یکشنبه 23 اکتبر 11 | 15:25

عکسی منتشر نشده از مراسم تشییع پیکر «مصطفی خمینی»

«مصطفی خمینی» فرزند ارشد امام خمینی (ره) است که سال ۵۷ در شهر نجف اشرف به شهادت رسید.


عکس منشتر نشده پیش رو مربوط به آبان سال ۱۳۶۵ و زمانی است «مصطفی خمینی» در شهر نجف اشرف تشییع شد.


بر اساس این گزارش، «سیدمصطفی خمینی» فرزند ارشد امام خمینی (ره) و از فعالان سیاسی تا پیش از انقلاب اسلامی ایران بود.
او در آذر ۱۳۰۹، در قم متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه‌های باقریه و سنایی به پایان رساند. در سال ۱۳۲۵ به تحصیل علوم اسلامی پرداخت و در سال ۱۳۳۰ سطح را به پایان رساند و در درس خارج امام خمینی (ره) حضور یافت.

«مصطفی خمینی» از همان روزهای نخستین فعالیت‌های سیاسی امام (ره) ضد حکومت پهلوی، در کنار ایشان به فعالیت سیاسی پرداخت و در پیشبرد حرکت اسلامی نقش بسزایی داشت.

امام خمینی روز چهارم آبان‌ماه ۱۳۴۳ علیه لایحه کاپیتولاسیون و انقلاب سفید سخنرانی کرد و در ۱۳ آبان همان سال، شبانه دستگیر و به ترکیه تبعید شد.

پس از این ماجراها، نیروهای امنیتی، مصطفی خمینی را دستگیر و سپس به ترکیه و عراق تبعید کردند. وی در نجف به مبارزه بر ضد حکومت پهلوی پرداخت.

ساواک که از سابقه مبارزاتی مصطفی خبر داشت در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ دستور جلب او را به شهربانی قم صادر کرد. ماموران زمانی که مصطفی در خانه آیت‌الله مرعشی نجفی مشغول صحبت با ایشان بود، به آن جا یورش بردند و او را دستگیر کرده و مدت ۵۷ روز در زندان قزل قلعه و در سلول انفرادی زندانی کردند.

در ۸ دی ۱۳۴۳ او را از زندان آزاد کرده و در ۱۳ دی که تنها ۵ روز از آزادی‌اش می‌گذشت به دنبال استقبال چشمگیر مردم، ماموران حکومتی به خانه او در قم حمله کردند و بار دیگر مصطفی را دستگیر و به تهران اعزام می‌کنند.

مصطفی خمینی یک سال در شهر بورسای ترکیه به حالت تبعید ماند اما باز سعی در بازگشت به ایران کرد.

در ۱۳ مهر ۱۳۴۴ امام و سید مصطفی از ترکیه به عراق برده شدند و در ۲۳ مهر در نجف ساکن شده و بحث را آغاز کردند و سید مصطفی علاوه بر حضور در درس امام، شروع به تدریس کرد.

مصطفی در عراق نیز از مبارزه دست نکشید و به دنبال اوج‌گیری نهضت رهایی‌بخش فلسطین، تلاش کرد که روحانیون خارج از کشور به پایگاه‌های فلسطین بروند و در آن جا دوره ببینند؛ وی حتی خود تحت آموزش‌های نظامی قرار گرفت. فعالیت‌های او سبب شد که در ۲۱ خرداد ۱۳۴۸ رئیس جمهور وقت عراق، حسن البکر، او را تهدید به برخورد کرد.

سید مصطفی خمینی در ۱ آبان ۱۳۵۶ در ۴۷ سالگی درگذشت.

بعد از فوت «سیدمصطفی»، امام خمینی در پیامی کوتاه نوشت:
«انا لله و انا الیه راجعون

در روز یکشنبه نهم ذی القعده الحرام ۱۳۹۷ مصطفی خمینی، نور بصرم و مهجه قلبم دار فانی را وداع کرد و به جوار رحمت حق تعالی رهسپار شد.

اللهم ارحمه واغفر له واسکنه الجنه بحق اولیائک الطاهرین علیهم الصلوه والسلام.

«مصطفی خمینی» پس از تشییع، در حرم امام علی (ع) به خاک سپرده شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: