شنبه 29 اکتبر 11 | 20:18

جايزه‌ي بزرگ جشنواره ايتاليا براي «طلا و مس»

فیلم سینمایی «طلا و مس» ساخته همایون اسعدیان، جایزه بزرگ چهاردهمین جشنواره فیلم دین امروز را دریافت کرد.


فیلم سینمایی «طلا و مس» ساخته همایون اسعدیان، جایزه بزرگ چهاردهمین جشنواره فیلم دین امروز را دریافت کرد.

این جشنواره که از ۲۲ مهر تا ۴ آبان در شهر ترنتو ایتالیا برگزار شد، میزبان ۱۴ فیلم سینمایی، کوتاه و مستند از ایران بود که در روز پایانی، «طلا ومس» دو جایزه بزرگ جشنواره «در روح ایمان» و جایزه هیات داوری مجمع جهانی کاتولیک را دریافت کرد و فیلم «حلیمه»، ساختهٔ طاهره حسن‌زاده نیز جایزه زنان و ادیان را گرفت.

فیلم فرانسوی «انسان‌ها و خدایان» ساختهٔ خاویر بووآ که در جشنواره کن ۲۰۱۰ جایزه بزرگ را دریافت کرده بود، در رقابت با «طلا و مس»، جایزهٔ دوم جشنواره را به خود اختصاص داد.

هیات داوری جشنواره در انگیزه اعطای جایزه به فیلم «طلا و مس» اعلام کرد: فیلم به مردی می‌پردازد که در میانه مشکلات زندگی از سویی و میل به تحصیل علوم دینی از سوی دیگر، در ‌‌نهایت با بهره گیری از عشق، ایمان و امید به آرامشی عمیق و غنایی معنوی دست می‌یابد. فیلم در عین سادگی و با شیوه‌ای متقاعد کننده نشان می‌دهد که چگونه مشکلات روزمره زندگی می‌تواند انسان را به مسیری روحانی رهنمون سازد.

هیات داوری مجمع جهانی کاتولیک نیز دلیل اهدای جایزه خود به «طلا و مس» را چنین می‌گوید: کارگردان ایرانی با استفاده از زبانی سینمایی که بر جوهر و ذات انسان تکیه دارد، نشان می‌دهد که ایمان را نه تنها در کتاب‌ها و مدارس، بلکه از آن بالا‌تر در زندگی و عشق یافت.

فیلم «طلا و مس» توسط منوچهر محمدی تهیه شده که پیش از این نیز با دو فیلم «می‌م مثل مادر» ساخته مرحوم رسول صدر عاملی و «آن سوی رودخانه» ساخته عباس احمدی مطلق، دو جایزه از این جشنواره دریافت کرده بود.

فیلم «طلا و مس» تاکنون در جشنواره‌های فیلم باتومی گرجستان، ونکوور کانادا، آنا‌هایم آمریکا، پالم اسپرینگز آمریکا، موزه هنرهای زیبای بوستون آمریکا، آکادمی هنر هونولولو آمریکا، آسیایی ـ آمریکایی سن فرانسیسکو آمریکا، واشنگتن دی سی آمریکا، جشنواره فیلم‌های ایرانی در بریسبین، کانبرا و آدلاید استرالیا، جشنواره یاری سوئد و دین امروز ایتالیا به نمایش درآمده است. عرضه و پخش بین المللی فیلم به عهده محمد اطبایی است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: