در نشست دیروز شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 2014 درباره یمن صادر شد که بر اساس آن دیکتاتور این کشور باید از یکسو طرح ابتکاری شورای همکاری را امضاء و از سوی دیگر بدلیل نقض حقوق بشر بازخواست شود.


شورای امنیت از زمان آغاز انقلاب در یمن از چند ماه پیش تاکنون چندباری در این‌باره تشکیل جلسه داده است، اما سرانجام دیروز قطعنامه‌ای در این‌باره صادر کرد و از دیکتاتور این کشور خواست که با امضای طرح ابتکاری شورای همکاری از قدرت کنار رود.

در قطعنامه 2014 شورای امنیت سازمان ملل درباره یمن آمده است که تمام مقامات مسئول و مرتبط با استفاده از خشونت علیه تظاهرات‌ کنندگان یمنی، بدلیل نقض حقوق بشر باید بازخواست شوند.
اما در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به نحوه مجازات و بازخواست این افراد نشده است بویژه این که اگر توافقنامه اعطای مصونیت به صالح و نزدیکانش در قبال کناره‌گیری او از قدرت امضاء شود، دیگر این بند قطعنامه عملا نمی‌تواند اجرایی شود.

در حالی که در این قطعنامه آمده است که تمام عاملان جنایات اخیر در یمن باید بازخواست شود اما این امر با یکی از بندهای طرح ابتکاری شورای همکاری که به صالح در قبال کناره‌گیری از قدرت مصونیت می‌دهد، در تناقض است.

طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس بر ضرورت انتقال تمام اختیارات صالح به معاونش طی 30 روز پس از امضای طرح در قبال اعطای مصونیت به صالح و نزدیکانش تاکید دارد.

صالح بارها اعلام کرده است که طرح ابتکاری شورای همکاری را امضاء می‌کند اما هربار به بهانه‌ای امضای این طرح را به تاخیر انداخته است.
بر اساس پیش نویس قطعنامه‌ای که انگلیس آن را به شورای امنیت ارائه داده بود، 15 دولت عضو شورای امنیت به شدت تجاوزهای مستمر رژیم صالح علیه حقوق بشر و استفاده بیش از اندازه از خشونت علیه تظاهرات کنندگان محکوم کردند.

آمریکا و آلمان خواستار برکناری فوری صالح شدند

در پی نشست دیروز شورای امنیت سازمان ملل درباره یمن و صدور قطعنامه‌ای در این راستا، آمریکا و آلمان خواستار انتقال فوری قدرت در یمن و امضای توافق نامه‌ای برای کناره‌گیری صالح از قدرت شدند.

“مارک تونر” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: جامعه بین الملل دیروز پیام آشکار و شفافی را برای یمن ارسال کرد.
وی افزود که صدور قطعنامه 2014 در باره یمن مرحله مهمی در روند پایان داده به بحران این کشور است.

تونر تصریح کرد: تنها راه موجود برای پاسخ دادن به خواست یمنی‌ها، آغاز فوری عملیات انتقال قدرت در این کشور با تکیه بر طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس است.

از سوی دیگر “وستروله” وزیر خارجه آلمان نیز از قطعنامه دیروز شورای امنیت تقدیر کرد و گفت که این اقدام شورای امنیت بیانگر ضرورت توقف خشونت‌ها در یمن و حل مشکل خلا سیاسی ایجاد شده در این کشور است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: