پنج‌شنبه 27 اکتبر 11 | 10:05

کلینتون: دولت آمریکا هر حمایتی از دستش بر می‌آمد از جنبش سبز کرد

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با بخش فارسی شبکه بی‌بی‌سی ضمن اعلام حمایت صریح دولتش از مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران، از حامیان «جنبش سبز» خواست تا برای جلب حمایت خارجی تلاش کنند وی همچنین ابراز امیدواری کرده است آمریکا تا پایان امسال یک سفارتخانه مجازی اینترنتی در تهران داشته باشد.


به گزارش تریبون مستضعفین هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با بخش فارسی شبکه بی‌بی‌سی ضمن اعلام حمایت صریح دولتش از مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران، از حامیان «جنبش سبز» خواست تا برای جلب حمایت خارجی تلاش کنند وی همچنین ابراز امیدواری کرده است آمریکا تا پایان امسال یک سفارتخانه مجازی اینترنتی در تهران داشته باشد.

هیلاری کلینتون که به پرسش‌های جمع‌آوری و دسته‌بندی شده‌ی مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی پاسخ داده است در مورد موضوعاتی چون حضور آمریکا در منطقه خلیج فارس، فشار تحریم های بین المللی بر مردم ایران و ابهامات در مورد اتهام دست داشتن ایران در توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن حرف‌هایی زده است.

مقامات ایران به تلاش‌های دوستانه اوباما پاسخ مناسب ندادند
کلینتون در پاسخ به سؤالی در مورد تأثیر شدید تحریم های اقتصادی بر مردم عادی ایران مدعی شده است که مقامات ایران به تلاش‌های دوستانه اوباما پاسخ نداده‌اند!

کلینتون دراین باره گفته است: «دولت آمریکا از مردم ایران به طور جدی حمایت می کند. آقای اوباما در پی برقراری روابط دوستانه با ایران بود، اما مقامات ایران به تلاش های او پاسخ مناسبی ندادند و برنامه مشکوک هسته ای خود را ادامه دادند.»

تحریم های بین المللی برای ترغیب ایران به تغییر رویه اعمال می شود
وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داده است که تحریم های بین المللی برای ترغیب ایران به تغییر رویه اعمال می شود. او اذعان کرده است که این تحریم ها بر مردم عادی هم تا حدودی اثر می گذارد، اما گفت که چاره ای جز اعمال این تحریم ها نیست.

ده ها هزار ایرانی روشنفکر دیر یا زود به فکر انجام اصلاحات خواهند افتاد
کلینتون در مورد تأثیر واقعی تحریم ها بر حکومت ایران اظهار امیدواری کرده است که عناصری در داخل حکومت ایران واقع بین باشند و از خود بپرسند که چرا باید چنین فشاری را بر مردم خود تحمیل کنند.

او گفته است که به عقیده او ده ها هزار ایرانی روشنفکر و تحصیل کرده و بانفوذ در ایران حضور دارند که دیر یا زود به فکر انجام اصلاحات و تغییرات خواهند افتاد.

دولت آمریکا هر حمایتی از دستش بر می‌آمد از جنبش سبز کرد
یکی دیگر از مخاطبان بی بی سی فارسی در مورد عدم حمایت کافی دولت آمریکا از جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز پرسیده که خانم کلینتون در یک اعتراف صریح گفته است هرحمایتی از دست دولت آمریکا بر‌می‌آمده از جنبش سبز کرده است. وی در این باره گفته است که دو سال پیش، از درون جنبش اعتراضی این صدا شنیده می شد که آمریکا باید مواظب باشد که طوری عمل نکند که عامل و حامی اصلی این جنبش جلوه کند، چون در آن صورت اعتبار جنبش و امنیت هواداران آن به خطر می افتد.

او گفت که مثلا در لیبی، مخالفان قذافی اعلام کردند که از هر گونه حمایت خارجی استقبال می کنند و آمریکا هم از آنها حمایت کرد، اما رهبران اعتراضات ایران چنین استقبالی نمی کردند.

کلینتون گفته است که دولت آمریکا از بیرون ایران هر حمایتی از دستش بر می آمد از معترضان کرد، از جمله از سایت توییتر خواست که اعمال تغییرات خود را مدتی به تعویق بیندازد، اما در عین حال مراقب بود که زیاده روی نکند.

آمریکا درحال توسعه تکنولوژی ضدفیلترینگ است
سئوالی نیز در مورد ارسال پارازیت و فیلترینگ در ایران پرسیده شده که کلینتون دراین باره گفته است که آمریکا در حال توسعه تکنولوژی های ضدفیلترینگ و آموزش و ترویج روش های دستیابی به اطلاعات آزاد است.

ساختار حکومت ایران گیج کننده است
وزیرامورخارجه آمریکا در پاسخ به سؤالی در مورد تلاش‌هایی که گفته می شود آقای احمدی نژاد به صورت پنهانی برای برقراری رابطه با آمریکا انجام می‌دهد مدعی شده است که آقای اوباما تمایل خود را برای گفتگو با رهبران ایران اعلام کرده است، اما ساختار حکومت ایران گیج کننده است و معلوم نیست چه کسی تصمیم می گیرد!

در ایران جنگ قدرت در جریان است!
کلینتون با ادعای اینکه در ایران جنگ قدرت در جریان است گفته است مقامات ایران حتی از اینکه با مقامات آمریکایی دیده شوند پرهیز دارند و مقامات ایرانی نمی توانند در مورد برقراری رابطه با آمریکا تصمیم بگیرند.

شواهد زیادی در مورد اتهام ایران در ترور سفیرعربستان در اختیار دادگستری آمریکا است
سئوال بعدی که از کلینتون پرسیده شده است در مورد اتهام دست داشتن ایران در توطئه سفیر عربستان در آمریکا بوده است که وی به ادعانامه دادستانی علیه منصور ارباب سیر اشاره کرده و گفته است که شواهد و قرائن زیادی در مورد این اتهامات در اختیار مقامات دادگستری آمریکا است.

او گفته است که این شواهد در دادگاه ارائه خواهد شد و اظهار امیدواری کرده است که دولت آمریکا بتواند این اتهامات را در دادگاه ثابت کند.

سابقه‌ی نیروی قدس سپاه نشان می‌دهد می تواند این چنین اقداماتی انجام دهد!
او در مورد ابهامات موجود در مورد این طرح و پیش پا افتادگی آن نیز گفته است که ما پاسخ همه ابهامات و سئوال ها را نمی توانیم پیدا کنیم، اما روند کاری نیروی قدس سپاه در گذشته طوری بوده که می تواند این چنین اقداماتی انجام دهد.

کلینتون در ادامه ادعا کرده است که ایران و سپاه پاسداران در گذشته هم اقدامات مشابهی انجام داده اند و بنابراین نمی توان گفت که ایران چنین کارهایی نمی کند.

کلینتون در ادامه افزوده است: فکر می کنم که طراحان این ترور می خواستند به آمریکایی ها این پیام را برسانند که در داخل خاک شما هم می توانیم اقدام کنیم و از این طریق به آمریکا دهن کجی کنند.

کلینتون در ادامه صحبت‌های خود به دروغ به اتهام دست داشتن نیروی قدس سپاه پاسداران در قتل یک دیپلمات خارجی در پاکستان اشاره کرده و گفت است که این نوع اقدامات بی سابقه نیست.

دولت آمریکا دقیقا نمی داند که این طرح در چه سطحی در ایران تصمیم گیری شده است
او در پاسخ به این سئوال که ابهامات در مورد طرح ترور سفیر عربستان، از درون آمریکا هم مطرح شده است گفت که دولت آمریکا دقیقا نمی داند که این طرح در چه سطحی در ایران تصمیم گیری شده و این احتمال وجود دارد که رهبران ایران از آن مطلع نبوده اند، اما در این صورت انتظار این است که حکومت ایران در روشن شدن ماجرا همکاری کند.

آمریکا پایان امسال یک سفارتخانه مجازی اینترنتی در تهران دائر خواهد کرد
کلینتون با عدم پاسخگویی به سوالی در مورد اینکه آیا این چنین اتهاماتی به ایران مثل اتهاماتی نخواهد بود که قبل از جنگ عراق در مورد در اختیار داشتن سلاح کشتار جمعی به دولت صدام وارد شد و بعد معلوم شد که حقیقت نداشته است؟ و آیا این اتهامات زمینه چینی برای ضربه زدن بیشتر به ایران نیست؟ گفته است: دولت آمریکا می خواهد که روابط خوبی با ایران داشته باشد و حتی می خواهد که تا پایان امسال یک سفارتخانه مجازی اینترنتی در تهران داشته باشد که بتواند به پرسش های مردم ایران پاسخ دهد.

ما انتظار نداریم هر کاری که می کنیم همه آن را بپذیرند
یکی از مخاطبان بی بی سی از کلینتون پرسیده است که چرا آمریکا در مقابل سرکوب اعتراضات در بحرین سکوت کرده است و چرا دولت آمریکا به حضور نظامی در همه جای جهان تمایل دارد که وی بدون پاسخ صریح و شفاف به این سؤالات گفته است تاریخ ما بر ارزش های جهان شمول استوار است. ما انتظار نداریم هر کاری که می کنیم همه آن را بپذیرند. ما از بحث و گفت و گو استقبال می‌کنیم.

او گفت که دولت آمریکا بارها در مورد بحرین اعلام نظر کرده است و به دولت این کشور فشار آورده است که تحقیقات مستقل انجام دهند، “اما آیا ایران هم حاضر است چنین تحقیقاتی انجام دهد؟

اظهارتأسف از کودتای آمریکا علیه مصدق و ساقط کردن هواپیمای مسافربری ایران
کلینتون در این برنامه ضمن پذیرش نقش آمریکا در کودتا علیه مصدق و حمله به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس صرفاً به اظهار تأسف بسنده کرده است و گفته است دولت آمریکا عملکردی شفاف دارد و اشتباهات خود را می پذیرد و آماده گفت و گو در مورد انتقاداتی است که به عملکردش می‌شود.

انتقاد به دولت آمریکا را توهین می‌دانیم
کلینتون ادامه داده است که در عین حال وقتی کشوری که عملکردی شفاف ندارد و هیچ معیار بین المللی را رعایت نمی کند به دولت آمریکا انتقاد می کند، آن را توهین تلقی می کنیم.

تمام دنیا از ایران احساس خطر می‌کنند
کلینتون بدون اشاره به نفرت روز افزون مردم جهان از سیاست‌های دولتمردان آمریکا در یک اظهارت فرار به جلو مدعی شده است که تنها دولت آمریکا نیست که از حکومت ایران احساس خطر می کند، بلکه تمام دنیا احساس خطر می کند!

منطقه خواست که اجازه دهند ظرفیت و توانایی مردم کشورشان به کار گرفته شود و آینده ای روشن تر برای منطقه ترسیم شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: