یکشنبه 13 نوامبر 11 | 18:24

حدادعادل: عدم جدایی دین از سیاست پیام‌ غدیر خم است

امروز مسئله مهم فکری و سیاسی که ما با آن مواجه هستیم این است که میان دو تفکر سکولاریسمی و ولایت فقیه کدام را انتخاب کنیم، سکولاریسم تفکر جدایی دین از سیاست است و می‌گوید دین مسئله‌ای فردی است.


غلامعلی حدادعادل در همایش غدیر در سال جهاد اقتصادی در اراک اظهار داشت: عید ولایت عید امامت است و در واقع باید گفت عید غدیر عید حکومت دینی و سیاست دینی است.

وی تصریح کرد: ما مسلمان‌های معتقد هستیم همان طور که ابلاغ احکام دینی،‌ شرعی و بیان واجبات و محرمات بر پیامبر واجب بود، تعیین تکلیف حکومت اسلامی هم وظیفه دینی پیامبر بود و بلکه این وظیفه از آن وظایف دیگر مهم‌تر بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پیام غدیر این است که حکومت در جهان‌بینی اسلامی یک موضوع دینی و یک امر معنوی و اسلامی است و اگر دقت کنیم تصدیق می‌کنیم که همین گونه هم باید باشد.

حدادعادل با بیان اینکه امروز در دنیای غرب با مفهوم حکومت دینی مخالفت گسترده می‌شود، ادامه داد: در تمدن غرب تصور بدی از حکومت دینی دارند و از رنسانس به بعد و از حدود 500 سال پیش تا به امروز از حکومت دینی فاصله گرفته‌اند، آنها تصورات وحشتناکی از حکومت دینی دارند.
وی با اشاره به اینکه دنیای غرب روز به روز مسیحیت را از سطح جامعه بیرون رانده و در کلیسا محبوس کرده‌اند، افزود: امروز عیسی مسیح در دنیای غرب در کلیسا زندانی است، در واتیکان در اسارت است و نمی‌تواند پای خود را از واتیکان بیرون بگذارد.

مشاور مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: پاپ با همه شهرت و ابهتی که دارد، قدرت اینکه در قانونگذاری مجلس در شهر رم در کنار واتیکان کمترین دخالتی کند، ندارد، یعنی اگر در پارلمان ایتالیا در کنار چشم و گوش پاپ پارلمان، قانونی بگذراند بر خلاف آیین مسیح که می‌گذراند، پاپ اجازه دخالت ندارد، این همان جدایی دین از سیاست است، این همان سکولاریسم است که در واقع شعار همه تمدن غرب است.

حدادعادل با اشاره به دشمنی دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر غرب از روز اول انقلاب با این حکومت دینی در ایران دشمنی می‌کنند یک دلیلش این است که آنها تبلیغ می‌کردند که دوران حکومت دینی در جهان به سر آمده و حالا می‌بینند دوباره حکومت دینی احیا شده و موفق می‌شود مثل یک چراغ روشنی شعاع نور خود را به اطراف منتشر می‌کند.

حکومت باید با صالحان باشد

وی با بیان اینکه یکی از پیام‌های غدیر این است که حکومت باید با صالحان باشد، گفت: اسلام به مسلمانان تکلیف می‌کند که مراقب باشند رهبری جامعه خود را به دست چه کسی می‌سپارند، چرا که در تفکر اسلامی فرد در جامعه اثر می‌گذارد و جامعه هم بر فرد تاثیرگذار است.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک فرد تربیت‌شده و معنوی می‌تواند یک جامعه را متحول کند، اما این جامعه متحول شده به نوبه خود بستر می‌شود برای رشد هزاران متعالی درآینده.

عادل گفت: این است که انبیاء الهی هدفشان این بوده که با تربیت نیروهای معنوی اختیار جامعه را به دست گیرند، چون فرد نمی‌تواند در جامعه فساد به کمال مطلوب برسد، این است که حکومت در تفکر اسلامی یک مقوله دینی است، یک مفهوم مذهبی و معنوی است، جدا از عبادات نیست، بلکه مهم‌ترین جز عبادت است.

سخن گفتن از غدیر تکرار یک حادثه تاریخی نیست

وی خاطرنشان کرد: سخن گفتن از غدیر تکرار یک حادثه تاریخی نیست، ما وقتی غدیر را جشن می‌گیریم فقط یک حادثه تاریخی اتفاق افتاده در 1421 سال پیش را جشن نمی‌گیریم، غدیر درس امروز ماست. غدیر همین امروز در دستور کار ما قرار دارد.

مشاور مقام معظم رهبری ادامه داد: میدان نبردی که ما با مخالفان انقلاب داریم، همین میدانی است که در پرتو مفهوم غدیر تفسیر می‌شود، ما انقلاب اسلامی را تجلی حقیقت غدیر می‌دانیم، امام(ره) آن روز که احساس تکلیف کرد درس و بحث حوزه را رها کرد، درس فقیه را زمین گذاشت، پرچم مبارزه را به دست گرفت، به زندان رفت، به تبعید رفت و نظریه ولایت فقیه را در درس‌های خود تبیین کرد و خود و جامعه را برای ایجاد حکومت اسلامی در ایران آماده کرد، امام راحل این درس را در مکتب پیامبر، در مکتب غدیر و در مکتب امامت آموخته بود، شهیدان ما و مردم ما هم که ندای امام(ره) را پاسخ داد، همین درس را در مکتب اسلام آموخته بودند.

حدادعادل افزود: امروز مسئله مهم فکری و سیاسی که ما با آن مواجه هستیم این است که میان دو تفکر سکولاریسمی و ولایت فقیه کدام را انتخاب کنیم، سکولاریسم تفکر جدایی دین از سیاست است و می‌گوید دین مسئله‌ای فردی است.

وی با بیان اینکه دین با این تفکر مخالف است و این تفکر نقطه مقابل نظریه ولایت فقیه است، ادامه داد: امروز سکولاریسم وجه مشترک همه دشمنان و مخالفان جمهوری اسلامی است، اگر طیف مخالفان را در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم همه در یک چیز با هم وحدت دارند و آن این است که باید در ایران حکومت سکولاریسم بر سر کار آید و دین باید از صحنه سیاسی و اجتماعی حذف شود و همان الگویی که در مسیحیت و در اروپا حاکم شده همان الگو بر کشورهای اسلامی هم حاکم شود که چنین چیزی نه با قرآن و نه با سیره ائمه اطهار(ع) سازگار است و ملت ایران بطلان این نظریه را به خوبی فهمیده است.

امروز مفاسد و معایب سیاست جدا از دین و اخلاق را به وضوح می‌بینیم

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در دنیای امروز مفاسد و معایب سیاست جدا از دین و اخلاق را به وضوح می‌بینیم، وضع دنیای امروز بهترین گواه بر بطلان فکر سکولاریسم است.

حدادعادل عنوان کرد: یک عده مردم در افغانستان و پاکستان و عراق برای خود زندگی می‌کردند، چه معنایی دارد که یک کشوری از هزاران کیلومتر آن طرف‌تر لشکرکشی کرده و این مردم بی‌گناه را به خاک خون بکشد و این به خاطر این است که کسانی بر این دنیا حاکمند که جز خشم و شهوت چیز دیگری نمی‌فهمند و دین مانع قدرت‌طلبی و ستم‌گری‌های آنها نمی‌شود.

وی بیان داشت: دنیای غرب که به این اندازه دم از فکر و فرهنگ و قانون حقوق بشر می‌زند این جنایت‌های بشری را چگونه تفسیر می‌کند، این پشتیبانی‌های عجیبی که از یک عده غارتگر می‌کنند حیرت‌انگیز است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جنبش مردم آمریکا علیه دولتمردان آمریکا خاطرنشان کرد: امروز 99 درصد از مردم آمریکا علیه سیاست‌های دولتمردان این کشور به پا خواسته‌ و دست به شورش زده‌اند که باید گفت هیچ زمانی تمدن غرب به ورشکستگی امروز نبوده است.

حدادعادل گفت: امروز دیگر مخالفت با این رفتارهای حاکمان غربی در لبنان و غزه و بیت‌المقدس نیست، بلکه در لندن، روم و پاریس است، امروز جهان اسلام با مشاهده این واقعیت‌ها به پا خواسته است، یک واقعیت انقلاب اسلامی است که یک نمونه موفق عرضه کرده و یک واقعیت دیگر حکومت‌های مزدوران غرب است که همه آنها ناموفق بوده‌اند.

مزدوران آمریکا یکی پس از دیگری به دست ملت‌‌های مسلمان سرنگون می‌شوند

وی ادامه داد: امروز همه کشورهای اسلامی به پا خواسته‌اند در این 10 ماه اخیر جهان اسلام تلاطم‌های بزرگی را پشت سر گذاشته و مزدوران آمریکا یکی پس از دیگری به دست ملت‌‌های مسلمان سرنگون می‌شوند و ملت‌ها به سوی اسلام روی آورده‌اند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ملت‌های مسلمان حکومت اسلامی می‌خواهند و غربی‌ها پشتشان می‌لرزد از شنیدن این سخن‌ها، آن وقت عصبانی می‌شوند و همه تقصیرها را متوجه ایران می‌دانند و می‌گویند این مردم ایران بودند که قبل از همه انقلاب کردند و این حکومت را در برابر سایر مسلمان‌ها قرار دادند، به همین دلیل به فکر تشدید فشارها علیه ایران می‌افتند و اتهامات را بیشتر می‌کنند.

حدادعادل تصریح کرد: دشمنان به دنبال این هستند با زدن اتهامات بیهوده همچون متهم کردن ایران به ساخت سلاح‌های اتمی فشارهای اقتصادی را علیه ایران بیشتر کنند و مردم ایران را تحت فشار قرار دهند تا مردم دست از انقلاب و استقلال بکشند و به آنها بگویند تشریف بیاورید و حاکم ایران شوید.

دست کشیدن ملت ایران از انقلاب امری محال است

وی گفت: کاملا مشخص است که مردم ایران را نشناخته‌اند، این مردم آن روز که مزه پیروزی را نچشیده بودند و حکومت اسلامی را به وجود نیاورده‌ بودند، دست از حمایت انقلاب برنداشتند، چطور ممکن است که بعد از گذشت 32 سال از پیروزی انقلاب که آثار آن را دیده‌ و این همه تحول را دیده‌اند دست از انقلاب بردارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: این امری محال است، شهدای ما، رزمندگان ما و همه مردم ایران همواره شعارشان این بوده که هیهات من ‌الذله و این شعار یک شعار ابدی است.

حدادعادل با اشاره به قدرت و اقتدار امروز ایران اسلامی اضافه کرد: قدرت ایران مثل دشمنان قدرت سخت نیست، البته ایران به حد لازم به قدرت سخت دست پیدا کرده و می‌کند، اقتدار ایران قدرت نظامی نیست، اقتدار معنوی است، اقتدار ایران اقتدار فکری و فرهنگی است.

وی تاکید کرد: قدرت ایران در صداقت و شجاعت و معنویت رهبر ایران است که دیروز در شخصیت امام راحل متجلی بود و امروز در رهبر معظم انقلاب اسلامی.

 اقتدار ایران اقتداری دینی است

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این قدرت قبل از اینکه قدرتی باشد متکی بر ابزار معنوی، قدرتی است حاصل از دینداری و تقوا، این قدرت قدرت دینی است.

حدادعادل با بیان اینکه به تناسب پیشرفت کشور به همان اندازه مسئله در کشور ایجاد می‌شود، ادامه داد: این از قانون طبیعت است، ما انقلاب کردیم و به همان نسبت که پیشرفت می‌کنیم به همان نسبت نیز مسائل جدیدی در کشور ایجاد می‌شود، اما ما این مسائل را به همت ملت حل می‌کنیم.

وی با اشاره به اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی متذکر شد: اینکه یک رئیس بانک با یک سرمایه‌گذار فاسد تبانی کند و مقدار قابل توجهی از اعتبارات بانکی را به ناحق در اختیار او قرار دهد، البته جای ملامت است که چرا دیر فهمیدند، اما نظام در برابر آن ساکت نمی‌نشیند و مجازات سختی را برای آن در نظر خواهد گرفت.

مشاور مقام معظم رهبری در پایان اذعان داشت: این نوع مسائل مختص ایران نیست، در همه کشورها وجود دارد، اما مسئله مهم نحوه برخورد با این مسئله است که ایران به شدت با این نوع مسائل برخورد می‌کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: