پنج‌شنبه 10 نوامبر 11 | 13:11

اخراج 2500 بحرینی معترض به آل خلیفه از کار

مرکز حقوق بشری خانه آزادی در بیانیه ای اعلام کرد، در چند هفته اخیر 2500 نفر از شهروندان بحرینی به اتهام شرکت در اعتراضات مسالمت آمیز از کار خود اخراج شده و از نیمه فوریه 2010 تاکنون بیش از 1600 نفر از تظاهرات کنندگانژ بازداشت شده اند.


موسسه خانه آزادی در بیانیه ای که در خصوص اعتراضات مردمی در بحرین منتشر کرده است، خواستار این شد که مردم جهان اتفاقاتی که در این کشور می افتد را نادیده نگیرند و نحوه تعامل مقامات این کشور با فعالان حقوق بشری و فعالان در زمینه های پزشکی را مورد دقت نظر قرار دهند.

این بیانیه تاکید می کند که ملت بحرین مانند سایر ملتهای جهان حق دارند که مطالبات خود را  در زمینه اجرای اصلاحات و تغییرات دموکراسی در کشور مطرح کنند.

این سازمان حقوق بشری تصریح کرد که مخالفان دولت بحرین در تظاهرات مسالمت آمیز خود بر حق مشروع و قانونی شان تاکید دارند و می خواهند عدالت اجتماعی در کشور به اجرا برسد و عدالت در قبال افرادی که حقوق آنها مورد تجاوز قرار گرفته نیز به اجرا گذاشته شود. آنها اتفاقاتی که در منطقه می افتد را به عنوان مشوقی برای خود می دانند که چرخ اصلاح دموکراتیک در کشور را به حرکت درمی آورد، اما اوضاع روز به روز برای آنها دشوارتر و پیچیده تر می شود، قربانیان آنها بیشتر می شود و کار به جایی رسیده که تمامی نمایندگان جنبش الوفاق از سمت خود استعفا کرده اند.

این بیانیه با اشاره به نابسامانی در اوضاع آزادی های مدنی و بروز رویکردهای منفی زیاد در کشور مانند تجاوز و بازداشت های مکرر فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران و بدرفتاریهای گسترده با زندانیان در زندانهای این رژیم نوشت که از نیمه فوریه 2010 تاکنون بیش از 1600 نفر از تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و فعالان در زمینه های پزشکی و حقوق بشری بازداشت شده اند و از 15 مارس تا 1 ژوئن نیز حالت فوق العاده در کشور اجرا شده است، در این زمان دادگاههای موسوم به سلامت ملی حکمهایی را برای اعدام و حبس ابد فعالان سیاسی صادر کرده اند و تعدادی از اعضای کادر پزشکی بحرین را نیز به اتهام مداوای مجروحان تا 15 سال زندان محکوم کرده اند. پزشکان بحرینی از مراجعه به مطبهای خود منع شده اند و معلمان نیز در حکم های متفاوتی محکوم شده و رئیس و نایب رئیس سندیکای معلمان نیز محکوم به حبسهای طولانی مدت شده اند.

بر اساس این بیانیه تنها در چند هفته اخیر 2500 نفر از شهروندان بحرینی به اتهام شرکت در اعتراضات مسالمت آمیز از کار خود اخراج شده اند و دانشجویان نیز به همین بهانه از دانشگاه اخراج شده و روزنامه نگاران نیز هدف ترور شخصیتی قرار گرفته اند.

خانه آزادی با اشاره به محدودیت های مککر علیه فعالان در عرصه اینترنتی نوشت که بیش از 31 نفر از وبلاگ نویس ها در همین راستا بازداشت شده و یکی از آنها کشته شده است، گفتگوهای وحدت ملی نیز که در ژولای گذشته آغاز شد، نظر مخالفان را شامل نمی شد و از 300 کرسی تنها 35 کرسی به مخالفان اختصاص داده شده بود که این نشان از عدم توازن در نسبت های نمایندگی در این گفتگوها داشت.

خانه آزادی همچنین به کمیته تحقیق در مورد اتفاقات اخیر که قرار است به زودی نتایج تحقیقات خود را اعلام کند، اشاره کرده و ابراز امیدواری کرد که شاید این تحقیقات بتواند احساس عدالت را در بحرین زنده کرده و به تحقق امنیت و ثبات در این کشور کمک کند.

خانه آزادی هشدار داد که در صورت عدم اجرای اقدامات اصلاحی خطر عدم ثبات و امنیت در بحرین  منطقه افزایش خواهد یافت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: