پنج‌شنبه 10 نوامبر 11 | 11:49

در مورد جدال لفظی اخیر رؤسای قوه مجریه و قضاییه در مورد اختلاس

سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در «همایش تبيين طرح تحول نظام بانکی» نیز همچون سخنرانی وی در مراسم «حاميان گفتمان انقلاب اسلامی» با حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌های ضد و نقیضی همراه شد.


به گزارش تریبون مستضعفین سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در «همایش تبيين طرح تحول نظام بانکی» نیز همچون سخنرانی وی در مراسم «حاميان گفتمان انقلاب اسلامی» با حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌های ضد و نقیضی همراه شد.

انتشار حاشیه‌ها و برخی سخنان احمدی‌نژاد در نشست حاميان گفتمان انقلاب اسلامی توسط خبرگزاری فارس به نقل از «منابع آگاه» که در روز پنج‌شنبه 12 آبان‌ماه برگزار شد کافی بود که به دلیل جنجالی و صریح بودن سخنان انتسابی به رئیس‌جمهور، به سرعت در اکثر سایت‌ها خبری و روزنامه‌های کشور بازتاب و تحلیل‌ها، مصاحبه‌ها و واکنش‌های متفاوتی درباره‌ی آن منتشر شود.

موضع‌گیری‌های شدید علیه سخنان رئیس‌جمهور به ویژه توسط منوچهر متکی و حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای کافی بود که مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبليغات رياست‌جمهوری با گذشت یک روز در روز جمعه 13 آبان‌ماه با صدور اطلاعیه‌ای انتشار برخی مطالب و اخبار نادرست در خصوص سخنان رييس‌جمهور در نشست حاميان گفتمان انقلاب اسلامی را تکذیب و هدف آن را حاشيه‌سازی و تخريب دولت خدمتگزار عنوان کند و اعلام کند «پايگاه اطلاع‌رسانی رياست جمهوری» تنها مرجع رسمی انتشار اخبار و ديدگاه‌های رئيس‌جمهور است.

اگرچه در آن اطلاعیه آمده بود که به زودی مشروح سخنان رييس‌جمهور در آن ديدار جهت اطلاع اذهان عمومی منتشر می‌شود اما سایت ریاست‌جمهوری تاکنون به وعده‌ی خود عمل نکرده و صرفاً به انتشار خبر این دیدار بسنده کرده است که در آن خبری از سخنان جنجالی مورد ادعایی خبرگزاری فارس و سایر سایت‌های خبری نیست!

اما در دیدار پرحاشیه‌ی دیگر رئیس‌جمهور در هفته‌ی اخیر، دیدار با مدیران بانکی در روز سه شنبه‌ 17 آبان‌ماه بود که باز هم خبرگزاری فارس به نقل از «منابع آگاه» برخی از سخنان رئیس‌جمهور را منتشر کرد که بازهم جنجالی بودن سخنان انتسابی به رئیس‌جمهور، واکنش‌های تندی را به همراه آورد.

اگرچه سخنان جنجالی مورد ادعایی خبرگزاری فارس همچون دیدار قبل در خبر منتشر شده توسط سایت ریاست‌جمهوری از این دیدار وجود ندارد ولی واکنش رئیس‌ قوه قضاییه در مورد بخشی از سخنان رئیس‌جمهور مورد استقبال بسیاری از سایت‌ها قرار گرفته است.

در بخشی از این سخنان رئیس‌جمهور که توسط خبرگزاری فارس منتشر شده و در سایت ریاست‌جمهوری وجود ندارد آمده است: «چرا انتقام از ملت می‌گیرید آنها که رشوه داده و تخلف کرده‌اند و پشتیبانی نفوذی داشتند را دستگیر و محاکمه کنید، چرا قائم مقام بانک مرکزی را دستگیر کردید. همان مدیرعاملی که این تخلف در آن بانک رخ داده در تاریخ 8 خرداد به رغم تاکیدات و تذکرات قبلی باز هم تسهیلات جدید داده است»

این اظهارت انتسابی به احمدی‌نژاد که در اعتراض به رفتار قوه‌ی قضاییه در مورد پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی تومانی و دستگیری قائم مقام بانک مرکزی بیان شده است با واکنش آیت ‌الله آملی لاریجانی مواجه شده است.

آملی لاریجانی با انتقاد از اظهارات برخی مسئولان درخصوص نحوه رسیدگی به پرونده بزرگ فساد مالی اخیر گفته است: «توجیه‌پذیر نیست که دائماً بگوییم چرا این را گرفتید آن را نگرفتید و یا چرا این را آزاد کردید، خصوصاً این کار از مسئولان پسندیده نیست.»

لاریجانی در ادامه گفته است: «این سینه پر است از مطالبی که به خاطر حفظ وحدت بیان نمی‌‌شود اما اگر روزی ضرورت اقتضاء کرد، آنها را برای مردم شریفمان باز خواهم گفت تا بدانند چه کسانی مشغول طراحی‌های خاص هستند.»

چند نکته در مورد این جدال لفظی رؤسای دو قوه مجریه و قضاییه قابل تأمل است:

1- واضح است که منشاء این جنجال اخیر، انتشار خبر خبرگزاری فارس به نقل از منابع آگاه بود که این سخنان در خبر سایت ریاست‌جمهوری وجود ندارد که در این باره دو احتمال وجود دارد:

الف) اینکه رفتار خبرگزاری فارس در مورد انتشار اخبار این دو دیدار، خارج از اصول اخلاقی و رسانه‌ای بوده است و با هدف تشویش اذهان عمومی و مقاصد سیاسی، به انتشار اخبار کذب و نادرست روی آورده است.

ب) سایت ریاست‌جمهوری در یک رفتار فرار به جلو و برنامه‌ریزی شده، این بخش از سخنان جنجالی رئیس‌جمهور را حذف و سانسور کرده است تا علاوه بر اینکه به اهداف خود دست یافته باشد، راه را برای تکذیب موارد ذکر شده و فرار از پیگرد قانونی باز نگه دارند.

2- منطقی است که بپذیریم سایت ریاست‌جمهوری مرجع رسمی انتشار اخبار و ديدگاه‌های رئيس‌جمهور است و اگر قرار است هر فردی واکنشی به اظهارات رئیس‌جمهور داشته باشد باید ابتدا از صحت و سقم آن مطمئن شود!

3- اگر فرض کنیم سخنان انتسابی به رئیس‌جمهور صحت دارد دو نکته قابل ذکر است:

الف) قطعاً این سخنان نمونه‌ی بارزی از دخالت در سایر قوا و خلاف قانون است و از طرف دیگر الان که مجموعه‌ی دولت و بانک مرکزی خود متهم به اهمال در اختلاس اخیر هستند دفاع از یک متهم زندانی، نه در شأن رئیس‌ دولت است و نه قانون به رئیس‌‌جمهور این اجازه را داده است که در هر مورد از شئونات اجرای قوه‌ی دیگر دخالت و اظهارنظر کند!

ب) رهبر معظم انقلاب بارها به مسئولان سه قوه تذكر و هشدار جدی داده بودند که در خصوص طرح گله‌ها از يكديگر در سطح افكار عمومی اقدام نکنند و آن را ضربه به اتحاد ملی و مأیوس شدن مردم دانستند و این درحالی است که اظهارات دکتر احمدی‌نژاد و آیت الله آملی لاریجانی در مورد اخیر عدم توجه به این تذکر رهبری را نشان می‌دهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: