چهارشنبه 02 ژوئن 10 | 18:35

حتی یک ریال هم گم نشده است

چندماه قبل از برگزاری انتخابات دهم ریاست جمهوری و به دنبال مطرح شدن این ادعا، علی لاریجانی، رئیس مجلس ضمن اصرار بر قرائت گزارش نامستند دیوان محاسبات در مجلس، از این دیوان خواست تا این موضوع را پیگیری کند. اگرچه در این بین سخنگوی دولت بارها ادعای مذکور را تکذیب و اعلام کرد که این اختلاف حساب، ناشی از اشتباه دیوان محاسبات در توجه به نحوه واریزی درآمد به خزانه است، اما دیوان محاسبات بلافاصله با انتشار اطلاعیه‌ای ادعای خود را تکرار و سعی می کرد تا آتش روشن شده را در رسانه‌ها بر افروخته نگاه دارد.


“فریدون همتی”، معاون حقوقی و پارلمانی دیوان محاسبات کل کشور گفت‌وگو با فارس تاکید کرد: نکته‌ای که برای مردم در مورد یک میلیارد مهم بوده و اهمیت دارد این است که آیا چیزی به نام گم شدن پول، دزدیده شدن پول و هزینه شدن پول خارج از فرآیند قانونی وجود داشته یا نه؛ ما به مردم اطمینان می‌دهیم که حتی یک ریال هم از مبحث تکراری یک میلیارد دلار نه گم شده، نه خورده شده، نه برده شده و نه دزدیده شده است.

معاون پارلمانی دیوان محاسبات تصریح کرد: از ابتدای تاسیس شرکت ملی نفت و در دولت‌های مختلف، به دلیل شفاف نبودن رابطه دولت و شرکت ملی نفت و نداشتن اساسنامه‌ای که این روابط را تعریف و روشن کند ما همواره در تفریغ بودجه سالیانه شاهد اختلافات و انحرافات مالی در حوزه نفت هستیم.

حقوقی و پارلمانی دیوان محاسبات در شرایطی ادعای گم شدن یک میلیارد دلاری در گزارش تفریغ بودجه سال 1385 را کذب دانسته است که حاضر به تکذیب این ادعا در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم نشد. در آن ایام، ادعای گم شدن یک میلیارد دلار مورد بهره برداری گسترده سیاسی جریان رقیب رئیس جمهور قرار گرفت بود.

با این حال همتی امروز با اشاره به این ادعا گفته است: ما علاقه‌مند نیستیم که این مسئله هر چند وقت یکبار به طریقی به عنوان موضوعی ذهن جامعه را درگیر کند.

گرچه وی حاضر به تکذیب اختلاف حساب در گزارش تفریغ بودجه سال 85 نشد، با این حال، سید کاظم دلخوش، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اخیرا از حل شدن این بحث خبر داد و تأکید کرد: طی جلساتی که بین دولت و دیوان محاسبات انجام شده است، بحث موسوم به یک میلیارد دلار در گزارش تفریغ بودجه سال 85 کاملأ شفاف، روشن و تمام شده است.

اتهام سنگین یک میلیارد دلاری به دولت

چندماه قبل از برگزاری انتخابات دهم ریاست جمهوری و به دنبال مطرح شدن این ادعا، علی لاریجانی، رئیس مجلس ضمن اصرار بر قرائت گزارش نامستند دیوان محاسبات در مجلس، از این دیوان خواست تا این موضوع را پیگیری کند.

اگرچه در این بین سخنگوی دولت بارها ادعای مذکور را تکذیب و اعلام کرد که این اختلاف حساب، ناشی از اشتباه دیوان محاسبات در توجه به نحوه واریزی درآمد به خزانه است، اما دیوان محاسبات بلافاصله با انتشار اطلاعیه‌ای ادعای خود را تکرار و سعی می کرد تا آتش روشن شده را در رسانه‌ها بر افروخته نگاه دارد.

هاشمی وارد می‌شود

در این میان، علاه بر سران جریان اصلاحات، آقای هاشمی هم که رئیس جمهور وی را “صحنه گردان” اصلی انتخابات نامید، حاضر به چشم پوشی از این موضوع بدون سند و مدرک نشد و کوشید تا در نامه جنجالی اش به رهبر معظم انقلاب، علت روشنگری های رئیس جمهور در مناظره تاریخی شب 13 خرداد را به ماجرای “یک میلیارد دلار” پیوند بزند و از این راه، آرای میلیونی احمدی نژاد را به کیسه میرحسین موسوی بریزد.

بر این اساس، بخشی از فعالان سیاسی معتقدند اکنون که کذب بودن ادعای آقای هاشمی درباره مفقود شدن یک میلیارد دلار و اتهام وی به دولت و رئیس جمهور، اثبات شده است، علاوه بر پیگیری مجلس درباره این اتهام زنی ها، باید رئیس مجمع تشخیص و دیگر اتهام زنندگان در جایگاه پاسخگو قرار گیرد.

در همین راستا بود که رئیس جمهور اخیرا از عدم پیگیری مجلس درباره احقاق حق دولت و بی تفاوتی در برابر اتهاماتی که بر پایه این ادعای کذب مطرح شد، گلایه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.