جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۱۹ آبان ۹۰ | ۱۳:۴۶

هماهنگی آمانو با آمريکا برای فشار بر ايران

جمهوري اسلامي ايران از گزارش اخير آژانس بين المللي انرژي اتمي به شدت انتقاد کرد و آن را نتيجه هماهنگي ميان یوکیا آمانو مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي و کاخ سفيد با هدف افزایش فشار بر ايران عنوان کرد.


تهران در واکنش به اين گزارش همچنين تأکيد کرده است که به هيچ عنوان ذره اي از حقوق هسته اي خود عقب نشيني نخواهد کرد و به بمب اتمي نيز نيازي ندارد.

محمود احمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران در سخنراني ديروز (چهارشنبه 18آبان) در جمع مردم چهار محال و بختياري با انتقاد از گزارش آژانس گفت: اين ملت هرگز ذره اي از حقوق هسته اي خود و مسيري که آغاز کرده است کوتاه نخواهد آمد. پس چرا اعتبار آژانس را خرج آمريکا و با مواضع سخيف واشنگتن نابود مي کنيد.

احمدي نژاد تصريح کرد: ملت ايران ملتي فهيم است و هرگز براي مقابله با 20 هزار کلاهک هسته اي که شما در اختيار داريد به ساخت بمب هسته اي روي نخواهد آورد.

در همين راستا رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در واکنش به گزارش آژانس اظهار داشت: اين اطلاعات بي اساس پس از هماهنگي ميان يوکيا آمانو مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي و سران کاخ سفيد با هدف افزايش فشار بر ملت ايران منتشر شده است.

مهمانپرست افزود: آنها مديرکل آژانس را تحت فشار قرار داده اند تا اين اطلاعات را منتشر کند و اين امر در شأن شخصيت وي و آژانس نيست.

کاظم جلالي سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز در اين باره اظهار داشت: اين گزارش براساس انگيزه هاي سياسي و نه قانوني تنظيم شده است و بسياري از مسايل مطرح شده در آن، در دوره محمد البرادعي مديرکل سابق آژانس بدان پاسخ داده شده و آژانس نيز پاسخ هاي ايران را تأييد کرده است.

جلالي افزود: اما آمانو بار ديگر اين مسايل را مطرح کرده است. بنابراين گزارش مذکور براساس هماهنگي ميان آمريکايي ها و صهيونيست ها تدوين شده است.

ناظران بر اين باورند که هدف از صدور اين گزارش در وضعيت کنوني، دخالت در مذاکرات و گفت وگوهاي ايران و روسيه درباره طرح مسکو موسوم به طرح گام به گام در راستاي تلاش براي بر هم زدن توازن سياسي منطقه است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: