شنبه 05 ژوئن 10 | 10:15

تلاش رژیم اسرائیل برای تطهیر چهره‌ی خود در فضای مجازی

هم‌اکنون «ارتش دفاعی اسرائیل» IDF، هر چند ساعت یک‌بار یک قطعه ویدئو بر روی سایت یوتیوب آپلود می‌کند، مبنی بر این‌که نیروهای اسرائیلی بر اساس مسئولیت خود عمل کرده‌اند و افراد ناوگان «آزادی غزه» مخاصمه را آغاز کرده‌اند. دوشنبه شب، حوالی ساعت 10 بعدازظهر به وقت محلی، یک قطعه ویدئو که توسط نیروهای IDF ضبط شده بود بر روی یوتیوب قرار گرفت که نشان می‌داد مسافران ناوچه در حال درگیری با سربازان اسرائیلی هستند.


پس از وقوع جنایت دریایی رژیم غاصب اسرائیل علیه ناوگان دریایی کمک به غزه و کشتار تعدادی از مسافران این ناوگان، ارتش اسرائیل تلاش می‌کند با استفاده از «یوتیوب» و «توییتر» چهره‌ی خود را تطهیر و اشتباه فاحش خود را توجیه کند.

به گزارش طلبه‌بلاگ، هم‌اکنون «ارتش دفاعی اسرائیل» IDF، هر چند ساعت یک‌بار یک قطعه ویدئو بر روی سایت یوتیوب آپلود می‌کند، مبنی بر این‌که نیروهای اسرائیلی بر اساس مسئولیت خود عمل کرده‌اند و افراد ناوگان «آزادی غزه» مخاصمه را آغاز کرده‌اند.

دوشنبه شب، حوالی ساعت 10 بعدازظهر به وقت محلی، یک قطعه ویدئو که توسط نیروهای IDF ضبط شده بود بر روی یوتیوب قرار گرفت که نشان می‌داد مسافران ناوچه در حال درگیری با سربازان اسرائیلی هستند. یک ساعت بعد، کلیپ دیگری از مقادیری «چاقو، قلاب‌سنگ، سنگ، بمب دودی و چماق» که گویا بر روی عرشه‌ی کشتی ترکیه‌ای Mavi Marmara کشف شده بود، منتشر شد. حدود دو ساعت بعد، IDF ویدئوی دیگری منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای اسرائیلی در حال تخلیه‌ی «جعبه‌های کمک‌های انسان‌دوستانه» از کشتی در ساحل غزه هستند. حال آن‌که در صورت مطابقت تمامی این موارد با حقیقت مطلب نیز، هیچ‌کدام توجیهی برای حمله‌ی وحشیانه به مسافران این کشتی نیست.

در این میان، IDF یک اشتراک بر روی سایت توییتر و نیز یک وبلاگ راه‌اندازی کرده است تا جایگاه خود را در رسانه‌ها تصحیح کند و به‌طور مداوم تصاویری از انواع جلیقه ضدگلوله، اسپری فلفل و سلاح سرد منتشر می‌کند که مدعی است از این کشتی‌ها کشف شده است.

این در حالی است که روز گذشته یک وبلاگ‌نویس عرب در پستی، گاف بزرگ IDF را در انتشار این تصاویر توضیح داده است:

“به هنگام قرار دادن عکس‌ها بر روی سایت flickr، اطلاعاتی درباره‌ی شرایط و وضعیت عکس (EXIF data) در لحظه‌ی برداشت همراه عکس آپلود می‌شود و در سایت نمایش داده می‌شود، هم‌چون مقادیر شاتر یا دیاف و غیره و از جمله‌ی این اطلاعات تاریخ گرفته‌شدن عکس است.

اما عکس‌هایی که IDF بر روی فلیکر منتشر کرده بود، تاریخ 2006 را نشان می‌داد، چنان‌که بسیاری از کامنت‌گذاران ذیل این عکس‌ها به این مسئله اشاره کردند. بعد از لو رفتن این قضیه، IDF به‌سرعت اطلاعات EXIF عکس‌ها را به تاریخ 2010 تغییر داد.”

با این‌حال این وبلاگ‌نویس، تصویری از صفحه‌ی عکس‌های IDF قبل و بعد از تغییر، ثبت کرده است:

به گزارش طلبه‌بلاگ، چند روز قبل از این اتفاق در 28 ماه می، Dror Shlomo یکی از سخن‌گویان IDF، در مصاحبه‌ای با نشریه‌ی اینترنتی Christian Science Monitor و در پاسخ به سوالی درباره‌ی تبعات واکنش اسرائیل به این ناوگان امدادی، اعتراف کرده بود که: “تنها چیزی که ما بدان یقین داریم، این است که به‌هرحال ما بازنده‌ی این جنگ در رسانه‌ها هستیم؛ فرقی نمی‌کند چگونه عمل کنیم.” و این یعنی اسرائیل حتی پیش از آغاز این جنگ رسانه‌ای، تسلیم شده است.

در عین حال، صفحه‌ای بر روی سایت ویکی‌پدیا گشوده شده است و آخرین اطلاعات و اخبار حول این فاجعه‌ی انسانی را به بیش از بیست زبان منعکس می‌کند.

جنگ رسانه‌ای بعدی در راه است؛ دو کشتی دیگر هم‌اکنون رو به سوی غزه دارند. اما گویی رژیم غاصب اسرائیل از این واقعه عبرت کافی نگرفته است، چنان‌که یک فرمانده‌ی ارتش اسرائیل در گفت‌وگو با «اورشلیم پست» اذعان داشته است: “این‌بار، واکنش شدیدتری نشان خواهیم داد.”

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.