جمعه 11 نوامبر 11 | 22:30
سلاح هسته ای

آمریکا بیش از دوران جنگ سرد پول خرج کلاهک‌های هسته‌ای می‌کند

راشاتودی گزارش داد که آمریکایی‌ها در حال حاضر بیش از دوران جنگ سرد در حال هزینه کردن بر روی کلاهک‌های هسته‌ای خود هستند.


با وجود آنکه سال‌ها از پایان جنگ سرد می‌گذرد، ایالات متحده آمریکا نسبت به دورانی که در تقابل با اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت، پول بیشتری بر روی کلاهک‌های هسته‌ای خود هزینه می‌کند.

بنابراین گزارش، در شرایطی که آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که از هزینه‌های نظامی خود می‌کاهند، مبلغی که اکنون خرج نگهداری کلاهک‌های هسته‌ای خود می‌کنند از جنگ سرد نیز فراتر رفته است. در حالی که در دوران جنگ سرد آمریکایی‌ها 35 میلیارد دلار در سال در این زمینه هزینه می‌کردند، این مبلغ اکنون به 55 میلیارد دلار در سال رسیده است.

به نوشته راشاتودی، در حالی که اوباما تنها سه ماه پس از تکیه زدن بر اریکه قدرت اظهار داشت که جهانی عاری از تسلیحات هسته‌ای را مدنظر دارد، تنها دو سال پس از این سخنان آمریکا 2500 کلاهک هسته‌ای آماده شلیک در اختیار داشت.

علاوه بر این تعداد کلاهک اتمی آماده شلیک، تعداد زیادی نیز کلاهک هسته‌ای ذخیره وجود دارد که در مجموع نشان می‌دهد آمریکا صاحب 5113 کلاهک هسته‌ای است.

بر اساس معاهده استارت، آمریکا و روسیه باید تعداد کلاهک‌های آماده شلیک خود را به 1500 کلاهک کاهش دهند. آمریکایی‌ها نیز ظاهرا قصد دارند تعدادی از کلاهک‌های خود را متلاشی کنند اما به نوشته راشاتودی این کلاهک‌ها از پیش مرده‌اند.

به این ترتیب آمریکایی‌ها در واقع کلاهک‌هایی را متلاشی می‌کنند که دیگر ارزش بقا ندارند و بودن آنها تنها دردسر است. در سال 2012 آمریکایی‌ها 4.1 میلیارد دلار خرج بهینه‌سازی برخی کلاهک‌های فرسوده خود خواهند کرد اما هزینه‌ای که برای از بین بردن کلاهک‌های خود حاضر به تقبل شده‌اند، 57 میلیون دلار است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: