شنبه 04 جولای 09 | 22:57

هيپنوتيزم بي.بي.سي

بی.بی.سی با تخصص و تبحر ديرباز در جنگ روانی، و با به کار گيری مبانی کاربردی روانشناسی، مقاصد و منافع خویش را در خبر سازی، گزینش اخبار منعکس شده، انتخاب هدفمند کارشناسان میهمان و تحليل گران خبر، و طرح شبهات در بین اخبار، به مخاطبان خود القا می کند. اين امر تا به آن اندازه با ظرافت و کارشناسی شده انجام می شود، که استفاده از عبارت “هيپنوتيزم شده” در مورد مخاطبانِ مستمر بی.بی.سی چندان اغراق آميز نيست، و در اغلب موارد اين امر را با وجهه ای بی طرفانه و مستقل انجام می دهد.


قابل توجه است که این رسانه به زبانهای دیگری همچون اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، چینی، و ژاپنی، که قطعاً مخاطب بیشتری دارند، سرویس تلویزیونی ارائه ننموده، اما برای کنترل افکار عمومی فارسی و عرب زبانان چنین سرمایه گزاری کرده و اهتمام می ورزد!

بودجه سرویس بی.بی.سی در داخل انگلستان از پرداخت الزامی سالیانه برای ‘مجوز تلویزیون’ توسط شهروندان آن کشور تأمین می شود. اما بودجه بی.بی.سی فارسی که زیر مجموعه سرویس جهانی بی.بی.سی (BBC WORLD SERVICE) است، در ردیف بودجه مستقیم دستگاه های اطلاعاتی (زیر مجموعه بودجه وزارت امور خارجه انگلستان) می باشد…

متأسفانه این روز ها برخی جوانان به شدت تحت تأثیر جنگ روانی بی.بی.سی و دیگر رسانه‌های معاند قرار گرفته اند، و نوعی سر در گمی در تشخیص این جوانان میان دوست و دشمن مشاهده می شود.

bbc_logo_h11xبی.بی.سی تنها یک رسانه خبر رسانی نیست، بلکه علناً بازوی مدیریت افکار عمومی دولت انگلستان می باشد. بودجه سرویس بی.بی.سی در داخل انگلستان از پرداخت الزامی سالیانه برای ‘مجوز تلویزیون’ توسط شهروندان آن کشور تأمین می شود. اما بودجه بی.بی.سی فارسی که زیر مجموعه سرویس جهانی بی.بی.سی (BBC WORLD SERVICE) است، در ردیف بودجه مستقیم دستگاه های اطلاعاتی (زیر مجموعه بودجه وزارت امور خارجه انگلستان) می باشد.

لُرد ریث، مؤسس بی.بی.سی در سال 1926 خطاب به اصحاب قدرت می گوید: “شما می توانید به ما اعتماد کنید زیرا می دانید که چندان بی طرف نیستیم”! مدیر عامل سرویس جهانی بی.بی.سی در زمان راه اندازی بی.بی.سی فارسی (نایجل چپمن)، در خصوص لزوم این شبکه می گوید: “ما باید در مورد نحوه مصرف و استفاده مردم از خبر واقع بین باشیم. ارائه ندادن خدمات تلویزیونی برای مخاطبان فارسی و عرب زبان نظیر بسته بودن دست ما در جنگ برای افکار عمومی می باشد”. قابل توجه است که این رسانه به زبانهای دیگری همچون اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، چینی، و ژاپنی، که قطعاً مخاطب بیشتری دارند، سرویس تلویزیونی ارائه ننموده، اما برای کنترل افکار عمومی فارسی و عرب زبانان چنین سرمایه گزاری کرده و اهتمام می ورزد!

بی.بی.سی با تخصص و تبحر دیرباز در جنگ روانی، و با به کار گیری مبانی کاربردی روانشناسی، مقاصد و منافع خویش را در خبر سازی، گزینش اخبار منعکس شده، انتخاب هدفمند کارشناسان میهمان و تحلیل گران خبر، و طرح شبهات در بین اخبار، به مخاطبان خود القا می کند. این امر تا به آن اندازه با ظرافت و کارشناسی شده انجام می شود، که استفاده از عبارت “هیپنوتیزم شده” در مورد مخاطبانِ مستمر بی.بی.سی چندان اغراق آمیز نیست، و در اغلب موارد این امر را با وجهه ای بی طرفانه و مستقل انجام می دهد.

نگاه داری مداوم این وجهه بی طرف برای مخاطبانِ مستمر خود، موجب شده تا رسانه هایی همچون صدای آمریکا که تاکنون به دروغ فاحش و بی پروا علیه نظام جمهوری اسلامی پرداخته اند، برای جذب مخاطب به تکاپو افتاده و در رقابت صریح با بی.بی.سی، هر چند ناموفق، به القای وجهه ای بی طرفانه و عادلانه بپردازند. به عنوان مثال در وقایع پیرامون انتخابات اخیر عدم بی طرفی بی.بی.سی برای بسیاری از مخاطبانش مبرهن شد. برای ترمیم وجهه در این سری از مخاطبان، بی.بی.سی اخیراً ادعا داشته که در زمان انقلاب اسلامی در ایران، متّهم به طرفداری از تغییر رژیم شاهنشاهی بوده است! این ادعا از همان رسانه ای است که دستور شروع عملیات آژاکس در کودتای سال 1332 علیه دولت دکتر مصدق را با اعلام رمز عملیات در شبکه رادیویی فارسی خود به اغتشاش گران و دست اندرکاران کودتا ابلاغ کرد. محمد رضا شاه تنها پس از شنیدن این پیام از رادیو بی.بی.سی فرمان عزل مصدق و نصب زاهدی به نخست وزیری را امضاء کرد!

به یاد می آورم حدود سه سال پیش برنامه چالشی BBC HardTalk در خواست مصاحبه ای با آیت الله هادوی تهرانی ارائه داد. آن زمان ایشان جهت ایراد سخنرانی در چند گردهمایی فرهنگی و علمی به انگلستان دعوت شده بودند. تهیه کننده این برنامه بی.بی.سی طی جلسه ای با اینجانب (به عنوان مسئول هماهنگی برنامه از طرف آیت الله هادوی)، سؤالات طراحی شده و حدود موضوعاتی که قرار بود در برنامه بحث شود را ارائه داد، که روال متداول این مصاحبه ها می باشد. اما با آغاز برنامه و اجرای آن مسیر دیگری طی شد، و شاهد آن بودیم که موضوع و سؤالات مطروحه با آنچه به ما ارائه داده شده، بسیار متفاوت بود! با این حرکت غیر اخلاقی، هدف غافل گیری و جنگ روانی علیه ما را دنبال می کردند، تا احتمال پیروزی خود را در آن میدان افزایش دهند.

در واقعه اخیر هجوم رژیم صهیونیستی به مردم بی دفاع غزه، بی.بی.سی به شدت به خبرنگاری جانبدارانه به نفع اسرائیل می پرداخت که مردم و حتی برخی نمایندگان مجلس انگلستان (نمایندگان حزب مخالف دولت) اعتراضات شدید الحنی به بی.بی.سی داشتند. روزنامه نیویورك‌تایمز در این مورد نوشت: “در طول 80 سال گذشته كه بی.بی.سی مخاطبان زیادی در داخل و خارج انگلیس داشته است، به ندرت به شدت روزهای اخیر مورد خشم مردم قرار گرفته، که حاصل تصمیم این شبكه خبری در امتناع از پخش برنامه درخواست امدادگران از مردم جهت كمك به مردم غزه می باشد”. دان فاستر، یكی از نمایندگان مجلس عوام انگلیس از حزب لیبرال دمكرات نیز اقدام بی.‌بی‌.سی را شرم‌آور توصیف كرد. همچنین جان سنتامو، یكی از رهبران كلیسای انگلیكن انگلیس بی.‌بی.‌سی را به جانبداری از رژیم صهیونیستی و زیر پا گذاشتن اصل بی طرفی رسانه‌ها متهم كرد. همزمان بی.بی.سی خبرهای متعددی منتشر می کرد که ما متهم به خبرنگاری جانبدارانه علیه اسرائیل هستیم!

مشارکت 85 در صدی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری پیروزی شگرفی برای ملت آگاه ایران بود، و می توانست افق های جدیدی از اقتدار در منطقه و دنیا فرا روی ما بگشاید. چنین دستاورد بزرگی قابلیت آن داشت که در مذاکرات هسته ای، مجامع بین المللی، مناسبات دیپلماتیک، روشنگری برای افکار عمومی دنیا، و حتی در صحنه های علمی و آکادمیک، برگ برنده ای برای ملت شریف ایران باشد. ادعاهای مبهم تقلب که تا به حال با هیچ ادله مصداقی و مستدل اثبات نشده است، و اتفاقات متعاقب آن، این فرصت های طلایی ملت ایران را مخدوش کرد، و هیزمی شد در آتش جنگ روانی رسانه هایی همچون بی.بی.سی، که چنین سوژه برای خبرسازی و رسیدن به اهدافشان را فقط در خواب می دیدند! جا دارد کلام گوهر بار امام راحل (ره) را به یاد آوریم که فرمودند هر وقت دیدید دشمنان اسلام از مواضع و عملكرد شما حمایت می‌كنند در كار خود شك كنید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.