سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
شنبه ۱۴ آبان ۹۰ | ۱۶:۰۵

هشدار نماینده آیت‌الله سیستانی درباره تجزیه عراق

در سایه افزایش درخواست‌ها برای ایجاد اقلیم‌های متعدد در عراق برغم دراولویت قرار داشتن مسائل دیگر در این کشور جنگ‌زده، نماینده مرجع عالی شیعیان عراق درباره توطئه تجزیه عراق هشدا داد.


هشدار نماینده آیت‌الله سیستانی درباره تجزیه عراق، تاکید جریان صدر بر ضرورت بستن دفاتر سفارت آمریکا در عراق در صورت عدم عقب‌نشینی کامل آن از عراق، تاکید نخست‌وزیر عراق بر تداوم مقابله با بعثی‌ها، موضوع خلع سلاح تمام گروه‌های مسلح در عراق پس از عقب‌نشینی آمریکا از عراق، انفجار صبح امروز در بغداد و مایملک مشکوک و باارزش بعثی‌های دستگیر شده از جدیدترین تحولات عراق است.

هشدار نماینده آیت‌الله سیستانی درباره تجزیه عراق

روزنامه فرامنطقه‌ای “الحیات” چاپ لندن نوشت، شیخ “عبدالمهدی الکربلائی” نماینده آیت‌الله سیستانی در کربلا درباره هرگونه اقدام برای تجزیه عراق هشدار داد.
وی در خطبه نماز جمعه دیروز گفت: رعایت حقوق تمام عراقی‌ها بر اساس اصوال عدالت و توزیع دارایی‌ها و اجرای طرح‌های خدمات‌رسانی بطور مساوی و برابر در تمامی استان‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی در آنها کاملا ضروری است.
شیخ مهدی کربلائی در ادامه درباره هراقدامی که به تجزیه عراق در آینده منتهی شود، هشدار داد و بر ضرورت بررسی پیامدهای آتی هر تصمیمی که وحدت عراق یا نسل‌های آینده این کشور را تهدید کند، تاکید کرد.

مخالفت جریان صدر با باز ماندن سفارت آمریکا در عراق

شبکه تلویزیونی العربیه اعلام کرد که جریان صدر به رهبری “مقتدا صدر” با بازماندن کنسولگری‌ها و حتی سفارت آمریکا در عراق در صورتی که عقب نشینی نظامیان آمریکایی از عراق بطور کامل صورت نگیرد، مخالفت کرده است.
بر اساس این گزارش، جریان صدر تردید دارد که تمام نظامیان آمریکایی از عراق خارج شوند و تاکید دارد که آمریکا صرفا تعداد نیروها و میزان حضور خود در عراق را کمتر خواهد کرد و بطور کامل از عراق خارج نخواهد شد.
این در حالی است که اغلب طرف‌های سیاسی و امنیتی معتقدند که عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق هیچ خلاء امنیتی برای عراق به همراه نخواهد داشت اما آمریکا ترجیح می‌دهد که در شرایط کنونی، همچنان در عراق حضور داشته باشد.

جیش‌المهدی پس از خروج آمریکایی‌ها از عراق خلع سلاح می‌شوند

جریان صدر تاکید کرد که در صورت عقب‌نشینی کامل نظامیان آمریکایی از عراق، “جیش المهدی” شاخه نظامی این جریان سلاح خود را به بغداد تحویل خواهند داد.
این جریان تاکید کرد: جریان صدر مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکایی‌ها مذاکره نمی‌کند و این یک خط قرمز است.
جریان صدر خواستار وجود روابط متوازن میان عراق وآمریکا شد و تاکید کرد که هرگونه حضور آمریکا در عراق را رد می‌کند.

مالکی: دستگیری بعثی‌ها همچنان ادامه خواهد یافت

به گزارش خبرگزاری “النخیل”، “نوری المالکی” نخست‌وزیر عراق بر ضرورت تداوم روند دستگیری سرکرده‌های حزب منحله بعث تاکید و اقدام برخی طرف‌ها برای از بین بردن پیکره دولت به بهانه آشتی ملی را محکوم کرد.
وی تاکید کرد: هدف از ایجاد اقلیم‌های مختلف در عراق به منظور جانبداری و حمایت بعثی‌ها صورت می‌گیرد. ضمن این‌که ایجاد اقلیم‌های متعدد یک حق قانونی است اما دولت اکنون مشغول سازندگی و تثبیت و برقراری امنیت در کشور است.

بعثی‌های دستگیر شده دارای زمین‌های زیاد و مشکوکی هستند

برخی تحقیقات صورت گرفته درباره دارایی‌های رهبران بعثی دستگیر شده نشان می‌دهد که این افراد قطعه‌ زمین‌ها و مایملک زیادی دارند.
بر اساس این گزارش هر یک از این افراد بین 7 تا 21 قطعه زمین با ارزش دارند که قیمت‌های آنها بسیار بالاست و محققان اکنون در حال بررسی ارتباط این دارایی‌ها با تامین مالی انجام حملات تروریستی در عراق هستند.
برخی منابع اطلاعاتی نیز اعلام کردند که گروه‌ها بعثی و تروریست‌ها برای تامین حملات تروریستی خود همواره‌ راه‌های جدیدی را آزمایش می‌کنند، خرید و فروش زمنی یکی از این راه‌ها است. به طوری که حتی اگر حمایت‌های خارجی حملات تروریستی متوقف شود، این زمین‌ها می‌توانند برای مدتی طولانی این اقدامات تروریستی را تامین کنند.

بغداد: با خروج آمریکا از عراق، همه گروه‌ها خلع سلاح خواهند شد

روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات به نقل از “عامر الخزاعی” مشاور امور آشتی ملی در دولت عراق نوشت: با اتمام عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق، پرونده آشتی ملی نیز بسته خواهد شد و هر کسی که در عراق حامل اسلحه باشد اقدامی غیرقانونی کرده است و تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد که حزب بعث توطئه بزرگی برای متوقف کردن روند سیاسی عراق چیده بود. با عقب‌نشینی کامل نیروهای آمریکایی از عراق دیگر هیچ گروه مسلحی بهانه‌ای برای حمله اسلحه نخواهد داشت و باید همه گروه‌ها خلع‌ سلاح شوند.

دو انفجار در بغداد 9 کشته و چندین زخمی برجای گذاشت

یک منبع آگاه در پلیس عراق اعلام کرد که در پی دو انفجار در صبح امروز بغداد، 9 تن از جمله همسر یکی از فرماندهان شورای بیداری کشته شدند و چندین نفر زخمی شدند.
این انفجارها منزل این رهبر شورای شورای بیدار را هدف قرار داده بود اما این شخص در منزلش حضور نداشت و تنها همسرش کشته شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: