یکشنبه 30 اکتبر 11 | 21:37

توصیه‌های آیت‌الله مجتبی تهرانی برای دهه‌ی اول ماه ذی‌حجه

حالا من می‌خواهم یک تذکر عرض کنم. ما تاکنون بخشی از این دهه را پشت سر گذاشته‌ایم و باید نسبت به باقی‏مانده قدر شناسی کرده و بهره‌گیری کنیم. ما نباید از این امور معنوی و این فرصت‏های روحانی غفلت کنیم!


به گزارش تریبون مستضعفین آیت ‏الله العظمی حاج‏ آقا مجتبی تهرانی در گفتاری پیرامون دهه‌ی اول ماه ذیحجه به اهمیت بهره‌گیری بیشتر از این ماه تأکید و به روایاتی از معصومین در این باره اشاره کردند که در ادامه آن را می‌خوانیم.

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم، بسم الله الرحمن الرحیم
و الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمد و آله الطیبین الطاهرین و لعنة الله علی أعدائهم أجمعین؛

مقایسه دهه‌ی اول ماه ذیحجه با ماه مبارک رمضان
دهه اوّل ماه ذی‌حجّه از ایامی است که از نظر ارزشی در روایات ما خیلی بر روی آن تأکید شده و حتی آن را با ماه مبارک رمضان مقایسه کرده‏ا‌ند. در یک آیه شریفه آمده است که: «و اذکروا الله فی ایام معدودات» ما در روایات داریم که حضرات معصومین می‌گویند: ایام معدودات، همان دهه اول ماه ذی‌حجّه است. در این ایام زیاد خدا را ذکر کنید! حالا من به بعضی از آن روایات اشاره می‌کنم.

ارزش اعمال دهه‌ی اول ماه ذیحجه بالاتر از جهاد فی سبیل الله
در روایتی دارد: «قال رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم: مَا مِنْ أَيَّامٍ أَزْكَى عِنْدَ اللَّهِ تَعَالَى وَ لَا أَعْظَمَ أَجْراً مِنْ خَيْرٍ فِي عَشْرِ الْأَضْحَى»[1]
رسول خدا فرمود: هیچ ایامی پاکیزه‌تر و بزرگتر از نظر اجر و پاداش در مورد اعمال، از دهه اضحی نیست؛ دهه اضحی هم همین دهه اول ذی‌حجه است.

«قیل و لا الجهاد فی سبیل الله؟» به حضرت عرض شد که حتی نسبت به جهاد در راه خدا هم این ایّام با فضیلت‏تر است؟ «قال: و لا الجهاد فی سبیل الله الا رجل خرج بنفسه و ماله ثمّ لم یرجع من ذلک بشیء». حضرت فرمودند: ارزش اعمالی که انسان در این دهه انجام می‌دهد از جهاد فی سبیل الله هم بیشتر است؛ مگر این‏که کسی مال، جان و همه چیزش را در جهاد فی سبیل الله ببرد و هیچ چیز را هم برنگرداند؛ یعنی نه مالش بماند و نه جانش… تنها چنین چیزی است که بافضیلت‏تر از این ایّام است. این روایت گویای ارزش این ایام است.

در روایت دیگری از پیغمبر اکرم نقل شده که حضرت فرمودند: «مَا مِنْ أَيَّامٍ الْعَمَلُ الصَّالِحُ فِيهَا أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ أَيَّامِ الْعَشْر». هیچ روزی نیست که خداوند انجام کار خیر در آن را بیشتر از این ده روز، دوست بدارد.

انسان باید فرصت‌طلب باشد
حالا من می‌خواهم یک تذکر عرض کنم. ما تاکنون بخشی از این دهه را پشت سر گذاشته‌ایم و باید نسبت به باقی‏مانده قدر شناسی کرده و بهره‌گیری کنیم. ما نباید از این امور معنوی و این فرصت‏های روحانی غفلت کنیم!

انسان باید فرصت‌طلب باشد و به تعبیر علی علیه السلام که فرمود: «اغتنموا الفرص»، فرصت‏ها را غنیمت بشمارد. زمانی خواهد آمد که این فرصت‌ها از دست ما رفته‏است و ما حسرت آن را خواهیم خورد. پس در این ایام نسبت به اعمال صالح و آدابی که وارد شده است غفلت نکنیم! به‏خصوص ادعیه وارده که همه‏اش جنبه توحیدی دارد را بخوانیم.

این دهه‌، دهه‌ی توحید است
اصلاً از این دعاها فهمیده می‏شود که مسأله توحید در این ایّام محوریّت داشته و باید بگوییم که این دهه، دهه توحید است. راجع به حضرت موسی سلام الله علیه هم آمده است که وعده دیدار او با خداوند، در همین دهه بود، نه ماه رمضان!…

اللهم صلّ علی محمد و آل محمد.

_________________________
[1]. وسائل‏‌الشيعة، ج 14، ص 273

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: