چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۰۳ آبان ۹۰ | ۱۰:۰۶

ارباب‌سيار اتهامات عليه خود را رد کرد

مرد ايراني-امريکايي متهم به توطئه براي ترور سفير سعودي در امريکا، در دادگاه فدرال نيويورک حاضر شده و اتهامات وارد به خود را رد کرده است.


دادستان‌هاي فدرال اعلام کردند، منصور ارباب‌سير که در 29 سپتامبر در فرودگاه بين المللي جان اف کندي در نيويورک دستگير شد، روز دوشنبه (2 آبان، 24 اکتبر) براي رسيدگي به اتهام خود در دادگاه حاضر شد.

اين فرد 56 ساله که خودروهاي دست دوم را معامله مي‌کرد، متهم به اين شده است که از اوباش مکزيکي خواسته است عادل الجبير سفير عربستان سعودي در واشنگتن را بکشند.

وزارت دادگستري امريکا در 11 اکتبر ادعا کرد که ارباب‌سير از حق خود براي داشتن وکيل چشم پوشي کرده و به دست داشتن در اين توطئه قتل اعتراف کرده است.

اريک هولدر دادستان کل امريکا در 11 اکتبر اظهار داشت: “در کيفرخواست همچنين آمده است که متهم در روزهاي بعد از دستگيري خود افزون بر اعتراف به دست داشتن در اين توطئه، اطلاعات گرانبهاي ديگري را در رابطه با نقش عناصر وابسته به دولت ايران در اين توطئه در اختيار گذاشت.”

با وجود اين، رد اتهامات از سوي ارباب‌سير متناقض با اظهارات دادستان کل امريکا مبني بر اعتراف وي به دست داشتن در اين به اصطلاح توطئه ترور است.

امريکا همچنين ادعا مي‌کند که ارباب‌سير با سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ارتباط دارد. با وجود اين، مقامات ايراني قويا اين اتهام را رد کرده و مي‌گويند واشنگتن نتوانسته است براي ادعاهاي خود هيچ گونه مدرکي ارائه دهد.

مقامات ايراني مي‌گويند، اظهارات ارباب‌سير با توجه به سابقه وي نمي‌تواند به عنوان مدرک مورد استفاده قرار بگيرد.

گفته شده است که فرد متهم يک معتاد به مواد مخدر است که 30 سال پيش از ايران فرار کرده است.

به گفته بعضي از دوستان وي، ارباب سير از ماده مخدر ماريجوانا استفاده مي‌کند و همچنين الکل مي‌نوشد و به آشفته و فراموشکار بودن شهرت دارد.

وي همچنين در سال 2001 به اتهام سرقت خودر در تگزاس دستگير شد.

از سوي ديگر، حيدر مصلحي وزير اطلاعات ايران اظهار داشت که حتي ضعيف ترين سازمان‌هاي اطلاعاتي در جهان مردي را با چنين سابقه‌اي به کار نگرفته و وي را مامور عملياتي در خاک امريکا نمي‌کنند.

ارباب‌سير بعد از سه دهه زندگي در امريکا 8 ماه پيش تابعيت اين کشور را به دست آورد.

وزير اطلاعات ايران همچنين گفت، ارباب‌سير با آژانس‌هاي اطلاعاتي امريکا در ازاي به دست آوردن مجوز اقامت در اين کشورهمکاري کرد.

گفتني است، ايران ضمن رد ادعاهاي امريکا، آن‌ها را مضحک و سناريويي از پيش طراحي شده با هدف منحرف کردن افکار عمومي در امريکا از اعتراضات در اين کشور توصيف کرد.

بسياري از تحليل‌گران و ناظران سياسي در امريکا نيز نسبت به اتهامات امريکا عليه ايران ابراز ترديد کرده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: