شنبه 05 ژوئن 10 | 11:29

واکنش آمریکا به کشتار کاروان آزادی؟

شورای حقوق بشر سازمان ملل در یک رای گیری خواستار تاسیس یک گروه مستقل حقیقت یاب برای رسیدگی نقض قوانین بین المللی از سوی رژیم اسرائیل در حمله به کاروان آزادی شد که با مخالفت آمریکا مواجه شد و کار را بدانجا رساند که این شورا صرفاً به صدور بیانیه ای غیر الزام آور بسنده کند… این قطعنامه با وجود مخالفت آمریکا، ایتالیا و هلند مورد موافقت 9 کشور اروپایی و همچنین اعضای آفریقایی و آسیایی قرار گرفت


اگر درباره چراغ سبز آمریکا برای حمله رژیم اسرائیل به کاروان آزادی تردیدهایی وجود داشت این تردیدها با عدم حمایت این کشور از صدور قطعنامه ای در شورای امنیت علیه این رژیم کم رنگ شد و مخالفت این کشور با تشکیل گروه تحقیق و حقیقت یاب شورای حقوق بشر این تردیدها را کاملا از بین برد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل در یک رای گیری خواستار تاسیس یک گروه مستقل حقیقت یاب برای رسیدگی نقض قوانین بین المللی از سوی رژیم اسرائیل در حمله به کاروان آزادی شد. گرچه این قطعنامه با وجود مخالفت آمریکا، ایتالیا و هلند مورد موافقت 9 کشور اروپایی و همچنین اعضای آفریقایی و آسیایی قرار گرفت و در مجموع 32 عضو از 47 عضو این شورای اقدامات رژیم اسرائیل را محکوم کردند، اما مخالفت آمریکا با تاسیس این گروه حقیقت یاب و مستقل این شبهه را تقویت می کند که ایالات متحده آن چنان هم که تصور می شود از این تهاجم رژیم اسرائیل بی اطلاع نبوده است.

واشنگتن با بهانه تحقیق، مخالفت خود را با تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت علیه رژیم اسرائیل اعلام کرد و کار را بدانجا رساند که این شورا صرفاً به صدور بیانیه ای غیر الزام آور بسنده کند. اما مخالف واشنگتن با تحقیق شورای حقوق بشر با وجود حمایت لفظی مقامهای این کشور از جمله وزیر خارجه آمریکا با این روند، نشان از آن دارد که با کم شدن تب حمله رژیم اسرائیل به کاروان آزادی، کاخ سفید بر آن است تا آشکاراتر طرف رژیم صهیونیستی را بگیرد.

آمریکا همیشه حامی جنایات رژیم اسرائیل بوده است و این بار نیز آخرین آن نخواهد بود. ایالات متحده که در عرصه های دیگر بویژه در سطح تحولات خاورمیانه ابتکار عمل را در برابر برخی کشورها از دست داده بنظر می رسد با این اقدام اخیر خود در صدد بازگشت به این عرصه و بدست گرفتن ابتکارات در زمینه این تحولات است.

آمریکا نباید ملتهای جهان را احمق فرض کند

در واکنش به این اقدام آمریکا روزنامه الجمهوریه مصر در مقاله ای به شدت از جانبدارای آمریکا از حمله خونین کماندوهای صهیونیست به ” کاروان آزادی ” انتقاد کرد.

این روزنامه مصری افزود : دولتمردان آمریکایی سعی می کنند تا با اعمال فشار یا از طریق راه های دیپلماتیک و همچنین اظهارنظر، جنایتکاران نژاد پرست و تندروی صهیونیست را که با موجی از خشم و نفرت جهانی روبرو شده اند ، نجات دهد.

دوشنبه گذشته کماندوها و نظامیان رژیم صهیونیست با حمله به ” کاروان آزادی ” که حامل کمکهای بشردوستانه برای مردم در محاصره نوارغزه بود شماری از مسافران این کشتی را کشته و شماری دیگر را نیز زخمی کردند.

همچنین نظامیان اسرائیلی حدود 600 نفر دیگر از مسافران این کشتی را به سرزمین های اشغالی انتقال داده و مورد بازجویی قرار دادند.

دولت آمریکا که همچنان برخی از سران عرب، امیدها و آرزوهایی به این دولت بلکه به شخص باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دارند، با هدف دفاع از امنیت رژیم صهیونیستی، اقدام به توجیه جنایت این رژیم علیه ” کاروان آزادی ” می کند.

همچنانکه جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در توجیه اقدام جنایتکارانه صهیونیستها مدعی شد: این کشتی ها حامل موشکهایی برای حمله به اسرائیل بود نه مواد غذایی و دارو.

الجمهوریه در پایان می نویسد: دولت آمریکا با این توجیهات سطحی، گویی که جمعی از مخاطبین احمق خود را خطاب قرار داده است نه ملتهایی را که از اسرائیل انواع روشهای کشتار ، ترور و ویرانی را دیده اند به طوریکه آثار مخرب این ویرانی نه تنها همچنان باقی است، بلکه برای نسل های آتی نیز باقی خواهد ماند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.