پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۱۹ آبان ۹۰ | ۱۴:۰۰

اختلافات بی پایان شاهزادگان سعودی

یک پایگاه عرب زبان با اشاره به انتصابات جدید ملک عبدالله از ناخرسندی برخی از شاهزادگان از این انتصابات و گشوده شدن اختلاف جدیدی در خاندان سعود پرده برداشت.


پایگاه النخیل در مطلبی با عنوان “اختلافات دامن دار ریشه ای موجب برکناری شاهزاده عبدالرحمن شد” آورده است: عربستانی ها در صبح اول عید قربان با صدور احکام جدید شاه دچار تعجب شدند زیرا سابقه نداشت که یکی از اعضای خاندان پادشاهی برکنار شود.

این پایگاه می افزاید: ملک عبدالله با صدور احکامی “سلمان بن عبدالعزیز” را به عنوان  وزیر دفاع و “خالد بن سلطان” را به عنوان معاون وی منصوب کرد و “عبدالرحمن بن عبدالعزیز” معاون وزیر دفاع سابق از سمتش عزل شد و این بر خلاف میل عبدالرحمن بود.

پایگاه مذکور بیان کرد: ناظران امور بر این باورند که انتخاب سلمان به عنوان وزیر دفاع از هرج و مرج سیاسی در عربستان کاست و بخش اعظم خاندان سلطنتی را راضی نگه داشت.

این پایگاه می افزاید:  برکناری یا عزل عبدالرحمن بن عبدالعزیز در عید قربان در حالی صورت گرفت که وی قرار بود با افسران ارشد نیروهای مسلح عربستان در دومین روز تعطیلات عید قربان دیدار کند و به نظر می رسد ملک عبدالله خواسته که مانع این دیدار شود.

پایگاه مذکور بیان کرد: عبدالرحمن بارها اعلام کرده بود که از نایف و سلمان بن عبدالعزیز سرتر است و در غیاب “سلطان بن عبدالعزیز” ولیعهد سابق وی وزارت دفاع را می چرخانیده است.

این پایگاه نوشت: عبدالرحمن بر این باور بود که با توجه به اینکه به دنبال ولیعهدی نبوده است حداقل به عنوان وزیر دفاع انتخاب شود این موضوع محقق نشد و به نشانه ناخرسندی از این موضوع با ولیعهد جدید بیعت نکرد.

پایگاه مذکور می افزاید: انتخاب “سطام بن عبدالعزیز” به عنوان امیر ریاض نیز خشم عبدالرحمن بن عبدالعزیز را بیشتر برانگیخت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: