سه‌شنبه 08 نوامبر 11 | 20:07
افشای نامه محرمانه ملک عبدالله به بوش :

تهدید علنی به تجزیه عراق به سه کشور

منابع خبری عراق از نامه پادشاه عربستان برای رئیس جمهوری سابق آمریکا و تهدید وی به تجزیه عراق در صورت عقب نشینی نظامیان از این کشور پرده برداشتند.


یک پایگاه خبری عراقی از نامه ای که ملک عبدالله به معاون رئیس جمهوری آمریکا در دوره جرج بوش فرستاده بود، پرده برداشت که طی آن پادشاه عربستان تهدید کرده بود در صورت عقب نشینی نظامیان آمریکایی از عراق، عربستان از نظر مالی و سیاسی و رسانهای از تشکیل دولت سنی در این کشور حمایت خواهد کرد

بر اساس گزارش النخلیل، عربستان تصمیم دارد در صورت بروز جنگ داخلی در عراق پس از عقب نشینی نظامیان آمریکایی از اقلیت اهل سنت عراق حمایت کند و این مسئله را به دولت سابق آمریکا اطلاع داده بود.

عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان نامه ای را به دیک چنی معاون جرج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا در جریان سفر وی به ریاض تحویل داده بود که در این نامه بر تصمیم عربستان برای حمایت از اهل سنت برای تشکیل ایالت تاکید کرده بود.

النخلیل گزارش داد : یک مسئول دیپلماتیک بلندپایه آمریکا گفته است که کشورش در خصوص درخواستها برای تشکیل ایالت بی طرف خواهد ماند، این در حالی است که رسانه های متعددی نوشته اند که ایالتها، پروژه سعودی است و در نتیجه هدف آل سعود در عراق، تجزیه عراق به سه کشور کردستان، شیعتستان و سنتستان است.

این مسئول آمریکایی با شماری از اعضای العراقیه و برخی شیوخ استان صلاح الدین گفتگو می کرد که خواستار فشار بر طرفهای مخالف ایجاد ایالت صلاح الدین برای جلب موافقت آنها با تشکیل ایالت پیش از ارائه آن به پارلمان در دوره قانونگذاری آینده شده اند.

از سوی دیگر یک منبع نزدیک به این نشست اعلام کرد یکی از اعضای شرکت کننده در این نشست به مسئول آمریکایی گفته است که انگلیس از این طرح(تشکیل ایالت) دفاع می کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: