چهارشنبه 09 نوامبر 11 | 09:10

برگزاری تظاهرات ۱۸ کيلومتری در نيويورک

هواداران “جنبش وال استريت را تصرف کنيد” براي ابراز خشم خود از گسترش نابرابري در امريکا، تظاهرات ضد سرمايده‌داري بزرگي در شهر نيويورک برگزار کرده‌اند.


مخالفان از شمال منطقه منهتن تا پارک زاکوتي در اعتراض به شرايط اقتصادي موجود در امريکا، اقدام به برپايي تظاهرات کردند. سازمان‌دهندگان اين تظاهرات 18 کيلومتري اعلام کردند که گسترش پيام “جنبش وال استريت را تصرف کنيد” در سراسر شهر نيويورک، هدف اصلي آن‌ها از برگزاري آن بود.

همچنين، دو تن از مقامات شهر نيويورک، سناتور آدريانو اسپايلت، نماينده کنگره و يادنيس رودريگز، عضو شوراي شهر نيويورک نيز به اين تظاهرات پيوستند.

سناتور اسپايلت در گفت‌وگو با خبرنگار پرس تي‌وي در نيويورک گفت: “هزاران نفر با حضور خود اين تظاهرات را ترتيب دادند، زيرا جوامع ما دهه‌ها دچار رکود دائم نشده است. ما اکنون با دوبرابر نرخ استقراض مواجه هستيم و همچنين هيچ قانون فراگيري درباره نظام خدمات درماني وجود ندارد. ما سال‌هاست که نيازهاي زيادي داريم.”

وي افزود که پيام اعتراضات ضدسرمايه‌داري در امريکا به نسل‌هاي آينده منتقل خواهد شد.

در همين حال، انتظار مي‌رود تظاهرکنندگان “جنبش تصرف” در نيويورک روز سه‌شنبه نيز تظاهراتي را از پارک زاکوتي تا ميدان فدرال شهر نيويورک برگزار کنند.

افزون بر آن، قرار است روز چهارشنبه تظاهراتي به طول 360 کيلومتر از پارک زاکوتي تا شهر واشنگتن دي‌سي، پايتخت امريکا برگزار شود.

تظاهرکنندگان ضد سرمايه‌داري همچنين نفوذ بيش از حد شرکت‌هاي ثروتمند در رويکردهاي اشتباه مالي دولت امريکا را محکوم کرده‌اند.

تظاهرات مردم امريکا موسوم به “وال استريت را تصرف کنيد” از 26 شهريور (17 دسامبر) در نيويورک و در اعتراض به “طمع شرکت‌هاي بزرگ” و گسترش فساد در سطوح بالا، فقر و نابرابري اجتماعي در امريکا آغاز شد.

در پي اقدام‌هاي خشونت‌آميز پليس عليه معترضان که ده‌ها مجروح بر جا گذاشته است، اسکات اولسن 24 ساله، يکي از سربازاني که براي شرکت در جنگ عراق به اين کشور اعزام شده بودند، به شدت مجروح و به بيمارستان منتقل شد.

اين جنبش اکنون به شهرهاي بزرگ و مهم امريکا گسترش يافته و دامنه اين اعتراضات به چند کشور اروپايي همچون انگليس، آلمان، ايتاليا، اسپانيا، ايرلند و پرتغال نيز کشيده شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: