پنج‌شنبه 27 اکتبر 11 | 10:13

راز تسلیم شدن اسرائیل مقابل حماس با میانجی‌گری مصر

مشاور سیاسی نخست وزیر منتخب فلسطین علت تحقق تبادل اسرا را تحولات منطقه خاورمیانه و وارد شدن منطقه به یک معادله جدید سیاسی دانست و پرده از راز تسلیم شدن اسرائیل مقابل حماس با میانجیگیری مصر خبر داد.


مبادله یکهزار و 27 اسیر فلسطینی با “گلعاد شالیت” تک اسیر رژیم صهیونیستی همچنان بحث داغ محافل رسانه‌ای، سیاسی و اجتماعی است.

“یوسف رزقه” مشاور سیاسی “اسماعیل هنیه” نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین در این باره به خبرنگار فارس در غزه گفت: تبادل اسرا و آزادی شالیت در یک چارچوب سیاسی کاملا متفاوت از آنچه در زمان “حسنی مبارک” رئیس جمهور مخلوع مصر و یا میانجی‌گری “گرهارد کونراد” جریان داشت، انجام شد.

تحولات منطقه علت اصلی تحقق تبادل اسرا

رزقه علت تحقق تبادل اسرا را تحولات منطقه خاورمیانه و وارد شدن منطقه به یک معادله جدید سیاسی دانست و تاکید کرد که سرنگونی رژیم حسنی مبارک در نتیجه انقلاب مصر تاثیر زیادی در این قضیه داشت.
وی به بروز بحران شدید بین مصر انقلابی و رژیم اشغالگر اشاره کرد و گفت که در بطن این بحران تهدید واقعی برای توافقنامه “کمپ دیوید” وجود داشت و همین امر باعث سردی روابط مصر و اسرائیل شد که یا این روابط باید قطع می‌شد و یا اینکه طرفین باید تا جایی که در توان داشتند برای بهبود آن اقدامی می‌کردند.
وی افزود: دو طرف کار ترمیم و بهبود آرام روابط را انتخاب کردند و در همین راستا “ایهود باراک” وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به نمایندگی از طرف دولت ائتلافی حاکم از مصر به خاطر کشته شدن 5 نظامی این کشور توسط صهیونیست‌ها در مرز در جریان عملیات مقاومت در شهر ایلات در آگوست گذشته عذرخواهی کرد.

میانجی آلمانی در تحقق تبادل اسرا با شکست مواجه شد

رزقه تصریح کرد که دولت نتانیاهو درخواست طرف مصری مبنی بر ضرورت موفقیت مذاکرات تبادل اسرا در این مرحله حساس را پذیرفت زیرا تل‌آویو به تحکیم روابط خود با شورای نظامی مصر و درک مرحله موجود نیاز دارد و باید خود را با شرایط جدید سیاسی مصر وفق می‌داد همچنانکه توافقنامه کمپ دیوید نیز برای تل‌آویو محوری است.
وی همچنین فاش کرد میانجی آلمانی در تحقق تبادل اسرا با شکست مواجه شد و پیشنهاداتی که وی حامل آن بود با مخالفت حماس روبرو شد اما “بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر با این پیشنهادات موافق بود زیرا به منافع تل‌آویو و دیدگاه آن نزدیک‌تر بود.
مشاور سیاسی هنیه در ادامه اظهار داشت: ما حس کردیم که پیشنهادات میانجی آلمانی اجحاف در حق حماس و منافع آن است به همین دلیل حماس با آن مخالفت کرد و کونراد نیز نمی‌توانست رژیم اشغالگر را تحت فشار قرار دهد تا مواضع خود را نرم‌تر کند به همین دلیل تبادل اسرا متوقف شد تا اینکه نتانیاهو اخیرا با مطالبات حماس در مقابل برقراری روابط حسنه با شورای نظامی مصر موافقت کرد.

موفقیت تبادل اسرا یک تصمیم مصری بود

وی گفت که طرف مصری درک عمیقی از تغییر و تحولات دیدگاه اسرائیل از تبادل اسرا و نیز اطلاع بیشتری از رویکردهای افکار عمومی این رژیم و فشار آن برای تحقق تبادل اسرا داشت و حتی از نیاز نتانیاهو برای خروج از فشار اعتراضات بی‌سابقه مطلع بود بنابراین با توجه به اینکه سیاست نیز فرصتی است که باید به وقت و زمان خودش از آن بهره برد باید گفت که تصمیم برای تحقق این تبادل اسرا در درجه نخست به مصر بازمی‌گردد و به همین دلیل تیم اطلاعاتی مصر توانست موانع را از سر راه بردارد و در نهایت نیز تبادل اسرا موسوم به “وفای به آزادگان”محقق شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.