پنج‌شنبه 10 نوامبر 11 | 10:00

روز حمله به ايران، آخرين روز اسرائيل خواهد بود

روزنامه صهيونيستي معاريو از قول مامورين سابق امنيتي و نظامي اسرائيل نوشت كه حمله به ايران مساوي با فروپاشي اسراييل است. این روزنامه در گزارشي به قلم «سارا ليوو ويتچ» ابعاد و عواقب حمله نظامي اسراييل به ايران را مورد بررسي قرار داد.


يك روزنامه صهيونيستي از قول مامورين سابق امنيتي و نظامي اسرائيل نوشت كه حمله به ايران مساوي با فروپاشي اسراييل است. روزنامه صهيونيستي معاريو در گزارشي به قلم «سارا ليوو ويتچ» ابعاد و عواقب حمله نظامي اسراييل به ايران را مورد بررسي قرار داد.

اين روزنامه نوشت: اگر جنگنده هاي اسرائيلي تاسيسات هسته اي ايران را هدف قرار دهند، در اين حملات يك سوم اين هواپيماها توسط پدافند هوايي در اختيار ايران كه سيستم دفاعي روسي است، سقوط خواهند كرد و در ادامه به اين نكته تاكيد مي كند كه اين حمله در نوع خود پيچيده ترين و خطرناك ترين حمله تاريخ اسرائيل خواهد بود و همچنين با استناد به منابع آگاه امنيتي از نبود اطلاعات كافي از تاسيسات هسته اي تهران سخن به ميان مي آورد و تاكيد مي كند كه نتايج اين حمله براي اسرائيل بيش از هر چيز به يك فاجعه شبيه خواهد بود.

پس از آن اين روزنامه اين سوال را از رهبران اسرائيلي مي كند كه اگر زماني اسرائيل قصد روي آوردن به گزينه نظامي را دارد، از ميان ده ها تاسيسات هسته اي در اختيار ايران قصد حمله به كدام يك از آنها را دارد: مركز تحقيقات هسته اي اصفهان يا تاسيسات غني سازي اورانيوم نطنز يا رآكتور آب سنگين اراك؛ و نيروي هوايي اسرائيل قصد دارد از كدام آسمان براي رسيدن به ايران و بمباران اين تاسيسات استفاده كند؛ مرز ميان تركيه و سوريه و از آن جا شمال شرقي عراق تا به آسمان ايران نفوذ كند؟

سپس معاريو مي نويسد: اگر چنين است و اگر به اين طريق به آسمان ايران دست پيدا كنيم، بايد تمام هواپيماهاي سوخت گيري را به خدمت نيروي هوايي درآوريم كه اگر هم دست به چنين اقدامي بزنيم با مشكلات بسياري مواجه خواهيم بود كه مهم ترين آن بيم از شناسايي شدن توسط سوري ها و ترك هاست.

اين روزنامه تحليل خود از سناريوي حمله به ايران را اين گونه ادامه مي دهد؛ اگر هم فرض كنيم با تمام موانع پيش رو باز جنگنده هاي اسرائيلي موفق به ورود به خاك ايران شوند، باز با اين حال در بمباران تاسيسات هسته اي ايران با مشكل مواجه خواهند بود، چرا كه برخي از تاسيسات توسط بلوك هاي بتوني محافظت مي شوند يا به عنوان مثال رآكتور نطنز 25 متر زير زمين احداث شده است و حتي بمب هايي كه از موانع مي گذرند و وزن هر يك از آنها به 900كيلوگرم هم مي رسد، توان عبور از موانع و ديوارهاي محافظ را ندارند، اين در حالي است كه بايد سيستم دفاع موشكي و پدافند هوايي روسي در اختيار ايران را هم از خاطر نبريم كه براساس پيش بيني ها به راحتي خواهد توانست بسياري از اين جنگنده ها را سرنگون كند.

جنگنده هاي اسرائيل بهتر است از راهي كه رفته اند بازگردند
به اين ترتيب «سارا ليوو ويتچ»، نويسنده گزارش به اين نتيجه مي رسد كه با توجه به شرايط موجود بهتر است، جنگنده هاي اسرائيل از راهي كه رفته بازگردند و سالم در پايگاه هاي خود فرود بيايند.

وي در ادامه تاكيد مي كند: بي شك واكنش ايران به چنين حمله اي بسيار سخت و سنگين خواهد بود و انتظار مي رود ايران در اولين واكنش خود با موشك هاي زمين به زمين (شهاب – 3) خود كه مي تواند تمام نقاط اسرائيل را درنوردد، پاسخ اين تجاوز را بدهد، اين در حالي است كه نبايد اين نكته را از نظر دور داشت كه برخي از اين موشك ها داراي كلاهك هاي شيميايي نيز هستند و آنچه گفته شد، تنها آغاز يك جنگ است.

ليوو ويتچ در ادامه مي نويسد: پس از شليك اولين موشك هاي ايران بايد در انتظار موشك هاي حماس و حزب الله و عمليات هاي انتقام جويانه گسترده آنها توسط شهادت طلبانشان و موشك هاي قسام باشيم، اين در حالي است كه ايران با هدف قرار دادن نفت كش هايي كه از خليج فارس عبور مي كنند، موجبات بروز بحران نفتي بزرگ خواهند شد كه سراسر جهان و بالطبع اسرائيل را درگير خود خواهد كرد.

و در ادامه نوشت: مناقشه بر سر موضوع حمله نظامي به ايران در روزهاي اخير در اسرائيل به اوج خود رسيده است، مئير داگان، رئيس سابق موساد از نبود رهبري مناسب در اسرائيل و ريسك بنيامين نتانياهو، نخست وزير و ايهود باراك، وزير جنگ اسرائيل در حمله نظامي به ايران ابراز نگراني كرد.

سپس مي افزايد: در حالي كه نزديكان به نتانياهو و برخي از وزيران او را ديوانه خطاب كردند، اما واقعيت امر اين است كه سخنان داگان و لهجه بيان وي در تبيين اين تيم و هراس ها موجب شد تا افراد بيشتري در ميان مقامات اسرائيلي به خود بيايند و واقع بينانه بيانديشند كه حمله به ايران چه نتايجي به دنبال خواهد داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: