سه‌شنبه 01 نوامبر 11 | 13:17

آمریکا کمک مالی به یونسکو را به دلیل عضویت فلسطین در این سازمان قطع کرد

پس از پذیرفته شدن فلسطین در یونسکو به عنوان عضوی کامل، آمریکا اعلام کرد که کمک مالی خود به این نهاد سازمان ملل را قطع می کند.


ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که مشارکت مالی در سازمان‌ تربیتی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) را متوقف می کند.

این اقدام آمریکا پس از آن صورت گرفت که این نهاد سازمان ملل با عضویت کامل فلسطین موافقت کرد.

“ویکتوریا نولاند” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ما قصد داشتیم که در ماه نوامبر 60 میلیون دلار به یونسکو پرداخت کنیم [اما] این پرداخت را انجام نخواهیم داد.

یونسکو در نشست امروز خود به عضویت تشکیلات خودگردان فلسطین به عنوان عضو کامل این نهاد وابسته به سازمان ملل رای مثبت دادند.

تشکیلات خودگردان فلسطین که در رسیدن به عضویت دائم سازمان ملل در مجمع عمومی و شورای امنیت ناکام ماند برای کسب دستاوردی ولو ظاهری خواهان عضویت در یونسکو به عنوان یک عضو کامل بود.

در این رای‌گیری 107 کشور از 173 کشور حاضر، با پیوستن فلسطین به یونسکو موافقت کرده و ۱۴ کشور از جمله آمریکا، کانادا و آلمان به آن رای منفی و ۵۲ کشور هم رای ممتنع دادند.

اسرائیل با این اقدام به شدت مخالفت کرده و نمایندگی آمریکا نیز این حرکت فلسطینی‌ها را غیرسازنده خوانده بود. ۱۹۳ کشور در این نهاد بین‌المللی عضویت دارند و آمریکا برخلاف شورای امنیت، در یونسکو دارای حق وتو نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: