یکشنبه 30 اکتبر 11 | 16:35
هشدار اسد به غربی‌ها:

اگر با سوریه بازی کنید منطقه گرفتار زلزله می‌شود

رئیس جمهوری سوریه در جدیدترین اظهارات، با اعتراف به برخی اشتباهات، در هشداری به غربی‌ها اعلام کرد که سوریه اکنون محور منطقه است و هر اقدامی علیه آن خاورمیانه را به آتش می‌کشد و زلزله‌ ایجاد می‌کند.


 بشار اسد با اذعان با ارتکاب برخی اشتباهات در اوایل اعتراضات در سوریه، در گفت‌وگو با روزنامه ساندی‌تلگراف انگلیس به غربی‌ها هشدار داد و آنان را از هر اقدامی علیه کشورش بر حذر داشت و تاکید کرد که دولت وی در اصلاحات جدی است و درگیری در سوریه میان اسلامگراها و لائیک‌هاست و ارتش سوریه اکنون فقط با تروریست‌ها مبارزه می‌کند.

بشار اسد در گفت‌وگو با این نشریه انگلیسی سرانجام هرگونه اقدام کشورهای غربی علیه کشورش را «زلزله» و «به آتش کشیدن منطقه» دانست و با اشاره به اوضاع افغانستان گفت: سوریه امروز محور منطقه است. سوریه دره‌ای است که اگر با آن بازی کنید گرفتار زلزله می‌شود… آیا می‌خواهید افغانستان دیگری را شاهد باشید یا ده‌ها افغانستان دیگر؟

بشار اسد که چندی پیش نیز تهدیداتی بی‌سابقه از قول او منتشر و ادعا شده بود که وی اعلام کرده است در صورت اقدام غربی‌ها در شش ساعت منطقه را به آتش می‌کشد، در این خصوص تصریح کرد: ایجاد هر مشکلی در سوریه کل منطقه را به آتش می‌کشد. اگر طرح، طرح تجزیه سوریه است پس این به معنای تقسیم همه منطقه خواهد بود.

رئیس جمهوری سوریه با بیان اینکه «فشار غربی‌ها (بر نظام سوریه) قطعا بیشتر خواهد شد» تاکید کرد: سوریه کاملا با مصر و تونس و یمن متفاوت است. تاریخ آن مختلف است. واقعیت سیاسی آن مختلف است.

بشار اسد در ادامه به وضعیت درونی کشورش اشاره و به ارتکاب اشتباهات در اوایل اعتراضات در کشورش اعتراف کرد و افزود که نیروهای امنیتی سوریه در ابتدای آغاز حرکت اعتراضی «مرتکب اشتباهاتی شدند» ولی امروز درگیری فقط با «تروریست‌ها»ست.

گروهک‌های مسلح در سوریه که بنا بر گفته بثینه شعبان مشاور سیاسی بشار اسد تاکنون بیش از 700 نیروی نظامی و ارتش و امنیتی سوریه را کشته‌اند، کار خود را از ماه مارس گذشته در شهر جنوبی درعا با کشتن سه سرنشین یک آمبولانس آغاز کردند و در ادامه در شهرهای دیگر سوریه بخصوص شهرهای مرزی فعال شدند.

اسد افزود: ما از نیروی پلیس اندکی استفاده می‌کنیم. ارتش به تنهایی مامور مقابله با گروهک القاعده است… اگر ارتش خود را به خیابان‌ها بفرستید عین این موضوع اتفاق می‌افتد. ما اکنون فقط با تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم. برای همین است که درگیری‌ها بسیار کم شده است.

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد که واکنش وی به انقلاب‌های منطقه کاملا از واکنش برخی دیگر از سران عرب که مردم آنان را سرنگون کردند متفاوت بوده است.

اسد گفت: ما راه دولت‌های لجوج را نرفتیم… پس از شش روز فقط (از آغاز اعتراضات) اصلاحات در سوریه را آغاز کردیم. مردم ابتدا به اصلاحات شک داشتند و آن را آرام کننده و مسکّن می‌پنداشتند ولی زمانی که اعلام کردیم اصلاحات انجام می‌دهیم و آن را آغاز کردیم در اینجا تناقضات [مدعیان] روشن شد و اینجا تحول آغاز شد، اینجا مردم از دولت حمایت کردند.

رئیس جمهوری سوریه در ادامه سخنان خود درباره اصلاحات در سوریه افزود: روند اصلاحات هم خیلی کند نیست. دیدگاه ما باید پخته باشد. امضا کردن قانون جدید 15 ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد ولی باید این قانون مناسب جامعه شما باشد که منجر به اختلاف و دودستگی نشود. این جامعه [سوریه] جامعه‌ای بسیار پیچیده است.

بشار اسد درگیری امروز سوریه را میان «اسلامگرایان و لائیک‌ها» دانست و اعلام کرد: آنچه امروز سوریه شاهد آن است، «کشمکش میان اسلامگرایان و ملی‌گراهای عرب (لائیک‌ها) است… ما از دهه پنجاه با اخوان‌الملسمون می‌جنگیم و هنوز در حال مبارزه با آنان هستیم.

سوریه از ماه مارس گذشته شاهد آغاز اعتراضات و همزمان آغاز فعالیت گروهک‌های مسلح تروریست است که تاکنون ادامه دارد اما حرکت‌های اعتراضی با اجرای اصلاحات در این کشور بشدت کاسته شده است.

تاکنون پس از لغو قانون فوق‌العاده که بر خلاف کشورهایی مانند مصر،‌ بسرعت لغو شد، قانون انتخابات، قانون رسانه و مطبوعات و قانون احزاب اصلاح شده است و قانون اساسی سوریه نیز در دست اصلاحات ریشه‌ای است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: