جمعه 04 نوامبر 11 | 09:00
حماس:

تهديد کاروان غزه، راهزنی رسمی

حماس، تهديد اسرائيل در خصوص ممانعت از ورود کاروان کمک‌رسان به غزه موسوم به “امواج آزادي غزه” را به مثابه “راهزني رسمي” دانسته است.


سامي ابوزهري سخنگوي حماس، تهديد اين کشتي‌ها از سوي اسرائيل را به منزله يک راهزني رسمي دانسته است.

ابوزهري خاطرنشان کرد، “جامعه بين‌المللي بايد مسئوليت توقف اين راهزني را به‌عهده بگيرد و از تمامي کشتي‌هايي که براي اعلام همبستگي با مردم غزه به اين منطقه اعزام مي‌شوند، حفاظت کند.”

اين سخنان يک روز پس از آن مطرح شد که ارتش اسرائيل با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد، نيروي دريايي‌اش، تدارکات لازم براي جلوگيري از رسيدن دو کشتي حامل کمک به نوار غزه را فراهم کرده است.

کاروان کمک‌رسان موسوم به “امواج آزادي غزه” که متشکل از دو کشتي کانادايي و سوئدي است حامل 27 خبرنگار و خدمه کشتي به انضمام اقلام پزشکي به ارزش 30 هزار دلار است.

سازمان‌ دهندگان اين کاروان دريايي، که روز چهارشنبه (2 نوامبر، 11 آبان) از سواحل مديترانه در ترکيه به راه افتاد، از علني نکردن اين ماموريت براي جلوگيري از توقف آن به‌دست اسرائيل خبر دادند.

اين افراد افزودند، فعالان همراه اين کاروان مسلح نيستند و به شيوه‌هاي مسالمت‌آميز به دفاع از اين کاروان مي‌پردازند.

فلسطينيان روز پنج‌شنبه (3 نوامبر، 12 آبان) با برگزاري راهپيمايي در شهرهاي غزه و رام‌الله، واقع در کرانه باختري، خواستار حفاظت از اين کاروان کمک‌رسان غيرنظامي شدند.

فعالان حقوق بشر در ماه مي سال 2010 در تلاشي مهم براي شکستن حصر غزه، اعزام کشتي ترکيه‌اي ماوي مرمره در قالب کارواني موسوم به “کاروان آزادي غزه” به سوي نوار غزه را سازماندهي کردند.

اما کماندوهاي نيروي دريايي اسرائيل با يورشي مرگ‌بار به اين کاروان دريايي در آب‌هاي بين‌المللي، 9 غير نظامي ترک را کشتند. نخست وزير اسرائيل بعداً طي سخناني از اين حمله به عنوان نوعي دفاع از خود نام برد.

اين اقدام اسرائيل با انتقادهاي بين‌المللي مواجه شد و ضمن برانگيختن اقدامات ديپلماتيک ترکيه، با اخراج سفير اسرائيل از آنکارا و تعليق روابط نظامي با تل‌آويو به اوج رسيد.

فعالان حامي فلسطين، دومين تلاش براي شکستن حصر غزه را تحت عنوان “کاروان آزادي 2” در جولاي انجام دادند اما پس از خراب‌کاري مرموز در چندين کشتي و جلوگيري از ورود آخرين ناوگان قايق‌ها به غزه، اعزام اين کاروان نيز منتفي شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: