سه‌شنبه 01 نوامبر 11 | 16:40

تشتت مسئولان در جنگ نرم پذیرفتنی نیست/ نمایندگان دغدغه فرهنگی ندارند

در مناظره‌ مدیرمسئول نشریه راه و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره بررسی عملکرد این کمیسیون، در حالی که جلیلی معتقد بود تشتت مسئولان در جنگ نرم پذیرفتنی نیست، هدایتخواه گفت: نمایندگان مجلس دغدغه فرهنگی ندارند.


روز گذشته (دوشنبه) در تالار اجتماعات مشرق در دانشگاه الزهرا نشست نقد و مناظره درباره عملکرد کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم با حضور ستار هدایتخواه نماینده مردم یاسوج و سخنگوی کمیسیون فرهنگی و وحید جلیلی کار‌شناس فرهنگی و مدیر مسئول نشریه راه برگزار شد.

بنابر این گزارش ستار هدایتخواه در ابتدای این نشست با بیان اینکه مطالبات مردم و دغدغه‌ها درباره مسائل فرهنگی نسبت به مسائل اقتصادی بسیار ناچیز است، گفت: وظیفه مجلس قانون گذاری است و بر اساس برخی از اختیاراتی که به مجلس داده شده همچنین می‌توان مسئولیت نظارت را از مسئولیت‌های نمایندگان مجلس دانست.

هدایتخواه: مرکز پژوهش‌های مجلس در عرصه فرهنگی ضعیف است

وی با بیان اینکه قانون گذاری در حوزه فرهنگ کمتر رخ می‌دهد، افزود: فرهنگ و امور فرهنگی اجباربردار نیست و نمی‌توان با آن دستوری عمل کرد و بیشتر نیازمند فضاسازی است.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی در عین حال با بیان محدودیت‌های کمیسیون فرهنگی درباره قانون‌گذاری گفت: از جمله این محدودیت‌ها این است که اصل در قانون‌گذاری بر لایحه است که از سوی دولت ارائه می‌شود چراکه دولت هم در مکان اجرا است و هم قابلیت بررسی‌های پژوهشی کافی را در این زمینه دارد.
وی افزود: این در حالی است مجلس جایگاهی اجرایی ندارد و تنها مرکز پژوهش‌های مجلس را دارد که آن هم در حوزه فرهنگ ضعیف است.
در همین حال هدایتخواه درباره ارائه طرح نیز این امکان را محدود عنوان کرد و گفت: یکی از شروط طرح‌های نمایندگان مجلس نگذاشتن بار مالی بر دولت است.
وی همچنین با اشاره به دیگر محدودیت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس از شورای انقلاب فرهنگی یاد کرد و تاکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه سیاستگذاری و قانونگذاری دارد که مصوبات آن لازم الاجرا است و عملا هر جا که شورا ورود کند مجلس دیگر ورود نمی‌کند.

هدایتخواه: نمایندگان مجلس دغدغه فرهنگی ندارند

هدایتخواه محدودیت دیگر در عملکرد کمیسیون فرهنگی مجلس را نبود دغدغه فرهنگی در میان نمایندگان مجلس عنوان کرد و گفت: حتی اگر ما طرح‌های فرهنگی را به مجلس بدهیم اکثریت مجلس با آن‌ها موافق نیست و متاسفانه اکثریت مجلس دغدغه فرهنگی ندارند.
وی این نبود دغدغه فرهنگی را به دوش مردم انداخت و افزود: دغدغه‌های نمایندگان مجلس برآیند دغدغه موکلان آنان است و این واقعیت تلخی است که مطالبات اقتصادی مردم بیشتر از مطالبات فرهنگی مردم است.
نماینده مردم یاسوج در این باره مثالی زد و گفت: من در مجلس هفتم پیشنهاد کردم که ۱۰ درصد از بودجه یک ردیف کشوری که مربوط به استان‌ها بود را به امر فرهنگ اختصاص دهند که با مخالفت عجیب نمایندگان و حتی نماینده دولت مواجه شد.

جلیلی: نبود عدالت رسانه‌ای موجب نبود دغدغه فرهنگی در میان مردم است

این سخنان هدایتخواه عملا با پاسخ‌های مفصل وحید جلیلی روبرو شد، که وی در اینباره با طرح این سوال که کمیسیون فرهنگی مجلس چه ایده‌آل و چه آسیب‌شناسی از وضعیت فرهنگی کشور دارند گفت: شما نباید شورای انقلاب فرهنگی را یک محدودیت که یک مکمل بدانید و آن را بازوی کمیسیون فرهنگی بدانید کما اینکه از مجلس نیز چه حقیقی و چه حقوقی در آن حضور دارند.

وی همچنین افزود: مجلس هفتم و هشتم یک دست اصولگرا بوده است و اینکه شما می‌گویید اکثریت با شما همراه نیست قابل قبول نیست.

جلیلی ادامه داد: یکی از کارهای کمیسیون فرهنگی باید این باشد که نمایندگان مجلس را در یک زمینه فرهنگی قانع کند و چگونه است افرادی چون دکتر حداد عادل که ریاست کمیسیون را دارند و یا آقای رسایی درباره دیگر مسایل در مجلس تاثیر هستند و جریان سازی می‌کنند اما در فرهنگ اینگونه نیست؟
این کار‌شناس فرهنگی با اشاره به سخنان هدایتخواه در اینباره که مطالبات مردم بیشتر بر آب و نان و راه است تا فرهنگ تاکید کرد: این به دلیل آن است که تصویر درستی از فرهنگ در میان مردم نسبت به دیگر حوزه‌ها وجود ندارد.

وی با اشاره به غیرقابل انکار بودن تاثیر رسانه بر تخصیص منابع مالی در مثالی گفت: من بار‌ها گفته‌ام که اگر یک ساعت و نه بیشتر در تهران برق قطع شود فردای آن روز همه روزنامه و تلویزیون به آن خواهند پرداخت اما در برخی مناطق شما اگر برق نیامده باشد که بخواهد برود اما در پایین صفحه حوادث یک روزنامه هم مطرح نمی‌شود.

جلیلی با اشاره به نبود عدالت رسانه‌ای در کشور گفت: تحلیلی که پیش از این درباره فتنه ۸۸ نیز ارائه کردم نیز همین بود که من آنانی که در تهران گفتند «رای من را پس بدهید» شماتت نمی‌کنم چراکه آن‌ها تصویری که در رسانه‌هایشان از ایران داشتند همین بود که ایران از میدان ولیعصر تهران به بالاست.

وی با اشاره به ایجاد رسانه‌ای به نام «صندوق رای» در کنار رسانه‌های ناقص و ناتوان کشور افزود: این رسانه «صندوق رای» بود که در آن افکار خاصی در ان حضور نداشت و با تصویری که در دیگر رسانه‌ها بود تضاد پیدا کرد چرا که در رسانه‌های ایران دغدغه مردم را نیمکت نشینی فلان بازیکن فوتبال و حذف شموشک نوشهر عنوان می‌کنند.

این کار‌شناس فرهنگی همچنین به عرصه هنر و به‌ویژه سینمای ایران اشاره کرد و با بیان اینکه در ایران پس از انقلاب ۲ تا ۳ هزار فیلم ساخته شده است، گفت: کمیسیون فرهنگی چه تصویری از سینمای ایران دارد در حالی که حتی یک فیلم سینمایی معتبر درباره روایت انقلاب اسلامی نداریم.

وی با اشاره به تولید سالانه صد فیلم سینمایی در کشور افزود: به این سینما گفته می‌شود سینمای ایران در حالی که ۹۵ فیلم در تهران ساخته می‌شود و این سینمای تهران است نه سینمای ایران در حالیکه همه این‌ها با بودجه‌های دولتی ساخته می‌شود.

جلیلی با اشاره به عدم توجه کمیسیون فرهنگی مجلس به این عرصه‌ها نسبت به نبود نظارت صحیح بر این عرصه‌ها در مجلس انتقاد کرد و گفت: مجلس باید به دولت تاکید می‌کرد که عدالت رسانه‌ای را دنبال کند و به آن تاکید می‌کرد که دولت همه ملت ایران است.

وی افزود: احمدی‌نژاد در حوادث پس از انتخابات نقش داشت چراکه او عدالت را در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دنبال کرد اما در حوزه فرهنگی‌‌ رها کرد و به سمت آب و برق برد اما به سوی رسانه نبرد و مردم فرهنگشان را در آیینه رسانه و هنر و سینما ندیدند.

جلیلی: نگاه‌های متحجرانه روشنفکران اجازه حضور به دیگران نمی‌دهد

مدیرمسئول نشریه راه عدم مطالبه مردمی فرهنگ را متوجه نخبگان و سیاستگذاران دانست و با اشاره به یک سایت اینترنتی گفت: چند عده حزب‌الهی با یک سایت روند تخصیص منابع در یک منطقه را تغییر دادند و در حالی که قبل از آن موتلفه با راست و چپ می‌نشست و تقسیم منابع می‌کرد.

وی با طرح این سوال که کمیسیون فرهنگی چه برنامه‌ای برای گره‌گشایی از نظام نامتوازن فرهنگی دارد، افزود: شما در کشور ۲۰ روزنامه ورزشی دارید در حالی که در دهه پیشرفت و عدالت و در طول سی سال گذشته یک روزنامه علمی نداریم و ژورنالسیم علمی در ایران مفقود است.

جلیلی ادامه داد: در این جریان نگاه‌های بسته روشنفکرانه و دولتی در عرصه‌های هنری حضور دارند و نگاه‌های متحجرانه روشنفکری اجازه حضور دیگران را نمی‌دهند.

هدایتخواه: اختصاص نیم درصد از بودجه کشور به قرآن از فعالیت‌های خوب کمیسیون فرهنگی است

بنابر این گزارش ستار هدایتخواه پس از سخنان جلیلی با ارائه آماری از فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی به وی پاسخ داد و گفت: درباره طرح‌هایی که بار مالی نداشته باشد باید بگویم که ما در بودجه و برنامه پنجم اقداماتی انجام داده‌ایم.

وی افزود: در آخرین بودجه دولت آقای خاتمی در سال ۸۴ سهم فرهنگ ۱. ۵ درصد بود اما در سال ۹۰ این به ۷ درصد رسیده است که حتی در برخی نهاد‌ها بیشتر است و مثلا اعتبارات فعالیت‌های قرآنی به نیم درصد کل بودجه تبدیل شده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی همچنین به توجه‌های صورت گرفته در کمیسیون فرهنگی در برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت: تصویب تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های متفاوت عمرانی و اقتصادی، بحث تدوین الگوی اسلامی ـ ایرانی و حمایت از تشکل‌های فرهنگی از جمله این مصوبات و قوانین برنامه پنجم است.

هدایتخواه: از همه ابزارهای نظارتی به‌جز استیضاح استفاده کرده‌ایم

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به سخنان جلیلی درباره یک دست بودن مجلس گفت: مجلس دغدغه مسایل فرهنگی را ندارد و ما شده است در کمیسیون‌های تلفیق به خاطر عدم دغدغه نمایندگان به مسایل فرهنگی مجلس را ترک می‌کنیم و رسانه‌ها باید این دغدغه را ایجاد کنند که کوتاهی کرده‌اند.

وی همچنین به حوزه وظیفه نظارتی مجلس در حوزه فرهنگ با اشاره به تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از وضعیت فرهنگی کشور در سال ۸۴ تصریح کرد: مسئول کمیته سینمایی این طرح را من بر عهده داشتم و در آن همه مشکلات سینمای ایران از انحراف آن و… را ارائه کردیم اما آقایان به آن عمل نکردند.

هدایتخواه افزود: هفته پیش نیز در جلسه غیرعلنی با وزیر ارشاد اوضاع فرهنگی کشور را عنوان کردیم و همچنین با اتحادیه تهیه‌کنندگان سینما جلسه داشتیم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه از همه ابزارهای نظارتی خود استفاده کرده‌ایم، ادامه داد: تنها از ابزار استیضاح استفاده نکرده‌ایم که امیدواریم به اینجا کشیده نشود و به نظر بسیاری آن جریان‌سازی‌ها در عرصه فرهنگ پاسخ عکس دارد.

جلیلی: برخی شخصیت‌های سیاسی مجوز نشریات می‌گیرند و اجاره می‌دهند

جلیلی در ادامه این مناظره با بیان اینکه در نظام مطبوعاتی سیستم غیرمنطقی برای ارائه مجوز وجود دارد، گفت: اینکه شما بنشینید تا تقاضا برسد نشان از نداشتن وضع موعودی در این عرصه است و امروز در جریان دادن مجوزهای مطبوعاتی دریافت هر مجوز ۳-۴ سال طول می‌کشد.

وی با اشاره به اینکه این امر شغل برخی از افراد شده است، گفت: حتی برخی شخصیت‌های سیاسی مجوز نشریات می‌گیرند و اجاره می‌دهند که آقای غفوری‌فرد و آقای قشقاوی و برخی نمایندگان مجلس اینگونه‌اند.

مدیرمسئول نشریه راه با بیان اینکه دولت باید در عرصه‌های فرهنگی ملزم شود، تاکید کرد: شما باید فقط اعلام کنید که مثلا در عرصه ژورنالیسم علم هر کس مجوز بدهد در سریع‌ترین وقت بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه اینکار‌ها بدون بار مالی است، افزود: این کارهای ابتدایی است که در دنیا انجام می‌شود و شما انجام نداده‌اید.

جلیلی همچنین با اشاره به وام‌های کلان درباره تولیدات سینمایی گفت: چرا مجلس فارابی و مراکز سینمایی را ملزم نمی‌کند که مثلا این وام‌ها به ۵ فیلم درباره انقلاب اسلامی یا درباره پیشرفت‌های علمی داده شود.

جلیلی: با تعارفات سیاسی اگر کاری را آقای مهاجرانی انجام دهد بد است و اگر دیگری کرد باید از کنارش گذشت

وی با انتقاد از شعارزدگی درباره تهاجم فرهنگی و جنگ نرم از استیضاح نشدن وزرا انتقاد کرد و گفت: در دوران آقای صفارهرندی چقدر فیلم ضدانقلابی با پول ارشاد ساخته شد! اما وقتی انتقاد می‌شد می‌گفتند ایشان حزب‌الهی است و نباید مثلا استیضاح شود چرا که از خودمان است؟

این کار‌شناس فرهنگی با بیان اینکه در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی کارهای ضدانقلابی ساخته شد، افزود: با همین تعارفات اگر این کار را آقای مهاجرانی انجام دهد بد است و اگر دیگری بکند خوب است و باید از کنارش گذشت و چرا مجلس استیضاح نکرد.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش از آنچه اختصاص بودجه کلان به فعالیت‌های قرآنی خوانده می‌شود، انتقاد کرد و گفت: اینکه دین در عرض دیگر عرصه‌های فرهنگی باشد این بر اساس نظام سکولار و انجمن حجتیه است.

جلیلی افزود: دین را نباید صرفا یک سوژه دید بلکه یک رویکرد و یک جهان‌بینی است و شما باید رمان دینی و سینمای دینی داشته باشید؛ این دینی که قرآن را حفظ کنیم که در مالزی و امارات نیز اجرا می‌شود و آمریکا هم حاضر است آن را اجرایی کند.

مدیرمسئول نشریه راه ادامه داد: آن دینی که با مبادی انقلابی و ظلم‌ستیزانه و فساد ستیزانه است باید ترویج بشود در حالیکه انجمن حجتیه هم فعالیت‌های متعدد دینی انجام می‌دهد.

هدایتخواه: عدم استیضاح هم خط بودن سیاسی نیست بحث بر سر اولویت‌هاست

در ادامه این نشست هدایتخواه به انتقادات جلیلی پاسخ داد و گفت: در بخش مطبوعات، دارای اولویت‌هایی هستیم که مثلا در حوزه‌هایی که نشریه کم است و یا مناطقی که نشریه ندارند از این دست هستند.

وی افزود: قانون مطبوعات قدیمی است و طرح جامع رسانه و طرح جامع مدیریت و نظارت بر صدا و سیما را در این راستا در حال آماده کردن داریم.

هدایتخواه بار دیگر با تاکید بر اینکه کمیسیون فرهنگی از همه ابزار‌هایش استفاده کرده است، تاکید کرد: عدم استیضاح هم خط بودن سیاسی نبوده است و این آخرین دوا یعنی‌‌ همان داغ کردن است و بحث بیشتر بر سر آن است که کدام بحث اولویت دارد.

وی همچنین درباره سینما نیز با اشاره به بودجه ۲۵ میلیاردی تومانی تولید فیلم‌های فاخر گفت: فیلم‌های ملک سلیمان و فیلم‌های دیگر از این بودجه بوده است که البته ممکن است در عرصه اجرا بعضا به تولید فیلم فاخر نیانجامد.

این نماینده مجلس با اشاره به سخنان اخیر سلحشور از مشکلات سینما، گفت: اخیرا از مهران رجبی نیز شنیده‌ام که گفته اجازه نمی‌دهم دخترم در سینما حضور یابد.

وی افزود: البته ما ۱۰۰ فیلم در سال تولید می‌کنیم که ممکن است ۱۰ تا ۲۰ درصد آن‌ها فاخر و خوب باشد.

هدایتخواه ادامه داد: پس از تحقیق و تفحص ما درباره سینما و عرصه فرهنگ آقای خاتمی و آقای مسجدجامعی علیه ما صحبت‌های زیادی کردند و حتی آقای مجید مجیدی را بردند که علیه ما یک مصاحبه مفصل از او گرفتند.

جلیلی: تشتت مسئولان در جنگ نرم پذیرفتنی نیست

در ادامه این مناظره وحید جلیلی با اشاره به گفتمان ۲۰ ساله ایران با عنوان تهاجم فرهنگی و جنگ نرم و اقدامات هر روزه دشمنان علیه ایران از بودجه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای در این زمینه گفت: اگر تشتت وجود دارد بهتر است علنی گفته شود تا مردم با تکلیف خود را بدانند.

وی افزود: نیروهای انقلابی بسیاری وجود دارد که یکی از آن‌ها مستند «مهار نشده» است اما سیاستگذار و مدبری وجود ندارد که این‌ها را سازمان‌دهی کند.

جلیلی با اشاره به دیدارش با یکی از مسئولان سابق کمیسیون فرهنگی گفت: وقتی از او می‌خواستم نام چند هنرمند حزب‌الهی را ببرد، ۳ گرافیست و یا ۳ شاعر را نام ببرد بلد نبود؛ شما در کمیسیون فرهنگی با چه تعداد و با چه ساز و کاری با هنرمندان انقلابی در ارتباط هستید؟

وی با بیان اینکه فاصله سیاستگذاری تا اجرا در عرصه فرهنگی را درک می‌کنم، افزود: با همه این‌ها این انتقاد‌ها را می‌گویم و باید همت بیشتری در این زمینه باشد.

مدیر مسئول نشریه راه با تاکید بر نبود دغدغه کافی در میان کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: باید فرصت‌های عظیم استحصال نشده ایران را دریافت.

جلیلی: سخنان اخیر سلحشور آدرس غلط دادن بود

وی همچنین با اشاره به سخنان اخیر فرج‌اله سلحشور سخنان وی را آدرس غلط دادن تلقی کرد و گفت: در همه عرصه‌ها و قشر‌ها می‌توان این چیز‌ها را پیدا کرد و این ضرایب غلط دادن ما را از حل مشکل اصلی دور می‌کند.

جلیلی افزود: آقای سلحشور چندی پیش یک طرح ایجابی و نامه‌ای مثبت زده بود که من اینقدر فیلم در طول یک تعدادی سال با هزینه‌ای پایین می‌سازم و این طرح رفته بود به صدا و سیما و رد شده بود؛ چرا به این ضریب داده نمی‌شود؟

وی با تاکید بر دقت در تفریغ بودجه‌های فرهنگی ادامه داد: متاسفانه استراتژی فرهنگی کشور تهدید محور است و فرصت محور نیست.

هدایتخواه نیز در این نشست به جلیلی با اشاره به کمیته‌های موجود در کمیسیون فرهنگی از اولویت‌ها در این کمیته‌ها و کمیسیون فرهنگی گفت و تاکید کرد: کمیسیون فرهنگی با نیروهای فرهنگی ارتباط و دیدار دارد و هر چند این نظاممند نیست اما باری به هر جهت نیز نیست.

وی با اشاره به درگیر بودن چندین دستگاه فرهنگی در عرصه فرهنگ جامعه افزود: بخشی از تاکید مقام معظم رهبری بر مهندسی فرهنگی به همین امر برمی‌گردد.

 1. محمد
  2 نوامبر 2011

  به نظر می‌رسد که نمایندگان مجلس از کمبود ایده برای تأثیرگذاری در عرصه‌ی فرهنگ رنج می‌برند. این که یک نماینده‌ی مجلس قانون را مترادف «اجبار» بداند و بگوید فرهنگ اجباربردار نیست فاجعه است. همین جلسات آدم‌های خوش‌فکری نظیر آقای جلیلی و دیگران با نمایندگان مجلس بیش از این‌ها لازم است. یا اصلاً حتی بد نیست یک گروه یا NGO متشکل از آدم‌های خوش‌فکر در زمینه‌ی فرهنگ تشکیل شود و فقط در زمینه‌ی ایده دادن به نمایندگان مجلس در زمینه‌های فرهنگی کار کند. البته باید مرکز پژوهش‌های مجلس را هم در زمینه‌ی فرهنگ بیشتر فعال کرد.

  این قسمت هم از این جهت که نشان می‌دهد برای تأثیرگذاری نیاز به بودجه‌های کلان و نفوذ خارق‌العاده نیست، عالی بود:
  «چند عده حزب‌الهی با یک سایت روند تخصیص منابع در یک منطقه را تغییر دادند …»
  بد نیست سایت تریبون برخی از این نمونه‌های موفق را به صورت داستانی و مهیج (شبیه ماجراهای کارآفرینان موفق) منتشر کند تا انگیزه‌ای برای دیگران شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: