چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۶ آبان ۹۰ | ۲۰:۵۳

مخالفت ژاپنی‌ها با توافق تجارت آزاد

قانون‌گذاران ژاپني با طرح يوشي‌هيکو نودا نخست وزير اين کشور براي پيوستن به مذاکرات معاهده دو سوي اقيانوس آرام مخالفت کرده‌اند.


قانون‌گذاران ژاپني از حزب حاکم و احزاب مخالف با حضور در ميداني در مرکز شهر توکيو، نگراني خود را درباره اين موضوع ابراز داشتند.

اين اعتراض‌ها چند روز پيش از برگزاري نشست سران اپک (سازمان همکاري اقتصادي آسيا-اقيانوسيه) سال 2011 در هاوايي برگزار مي‌شود.

ياسوا تاناکا رهبر حزب ژاپن جديد گفت: “اگر اين معاهده اين قدر مهم است، چرا چين، کره و تايوان خواهان پيوستن به آن نيستند؟ اين معاهده به دنبال تجارت آزاد نيست بلکه به دنبال توقف رشد اقتصادي است؛ اين معاهده با هدف گسترش استراتژي تجاري امريکا تنظيم شده است.”

حاضران در اين اجتماع رسانه‌هاي ژاپن را به پخش تصويري غلط از اين توافق به عنوان صنايع در مقابل کشاورزي و رقابت اقتصادي متهم کردند.

معترضان معتقدند که معاهده دو سوي اقيانوس آرام چيزي فراتر از يک توافق تجارت آزاد است و هدف از آن فروش محصولات کشوري به ديگر کشورهاست؛ معترضان همچنين حاميان اين معاهده را به خيانت به کشور متهم کردند.

در مذاکرات معاهده دو سوي اقيانوس آرام امريکا، استراليا، نيوزيلند، مالزي، پرو، سنگاپور، برونئي، شيلي و ويتنام حضور دارند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: