شنبه 29 اکتبر 11 | 08:00
لیبی، غرب، دموکراسی و نفت

تصاویر جهت‌دار رسانه‌های غربی از انقلاب مردم لیبی

محمد ولوی

در حالی که سقوط دیکتاتور تحت حمایت آمریکا و غرب در لیبی به صورت گسترده توسط رسانه های اصلی به عنوان پیروزی غرب با نشان دادن عکسهایی از پرچمهای کشورهای غربی در برخی از خیابان های طرابلس منعکس می شود ، حدود 5 هفته است که حوادث جاری در قلب نیویورک ، توسط همین رسانه ها سانسور شده است.


تریبون مستضعفین – محمد ولوی

در حالی که سقوط دیکتاتور تحت حمایت آمریکا و غرب در لیبی به صورت گسترده توسط رسانه های اصلی به عنوان پیروزی غرب با نشان دادن عکسهایی از پرچمهای کشورهای غربی در برخی از خیابان های طرابلس منعکس می شود ، حدود 5 هفته است که حوادث جاری در قلب نیویورک و پایتخت های اروپایی ، توسط همین رسانه ها سانسور شده است.

این روزها از این رسانه ها ، صحنه هایی تصنعی که یادآور پخش مکرر اهتزاز پرچم آمریکا بر روی مجسمه صدام در فتح بغداد در سال 2003 عراق در شبکه های فاکس نیوز و سی ان ان است ، اینبار از لیبی پخش می شود.

قبل از انقلاب ليبي، اين كشور با توليد 1.6تا 1.8 ميليون بشكه نفت در روز يكي از بزرگترين توليد كنندگان نفت دنيا و در جايگاه هجدهم ليست جهاني قرار داشت. البته به گفته كارشناسان هنوز بسياري از منابع نفتي ليبي كشف نشده است. ليبي بزرگترين ذخاير نفت خام را در آفريقا در اختيار دارد و 85 درصد نفت توليدي اين كشور قبل از خيزش انقلابي مردم عليه معمر قذافي به اروپا صادر مي شد.

شکی نیست که آینده نشان خواهد داد گرایشات مردم لیبی که ده درصد جمعیت آن حافظ کل قرآن کریم هستند و التزام آنان به حجاب اسلامی همانگونه که در انقلاب مشاهده می شد حداکثری است ، به کدام سو خواهد بود.

این آینده اجتناب ناپذیر و روی کار آمدن دولت اسلامگرا و غیر همسو با اهداف غرب در نفت خیز ترین کشور آفریقا و در عین حال همسایگی اروپا ممکن است اجماع دولتهای غربی را به پروژه ای مشابه آنچه بر سر عراق آمد بکشاند.

البته غرب باید در ملاحظات خود این نکته را در نظر بگیرد که عواقب تکرار اشتباه عراق ، این بار در کنار همسایگی اروپا ، عواقبی دارد که بیش از هر نقطه دیگری دامن خود اروپا را خواهد گرفت.

حضور مک کین و هیلاری کلینتون در جمع میان انقلابیون لیبی

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: