شنبه 05 نوامبر 11 | 13:09

ادامه مناظره محسن غرویان و مهدی نصیری در هفته نامه «پنجره»

شماره 114 هفته نامه پنجره منتشر شد. بسیاری از آنها که شاهد مناظره حجت الاسلام محسن غرویان و مهدی نصیری در باب رد یا قبول فلسفه، بودند عقیده داشتند که این مناظره، پیش از آن‎که به نتیجه برسد، پایان یافت و ناتمام بود. اما هفته‎نامه پنجره طی ابتکاری جالب این مناظره را در صد و چهاردهمین شماره خود پی گرفت. این بحث فتح بابی‎ست برای سلسله پرونده‎هایی با موضوع آزاد اندیشی که (با توجه به تاکید و مطالبه مقام معظم رهبری) از این پس در پنجره منتشر خواهد شد.


شماره 114 هفته نامه پنجره منتشر شد.

بسیاری از آنها که شاهد مناظره حجت الاسلام محسن غرویان و مهدی نصیری در باب رد یا قبول فلسفه، بودند عقیده داشتند که این مناظره، پیش از آن‎که به نتیجه برسد، پایان یافت و ناتمام بود. اما هفته‎نامه پنجره طی ابتکاری جالب این مناظره را در صد و چهاردهمین شماره خود پی گرفت. این بحث فتح بابی‎ست برای سلسله پرونده‎هایی با موضوع آزاد اندیشی که (با توجه به تاکید و مطالبه مقام معظم رهبری) از این پس در پنجره منتشر خواهد شد. در اولین پرونده از این مجموعه، علاوه بر مقالاتی از غرویان و نصیری، میزگردی با حضور احمد رهدار و علی رضا قائمی‎نیا و یادداشتی از حجت الاسلام حسن میلانی منتشر شده است.

سلمان هراتی یکی از آن چهره‎های مستعدی بود که به قولی هنوز به طور کامل نشکفته، زود پرپر شد، از شاعران نسل اول حوزه هنری که سادگی، صمیمیت، آرمانگرایی و اعتراض از ویژگی‎هایش بود. زمانه گذشت، شاعران جوان آن روزگار مو سپید کردند، برخی دیدگاه‎های فکری و شعری‎شان دگرگون شد، اما سلمان هراتی همچنان جوان ماند، هم شعرش و هم سیمایش؛ با این دریغ و افسوس که اگر به پیری رسیده بود، بی‎شک از سرآمدان شعر این روزگار می‎بود. به مناسبت سالگرد درگذشت زودهنگام سلمان هراتی پنجره 114 پرونده‎ای درباره شعر و زندگی این شاعر معترض انقلابی منتشر کرده است. با آثار و گفتاری از: یوسف علی میرشکاک، حسین اسرافیلی، قربان ولیئی و…

این روزها شبهای شنبه تا چهشارشنبه، بسیاری از مخاطبان تلوزیون لحظه‎شماری می‎کنند تا زمان پخش سریال «وضعیت سفید» برسد. مجموعه‎ای پر حس و حال که عمده گرمای خود را مدیون شخصیت‎های زنده، روابط انسانی میان آن‎ها و نوستالژی سالهای جنگ (در دهه شصت) بوده. به مناسبت پخش و اقبال این مجموعه، در تازه‎ترین شماره هفته‎نامه پنجره پرونده‎ای در نقد و بررسی این مجموعه تلوزیونی ترتیب داده شده است همراه با میزگردی با حضور حمید نعمت‎الله و هادی مقدم دست.

32 سال از 13 آبان 58 و اشغال لانه جاسوسی، که حضرت امام (ره) آن را انقلاب دوم نامید، می‎گذرد و همچنان مردم این روز را گرامی‎ می‎دارند. به همین سبب اهمیت و ضرورت پرداختن به این ماجرا، همچنان پابرجاست. پرونده سیاسی این شماره از پنجره نیز به بررسی ابعاد مختلف این ماجرا از زبان کسانی که در آن سهیم بوده‎ اختصاص یافته؛ با آثار و گفتاری از: عبدالحسین روح الامینی، معصومه ابتکار، ابراهیم اصغر زاده و فروز رجایی فر.

بسیاری براین باورند که بازرگان نتوانست از اعتماد حضرت امام (ره) و فرصتی که در اختیارش قرار داده بود، به نحو درستی استفاده کند، شاید بازرگان به درسی مطالبات مردم را در انقلاب نتوانسته بود تشحیص دهد به همین خاطر وقتی ماجرای تسخیر لانه جاسوسی به وجود آمد به جای همراهی با خواست مردم، به اتفاق اعضای دولتش استعفا کرد؛ به راستی بازرگان چگونه تخست وزیری بود؟ در پرونده تاریخی این شماره از پنجره تلاش شده، با رویکردی منصفانه به این پرسش تا حد زیادی پاسخ داده شود. با آثار و گفتاری از: محمد مهدی عبدخدایی، هاشم صباغیان و …

در بخش باشگاه اهل قلم، پنجره 114 نیز خواننده یادداشت‎هایی از جواد محدثی، دکتر علیرضا زاکانی، دکتر محسن اسماعیلی و سید محمد روحانی خواهید بود.

در صفحات برون مرزی این شماره از پنجره، آخرین خبرها و تحلیل‎ها از جنبش وال استریت، زلزله ترکیه و تحولات جهانی و منطقه منتشر شده است.

در صفحات مجله خبری نیز همچون همیشه، به شکلی موجز و خواندنی، اخبار حوزه‎های مختلف در این هفته منعکس شده است، در این بخش همچنین در رثای آیت الله عمید زنجانی، یاداشت‎هایی از آیت الله نوری همدانی، دکتر احمد رهدار، حجت الاسلام سید محمود مرعشی نجفی، آیت الله دری نجف آبادی، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی و آیت الله محمد حسین احمدی فقیه یزدی و… منتشر شده است. در بخش اقتراح تازه‎ترین شماره پنجره، به مناسبت برگزاری نمایشگاه مطبوعات می‎توانید نتایج نظرسنجی میدانی درباره میزان استقبال از مطبوعات مکتوب باشید.

مجله ماضیه و بخش طنز از دیگر بخش‎های ثابت نشریه پنجره است.

صد و چهاردهمین شماره هفته‎نامه پنجره در 84 صفحه و به قیمت 1500 تومان روی پیشخوان روزنامه فروشی‎هاست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: