جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۰ آبان ۹۰ | ۱۲:۴۸

دستگیری ۱۰۰ عامل حزب بعث در زادگاه‌ صدام

سخنگوی اداره‌ پلیس استان صلاح الدین گفت: طی یک عملیات نظامی ، 100 عضو سابق حزب بعث که‌ از سوی دادگاهای عراق حکم بازداشت آنها صادر شده‌ بود ، بازداشت شدند.


سرگرد “جابر الزلمی” سخنگوی اداره‌ پلیس استان صلاح الدین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد ،  از دستگیری 100 عضو حزب منحله‌ بعث در شهر تکریت زادگاه‌ “صدام حسین” دیکتاتور سابق عراق خبر داد.

وی اظهار داشت: طی یک عملیات نظامی ، 100 عضو سابق حزب بعث که‌ از سوی دادگاهای عراق حکم بازداشت آنها صادر شده‌ بود ، بازداشت شدند.

الزلمی از ارائه‌ جزئیات بیشتر و اتهام افراد دستگیر شده‌ ، خوداری کرد و گفت: اتهام آنها فعلا رسانه‌ای نمی شود و این افراد در روزهای آینده‌ به‌ بغداد منتقل می شوند.

پیش از این دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه‌ای به‌ نقل از “نوری المالکی” ، دستگیری 605 سرکرده‌ حزب بعث در نهادهای امنیتی دولت عراق را اعلام کرد.

در این بیانیه‌ کوتاه‌  آمده‌ بود: دولت عراق، 605 سرکرده‌ حزب بعث را در نهادهای امنیتی که‌ کودتای نظامی علیه‌ دولت را طرح ریزی کرده‌ بودند، دستگیر کرده‌ است.

گروههای مختلف سیاسی و دینی عراق از طرح دولت برای دستگیری بازماندگان سابق حزب بعث استقبال کردند.

خطیب جمعه‌های نجف اشرف مقابله‌ با عوامل حزب بعث را یک وظیفه‌ دینی و انسانی دانست و به‌ خبرنگار خبرگزاری فارس گفت:حزب بعث عامل اصلی تمامی مشکلات همه‌ مردم عراق در 50 سال گذشته‌ است و دولت موظف است با بازماندگان این حزب به‌ شدت برخورد کند.

“بهاء الاعرجی” رئیس فهرست الاحرار در پارلمان عراق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد اظهار داشت: دولت باید وزارتخانه‌ها و نهادهای امنیتی خود را از وجود بازماندگان بعث و حتی کسانی که‌ پیرو افکار این حزب هستند ، پاکسازی کند.

وی افزود: وجود افراد بعثی در داخل نهاد های امنیتی و اطلاعاتی ، باعث بروز مشکلات فراوانی می شود ، زیرا این افراد همیشه‌ در حال نقشه‌ و برنامه‌ریزی برای براندازی دولت عراق هستند ، پس نباید به‌ آنها اعتماد کرد و باید آنها را پاکسازی کرد.

الاعرجی مجازات شدید” برای عوامل طرح کودتای اخیر علیه‌ دولت المالکی”  را خواستار شد و گفت: باید به شدت این افراد مجازات شوند ، زیرا طرح کودتا علیه‌ یک دولت منتخب و قانونی ، مسئله‌ کوچکی نیست که‌ بتوان به‌ آسانی آن را هضم کرد و در قبال آن گذشت کرد.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: